ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Odvolacia komisia prehodnotila verdikt disciplinárky, DAC s nižšou pokutou
zdroj: TASR

Odvolacia komisia prehodnotila verdikt disciplinárky, DAC s nižšou pokutou

Po zápase 15. kola Fortuna ligy medzi Dunajskou Stredou a bratislavským Slovanom potrestala Disciplinárna komisia SFZ domáci klub pokutou 4500 eur. Vedenie DAC síce nepoprelo, že v priebehu zápasu došlo k urážlivému pokrikovaniu a vulgárnym prejavom, ako aj k použitiu pyrotechniky, odmietlo však tvrdenia o vniknutí diváka do priestoru ihriska a s intepretáciou chorea ako politickej propagácie idey tzv. Veľkého Maďarska. Žlto-modrí preto podali odvolanie, vďaka ktorému budú platiť o tisíc eur menej.

Disciplinárka za hrubé nešportové správanie sa divákov uložila klubu zo Žitného ostrova pokutu vo výške 4500 eur.„Disciplinárna komisia SFZ pri svojom rozhodovaní a posudzovaní disciplinárneho previnenia klubu DAC 1904 Dunajská Streda zobrala do úvahy najmä rozsah a charakter chorea, ktoré pokrývalo jednu celú tribúnu štadióna. Jednoznačne bol preukázaný zámer fanúšikov DAC a fakt, že domáci klub respektíve osoby, ktoré pripravovali stretnutie 15. kola Fortuna ligy Dunajská Streda – Slovan, vedeli o pripravovanom choreu divákov a napriek niektorým vykonaným opatreniam nezabránili uvedenému diváckemu prejavu na štadióne DAC 1904," povedal po vtedajšom zasadnutí predseda DK Miroslav Vlk.

Vedenie FC DAC 1904 Dunajská Streda proti tomuto rozhodnutiu podalo odvolanie. Ako sa píše na webe futbalsfz.sk, predstavitelia DAC-u nepopierajú, že v priebehu zápasu došlo k urážlivému pokrikovaniu a obdobným vulgárnym prejavom, ako aj k použitiu pyrotechniky a teda umožneniu zo strany organizátorov, aby táto bola vnesená na futbalový štadión. Nesúhlasia však s posúdením vniknutia diváka do pries1toru ihriska a s interpretáciou tzv. chorea ako politickej propagácie idey tzv. Veľkého Maďarska.

Odvolacia komisia pri posudzovaní prejavov fanúšikov považovala za potrebné zaoberať sa otázkou, či konkrétne prejavy boli organizované zo strany futbalového klubu FC DAC 1904 Dunajská Streda alebo vznikli spontánne. Tu odlíšil účasť organizátora futbalového stretnutia na tvorbe fanúšikovského chorea a pri inom prezentovaní štátnych symbolov cudzieho štátu. Z dokazovania vyplynulo, že materiálny základ pre vytvorenie fanúšikovského chorea bol podporovaný zo strany organizátora futbalového stretnutia, ktorý minimálne pred zápasom neodstránil „kúsky papiera“ (zo stanoviska DAC Dunajská Streda) a umožnil tak vytvorenie nie červeno-bielo-zeleného podkladu pre fanúšikovské choreo, ale podľa členov vedenia FC DAC 1904 Dunajská Streda uvedeného v odvolaní, „trikolóry maďarskej štátnej vlajky“. Na druhej strane je možné pozitívne hodnotiť usporiadateľov, ktorí sa pri vstupných kontrolách snažili zabrániť vnášaniu štátnych symbolov cudzieho štátu.

"Odvolacia komisia sa priklonila k záveru DK SFZ, že fanúšikovské choreo naplnilo skutkovú podstatu previnenia podľa čl. 64 ods. 1 Disciplinárneho poriadku s poukazom na čl. 61 ods. 4 písm. a) Stanov Slovenského futbalového zväzu. Zohľadnila pri tom najmä aktívnu spoluprácu organizátora futbalového stretnutia pri vytvorení fanúšikovského chorea (jeho podkladu) zobrazujúceho štátny symbol cudzieho štátu, pričom územie, na ktorom bolo prezentované je obývané príslušníkmi národnostnej menšiny tvoriacej štátotvornú väčšinu v tomto cudzom štáte.Vzhľadom na historické súvislosti ako aj preventívnu silu precedenčného rozhodnutia je v záujme udržania hlavného zmyslu a poslania športu, ktorým je mier a vzájomné priateľské spolunažívanie národov a národností, aby športové stretnutia neposkytovali priestor pre vzájomnú neznášanlivosť a národnostnú intoleranciu spojenú s ohrozením verejného poriadku. Pôvodná pokuta pre klub FC DAC 1904 Dunajská Streda bola 4500 eur, v ktorej bolo zahrnuté aj vniknutie fanúšika na hraciu plochu. Po prehodnotení tohto skutku odvolacia komisia SFZ sa rozhodla ponechať v platnosti len pokutu za choreo vo výške 3500 eur," uvádza futbalsfz.sk.

Celé rozhodnutie odvolacej komisie SFZ nájdete TU. Informácie pochádzajú z portálu futbalsfz.sk.

“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Najnovšie z klubu: FK DAC 1904 Dunajská Streda

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk