ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Henry je pripravený prevziať Arsenal
zdroj: Thierry Henry. (twitter)

Henry je pripravený prevziať Arsenal

Časomiera bola spustená. Trénerovi Wengerovi zostávajú dni, týždne, nanajvýš mesiace na lavičke Arsenalu. Kontrakt platný do leta 2019 s najväčšou pravdepodobnosťou nedodrží. Londýnsky klub zdá sa druhý rok po sebe nebude hrať Ligu majstrov, za vedúcim Manchestrom City zaostáva o 33 bodov. Gunners s Aubameyangom, Özilom, Mchitarjanom či Lacazettom prehrali štyrikrát v rade. Provinčné Burnley, ktoré v 29 kolách nedalo ani gól na zápas, stráca na trinásťnásobného šampióna len päť bodov. Mužstvo, ktoré kedysi nazývali anglickou Barcelonou, dnes hrá bezmyšlienkový futbal s chaotickou organizáciou defenzívy. Britské médiá už špekulujú o najrôznejších menách, ktoré by mohli nahradiť francúzskeho profesora. Jeden z mála, ktorý už potvrdil svoj záujem zasadnúť na lavičku na Emirates Stadium, je Thierry Henry. Muž, ktorý má pred stánkom „kanonierov“ postavenú sochu.

Jeden z najlepších futbalistov Wengerovej éry v Arsenale ju nemá bezdôvodne. V 258 zápasoch anglickej ligy vystrelil zo severolondýnskeho kanóna 175-krát. Viac gólov v Premier League nedal žiaden cudzinec. S Arsenalom vyhral dva ligové tituly a dva FA Cup-y. Stal sa symbolom úspešnej éry Arséna Wengera na starom Highbury. Francúzsky útočník, ktorý v roku 2007 odišiel do Barcelony, ukončil kariéru v decembri 2014. Od vlaňajška je asistentom španielskeho kouča Roberta Martíneza v belgickej reprezentácií. Iné trénerské skúsenosti Henry nemá, zostatkový čas trávi ako odborník britskej televízie Sky Sports. Práve v nej počas štúdia komentoval možnosť, že by nahradil Arséna Wengera.

„Som súťaživý, nikdy som neustúpil pred výzvou. Pokiaľ niečo milujete a požiadajú vás o pomoc, vždy poviete áno,“ prezradil Henry, ktorý zdôraznil, že Wenger je i naďalej trénerom tímu a nedokázal by verejne volať po jeho odchode. Nečudo, francúzsky tréner zachránil Henryho kariéru, keď ho priviedol ako krídelníka z Juventusu a transformoval na jedného z najlepších strelcov histórie Premier League. Neradno si však zamieňať kariéru hráča a trénera. Úspešný futbalista nemusí byť zákonite dobrým manažérom.

zdroj: Bývalý prezident FC Barcelona Joan Laporta, ktorý angažoval trénera Pepa Guardiolu: „S Guardiolom som riskol. Arsenal by mal to isté spraviť s Henrym."

„Arsenal potrebuje niekoho mladého, čerstvého a hladného. A myslím, že ten muž sedí v štúdiu po mojom boku,“ povedal bývalý anglický reprezentant a dnes Henryho kolega v štúdiu Sky Sports Jamie Redknapp. Henry je v Belgicku len pomocníkom Martíneza, no podľa bývalého kouča Evertonu má v realizačnom tíme dôležitú rolu: „Kvalita jeho práce je impozantná. Naďalej má vysoké nároky, ktoré ho ako hráča spravili jedným z najlepších na svete.“ Majster sveta i Európy sa podľa Martíneza preukázal ako výborný motivátor, ktorý dokáže porozumieť hráčom. Aké je jeho taktické myslenie, to zrejme ukáže až prvý angažmán v pozícii hlavného trénera. Dočká sa ho v klube, v ktorom vstúpil medzi velikánov futbalových dejín?

Najnovšie z klubu: Arsenal

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Anglicko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Prestupy a špekulácie

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk