ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Fortuna liga – nadstavba: Trnave budú chýbať outsideri, najväčším súperom v boji o titul Slovan
zdroj: Miroslav Gasidlo / skslovan.com

Fortuna liga – nadstavba: Trnave budú chýbať outsideri, najväčším súperom v boji o titul Slovan

Najvyššia slovenská futbalová súťaž sa po prvýkrát v ére nového modelu prehupne do nadstavbovej časti. V praxi to znamená, že sa o konečné umiestnenie pobije horná šestka a spodná polovica tabuľky v rámci svojej skupiny. Pozreli sme sa na to, ktorému mužstvu podľa výsledkov zo základnej časti tento systém vyhovuje a komu by skôr padlo vhod pokračovanie modelu z minulých sezón.

Aktuálny herný systém bol jednohlasne schválený začiatkom roka 2017, ten predchádzajúci bol dlhodobo označovaný za nespravodlivý. Súčasný má priniesť lige väčšiu atraktívnosť. Ide už o šiesty systém v histórii slovenskej ligy.

Po základnej časti, ktorá finišovala uplynulú sobotu, sa tabuľka rozdelila na dve šesťčlenné polovice. Prvá bude bojovať o majstrovský titul, druhá o záchranu. Všetky body získané v základnej časti si mužstvá prenášajú aj do nadstavby. Ligovým majstrom sa stane víťaz skupiny o titul, prvým vypadávajúcim posledný celok skupiny o záchranu. Podobný herný systém fungoval v prvej lige tri súťažné ročníky od vyhlásenia samostatnosti, inováciou budú barážové stretnutia. V nich sa po skončení ročníka stretne predposledný celok súťaže s druhým tímom II. ligy a prípadne sa turnajovým spôsobom môže rozhodovať i o treťom účastníkovi Európskej ligy, ak Slovenský pohár vyhrá jedno z prvých troch mužstiev v skupine o titul. Vtedy sa vyraďovacím spôsobom stretne 4. - 6. tím skupiny o titul a víťaz skupiny o záchranu.

Líder nestačil len na Slovan a Žilinu, belasým veľké zápasy vyhovovali

Pri pohľade na výsledky majstrovskej šestky vo vzájomných zápasoch počas základnej časti nám vyjde skoro úplne rozdielna tabuľka oproti tej reálnej. Jediné mužstvo, ktoré si drží svoju pozíciu, je tretia Dunajská Streda. Líder z Trnavy sa po sčítaní výsledkov dostal o skóre až na štvrtú priečku, o dva body viac nazbierala Žilina a na prvom mieste figurujú belasí. Piatu a šiestu priečku si vymenili Trenčín s Ružomberkom.

Slovan i Žilina vyhrali vo vzájomných súbojoch presne polovicu stretnutí a na domácu pevnosť udržali nedobytú. Belasí padli len na pôde DAC a Žiliny, šošoni prehrali ako hostia proti Slovanu, Dunajskej Strede, Trenčínu i Ružomberku. Víťazne vyšli len zo zápasu na pôde fortunaligového lídra. Ten podľahol Slovanu i Žiline v oboch vzájomných dueloch, vo všetkých ostatných bodoval - a to vrátane všetkých tímov súťaže.

Najgólovejšie zápasy mali Žilina a Trenčín, v rámci desiatich vzájomných zápasov s tímami z hornej polovice tabuľky sme videli až štyridsať gólov. Trenčania majú negatívne skóre, ktoré spôsobila najmä vysoká prehra Pod Dubňom (1:5), naopak zverenci trénera Guľu majú skóre úplne vyrovnané aj napriek debaklu proti Slovanu v Myjave (0:6). Najmenej gólov vsietili Ružomberčania, doma i vonku majú identické skóre 5:7. Zaujímavosťou je, že len dva zápasy hornej šestky skončili bezgólovou remízou, a to stretnutia Dunajská Streda - Trnava a Žilina - Dunajská Streda.

Aj keby sa teda výsledky zo základnej časti zopakovali, majstrovský titul by poputoval do Trnavy. Tá síce dosiahla vo vzájomných zápasoch o dva či štyri body menej, avšak v ligovej tabuľke má náskok pred druhým Slovanom až deväťbodový. Favoritom na zisk titulu tak ostávajú bíli andeli, belasí sa pasujú do polohy najväčšieho vyzývateľa.

  Tabuľka podľa vzájomných zápasov tímov z TOP 6
umiestnenie klubuvíťazstvá - remízy - prehryskórebody
1. ŠK Slovan Bratislava5 - 3 - 219 : 1118
2. MŠK Žilina5 - 1 - 420 : 2016
3. Dunajská Streda3 - 5 - 212 : 1114
4. Trnava4 - 2 - 411 : 1214
5. Ružomberok2 - 4 - 410 : 1410
6. Trenčín2 - 3 - 518 : 229

Trnava prevalcovala spodnú šestku. Pre Žilinu a Slovan bude nadstavbová časť vykúpením

Pri pohľade na výsledky tímov z majstrovskej vetvy proti tímom bojujúcim o záchranu si svoje miesto držia Trnava (1.) i Dunajská Streda (3.). Prekvapivo vyskočil Trenčín, naopak úradujúci majster a účastník z hlavného mesta si už na veľké zápasy mädlia ruky. Je zjavné, že počas základnej časti im vyšli značne lepšie ako stretnutia proti papierovo slabším celkom. Okrem Trnavy a Žiliny všetci prehrali proti dolnej šestke len raz.

Zverencom trénera El Maestra sa podaril nezvyčajný husársky kúsok, keď vyhrali absolútne všetky duely proti dolnej šestke. Najmä preto majú po základnej časti deväťbodový náskok na čele tabuľky. Inkasovali navyše len štyri góly, jeden doma od Nitry, vonku po jednom na pôde Zlatých Moraviec, Podbrezovej a Senice. Na dvanásť víťazstiev im postačilo 23 gólov, lepšiu mušku mali len slovanisti (26) a Trenčania (36).

Na Sihoti sa môžu hrdiť vysokou optimistickou štatistikou najmä vďaka gólovým koncertom v Prešove (7:0) a Podbrezovej (8:1), doma rozdielom triedy ešte zdolali Senicu (4:1) a dvakrát Zlaté Moravce (3:0 a 4:1). Pušný prach naopak zvlhol pri výjazdoch kanonierom zo Žitného ostrova, tí síce prehrali len v Nitre (1:3), no gólové hody to boli len pri zápasoch s ViOn-om (3:2 a 3:3). Na konte majú dokonca tri bezgólové remízy, dve s Prešovom a jednu s Nitrou.

Úplne na opačnom póle tabuľky oproti vzájomným zápasom najlepšej šestky figurujú hráči Slovana a Žiliny. Zatiaľčo žlto-zelení pustili perie až v piatich zápasoch (doma s Prešovom, vonku v Nitre, Zlatých Moravciach, Michalovciach a Senici), belasí prehrali len proti ViOn-u (2:3), avšak až päťkrát nedokázali duel dostať až do víťazného konca a body si delili doma s Nitrou a Senicou, vonku zase v Michalovciach, v Podbrezovej a tiež v Senici. Obaja inkasovali v desiatich zápasoch až pätnásť gólov.

  Tabuľka podľa zápasov tímov z TOP 6 proti spodnej polovici
umiestnenie klubuvíťazstvá - remízy - prehryskórebody
1. FC Spartak Trnava12 - 0 - 023 : 436
2. AS Trenčín8 - 3 - 136 : 1027
3. Dunajská Streda7 - 4 - 117 : 925
4. Ružomberok6 - 5 - 121 : 723
5. Slovan Bratislava6 - 5 - 126 : 1523
6. Žilina7 - 0 - 522 : 1521

Program 1. kola boja o titul:
sobota 10. marca, 14.00 hod.
FC DAC 1904 Dunajská Streda - MFK Ružomberok
sobota 10. marca, 15.00 hod. (priamy prenos RTVS)
AS Trenčín - FC Spartak Trnava
nedeľa 11. marca, 15.20 (priamy prenos TV Dajto)
MŠK Žilina - ŠK Slovan Bratislava

Najnovšie z klubu: Trenčín

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk