ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Dôležité fakty pred štartom jarnej časti Fortuna ligy
zdroj: Jozef Bedej

Dôležité fakty pred štartom jarnej časti Fortuna ligy

Už tento víkend naplno odštartuje jarná časť Fortuna ligy 2017/2018. Najbližšie tri kolá základnej časti rozhodnú o tom, ktoré tímy sa v nadstavbe pobijú o titul, a ktoré o záchranu. Zaujímavosťou je, že aj mužstvo zo spodnej šestky ešte bude mať teoretickú šancu na zisk miestenky do Európskej ligy. Jar prináša množstvo očakávaní, zhrňme si pred jej štartom všetky dôležité informácie.

Veľké očakávania

"Naše očakávania pred jarnou časťou Fortuna ligy sú naozaj vysoké. Nová sezóna priniesla nový model a nás teší, že reakcie športovej verejnosti naň sú pozitívne. Hneď začiatok jari bude mimoriadne zaujímavý a dramatický. Ešte stále nie sú rozdané všetky karty v súboji o umiestnenie v nadstavbovej skupine o titul resp. o udržanie sa. Všetky kluby majú v úvodných jarných kolách, a zároveň posledných kolách základnej časti, o čo hrať," rozhovoril sa pre oficiálny ligový portál výkonný riaditeľ Únie ligových klubov Michal Mertinyák.

Vedenie našej najvyššej súťaže chystá pre fanúšikov aj v jarnej časti niekoľko zaujímavostí. "Tešíme sa na vyvrcholenie našej dlhodobej súťaže Miss Fortuna ligy. Dvanásť najkrajších dievčat reprezentuje dvanásť fortunaligových klubov a sme radi, že tento projekt spĺňa naše očakávania. Nešlo totiž o typickú súťaž krásy, ale o zaujímavé príbehy dievčat, ktoré majú blízko k futbalu. Porota bude mať určite náročnú úlohu, lebo vo finále nebudú rozhodovať typické „misskové“ kritériá. Fortuna liga konečne spláca aj svoj historický dlh. V priebehu jarnej časti by sme mali mať spracovanú históriu našej ligy od sezóny 1993/1994, ktorá bude podložená reálnymi dátami z oficiálnych zápisov najvyššej futbalovej súťaže. Intenzívnejšie by sme sa chceli vrhnúť do priamej komunikácie medzi klubom a fanúšikom, resp. ligou a fanúšikom, pričom zaujímať nás bude aj spätná väzba fanúšikov tak, aby sme vedeli stále zvyšovať ich spokojnosť a zlepšovať čísla návštevnosti na našich štadiónoch. Na túto tému máme pripravené dva projekty, ktoré by nám mali výraznejšie pomôcť v takejto forme komunikácie," priblížil Mertinyák, ktorý tiež dodal, že ÚLK plánuje výraznejšie spolupracovať s novovzniknutou Asociáciou klubov II. ligy.

Michal Mertinyák
Michal Mertinyák (foto: TASR)

Kto bude na jar bojovať o titul, pohárovú Európu a o záchranu v súťaži? Aký program nás čaká po skončení základnej časti? Koľko zápasov uvidíme na televíznych obrazovkách? Na tieto otázky odpovedal na webe fortunaliga.sk Michal Mertinyák.

Boj o pohárovú Európu

Po skončení základnej časti sa súťaž presunie do tzv. nadstavby. Vzniknú dve skupiny, v jednej bude šestica tímov bojovať o titul a miestenky do pohárovej Európy, v druhej bude zvyšná šestica tímov bojovať o záchranu v najvyššej súťaži. Do nadstavby si tímy prenesú všetky získané body i skóre.

Miestenku do predkola Ligy majstrov automaticky získa majster sezóny 2017/2018. V hre budú aj tri miestenky do Európskej ligy. Isté je, že do pohárovej súťaže číslo 2 sa pozrie druhý a tretí tím konečného poradia. Tretiu miestenku môže získať víťaz Slovnaft Cup-u, v prípade, ak sa vo Fortuna lige neumiestni na druhom, resp. treťom mieste. Ak víťaz národného pohára skončí na prvých troch priečkach Fortuna ligy, na rad príde zaujímavá eliminácia o poslednú miestenku do Európskej ligy. Sily by si zmerali štyri tímy, a to vyraďovacím spôsobom. V semifinále by na seba narazili 4. a 7. tím, resp. 5. a 6. tím celkového poradia. Rozhodujúci duel by sa hral na štadióne vyššie umiestneného tímu. Môže sa tak stať, že aj najlepšie mužstvo z dolnej šestky nadstavbovej časti (7. v poradí) získa poslednú miestenku do predkola Európskej ligy.

Boj o záchranu

Zaujímavú drámu sľubuje aj boj o záchranu vo Fortuna lige. Ponovom totiž z najvyššej súťaže vypadne posledný tím celkového poradia, no v ohrození bude aj ten predposledný. Automatický zostup "zaručí" posledné 12. miesto v tabuľke. Mužstvo, ktoré sa umiestni na predposlednej 11. priečke odohrá barážový dvojzápas s druhým tímom II. ligy. Účasť vo fortunaligovej sezóne 2018/2019 si zaručí víťaz tejto baráže, v prípade, že splní všetky podmienky licenčného konania. To isté platí o víťazovi II. ligy, ktorý v najvyššej súťaži automaticky nahradí prvého vypadávajúceho.

Poháre pre víťaza Fortuna ligy a Slovnaft Cup-u
Poháre pre víťaza Fortuna ligy a Slovnaft Cup-u (foto: FK Poprad)

Boj o top šestku

Tri kolá pred koncom základnej časti má len trnavský Spartak istotu účasti v skupine o titul. Zvyšné tímy sa musia pobiť o zostávajúcich päť miest, pričom reálne je v hre sedem mužstiev. Z nich najlepšie karty držia v rukách Žilina a Slovan Bratislava. Trojica Dunajská Streda, Ružomberok a Trenčín sa musí mať na pozore pred "dobiedzajúcimi" celkami z dolnej šestky Nitrou a Zlatými Moravcami.

V prípade, že po skončení základnej časti bude mať viacero tímov rovnaký počet bodov, rozhodovať budú vzájomné zápasy týchto mužstiev. O konečnom poradí rozhodne vyšší počet bodov, resp. gólový rozdiel zo vzájomných stretnutí a vyšší počet gólov strelených na ihrisku súpera vo vzájomných stretnutiach. V prípade, že ani tieto kritériá neurčia umiestnenie po základnej časti, nastupujú ďalšie kritériá v tomto poradí - gólový rozdiel zo všetkých majstrovských stretnutí, vyšší počet strelených gólov vo všetkých majstrovských stretnutiach, atď. (v zmysle čl. 19, ods. 2 Súťažného poriadku SFZ).

Program nadstavbovej časti

V nadstavbe sa odohrá desať kôl, pričom zostane zachovaný model zo základnej časti, teda otočené Bergerove tabuľky. K zmene však došlo v 6. - 10. kole, keď sa zápasy odohrajú zrkadlovo v porovnaní s prvou polovicou nadstavby, vzhľadom na to, že inak by niektoré mužstvá hrali trikrát po sebe doma, resp. vonku.

Program nadstavbovej časti - grafika
Program nadstavbovej časti - grafika (foto: ÚLK)

Fortuna liga v televízii

Ligový futbal sa na televízne obrazovky vráti až v 22. kole, kedy ho opäť začne vysielať RTVS. Fortuna liga sa na jar neobjaví na TV 213, naopak, v nadstavbe ju začne vysielať televízna stanica Dajto. RTVS bude vysielať zápasy vždy v sobotu o 15.00 h, Dajto v nedeľu o 15.20 h, s výnimkou posledných dvoch kôl, hraných v rovnaký deň a čas. Dajto bude vysielať aj prípadný barážový dvojzápas o udržanie sa v najvyššej futbalovej súťaži. Naďalej platí, že všetky zápasy Fortuna ligy môžu fanúšikovia sledovať bezplatne v priamom prenose prostredníctvom internetovej televízie huste.tv.

“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk