ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Netradičné povolanie bývalého ligového brankára. Práca ma napĺňa, hovorí Solnička
zdroj: Súkromný archív Petra Soľničku

Netradičné povolanie bývalého ligového brankára. Práca ma napĺňa, hovorí Solnička

Futbalový sen žil štyri a pol sezóny. Brankár Peter Solnička pred rokom skoncoval život profesionála. Dnes sa venuje znevýhodneným deťom.

Futbaloví priaznivci zostali v decembri 2016 prekvapení. Po poslednom jesennom kole vedenie Spartaka Myjava odhlásilo mužstvo z Fortuna ligy. Pre hráčov to znamenalo zmenu. Dostali voľnú ruku a mohli si hľadať nové pôsobisko. Jedným z tých, ktorí kopanice neopustili, bol brankár Peter Solnička.

Skúsený gólman počas celej kariéry pôsobil v materskom klube. Ako mládežník vychytal postup staršiemu dorastu do prvej ligy. V drese treťoligového Spartaka pravidelne nastupoval už ako sedemnásťročný. „Nad slovenskými veľkoklubmi som príliš nepremýšľal. Bol som maximálne vyťažený. Roky pribúdali a nikdy by som si nepomyslel, že si raz v drese Myjavy zahrám Fortuna ligu,“ povedal vždy usmiaty Peter Solnička.

Futbalová rozprávka sa na kopaniciach začala písať v roku 2009, kedy Spartak vyhral tretiu ligu. Pod vedením trénera Ladislava Hudeca sa mužstvo prepracovalo až medzi futbalovú smotánku. „Keby mi niekto v mladosti povedal, že budeme hrať s tými najlepšími, vysmial by som ho. Základom nášho úspechu bola skvelá partia hráčov z Myjavy a okolia. Prvé sezóny v Corgoň lige a neskôr Fortuna lige boli skvelé,“ pokračoval.

Po odhlásení z klubu sa dostal pred dilemu, čo ďalej. Kariéru futbalového profesionála ukončil a zaradil sa späť do pracovného života. „Predtým som desať rokov pracoval. S návratom do roboty som nemal žiadny problém. Určite som situáciu nevnímal tragicky. Bol som presvedčený o tom, že si niečo nájdem,“ vysvetľoval Solnička.

20180213_082334
Zdroj: Súkromný archív Petra Soľničku

Uplatnenie našiel v domove sociálnych služieb Úsvit na Myjave. Venuje sa znevýhodneným deťom ako inštruktor sociálnej rehabilitácie. „V ľudskej reči to znamená, že sa na úvod zoznámim s ich zdravotným stavom. Pripravujem im denný program, vymýšľam činnosti. Pointou je, aby sa ich zdravotný stav najskôr stabilizoval a postupne zlepšoval. Na začiatok som musel absolvovať viacero špeciálnych kurzov, inak by som sa tomuto povolaniu nemohol venovať,“ doplnil.

K pre futbalistu netradičnému zamestnaniu sa dostal prostredníctvom futbalu. Hráči Spartaka Myjava boli s domovom sociálnych služieb v stálom kontakte. „Deti chodili na naše tréningy. Pravidelne navštevovali aj domáce ligové zápasy. My sme raz za čas prišli do domova, kde sme s nimi trávili čas. Podstatné bolo, že ma poznajú a máme k sebe vytvorený vzťah. Môžem povedať, že práca ma napĺňa,“ prízvukoval Solnička.

Pohodové obdobie zažíva aj v súkromnom živote. V závere roka sa presťahoval do neďalekého Rudníka, kde má postavený drevený domček na samote. „Najbližší sused je vzdialený päťdesiat metrov. Spolu s manželkou a dcérkou si užívame život. Už sa tešíme na jar. Zasadíme kvety a ja plánujem aj pár ovocných stromov,“ opísal na záver rodinnú idylku Peter Solnička.

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk