ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Prečo sa oplatí sledovať mužstvá Fortuna ligy počas jarnej časti?
zdroj: MŠK Žilina; TASR; ŠK Slovan Bratislava

Prečo sa oplatí sledovať mužstvá Fortuna ligy počas jarnej časti?

Hoci sa prestávka medzi jesennou a jarnou časťou rok čo rok skracuje, všetci už azda aj zabudli, kedy videli posledný ligový zápas. Naša najvyššia súťaž v krajine sa však nezadržateľne blíži a čoskoro otvorí brány desať fortunaligových štadiónov, plus jeden v Poprade. Stánky v Prešove a v Nitre zostanú zatvorené kvôli prebiehajúcej rekonštrukcii.

Po dvoch mesiacoch čakania azda žiadnych fanúšikov netreba na zápasy pozývať, každý je už v napätí ako sa mužstvá cez zimu vyformovali a ako naladili formu na náročnú finálovú časť sezóny. Pred tímami stoja ešte tri stretnutia základnej časti, následne sa súťaž prvýkrát v novom formáte prehupne na dve skupiny – majstrovskú a o záchranu. Redakcia ProFutbal.sk sa zamerala na tie hlavné ťaháky, ktoré by mali fanúšikov každého tímu nalákať na zápasy svojich tímov.

TRNAVA: Cesta za ligovou trofejou

Prievan v kabíne, ktorý, priznajme si, býva v slovenských mužstvách – predovšetkým v tých úspešných – azda už tradičný, sa v slovenskom Ríme nekonal. Nebolo by to nič prekvapivé, tréner El Maestro si už pred sezónou vytypoval správnych hráčov, ktorí preukázali značnú kvalitu. Jesenný majster však žiaden výpredaj nespustil, pokope zostal celý úspešný hráčsky káder i trénerský štáb. Vedenie navyše urobilo dostatok práce aj smerom k jeho vystuženiu – žiadne veľké zmeny nasilu robené neboli, konkurenciu rozšíril len Reagy Ofosu, druhá posila Reynaldo sa ukázal byť po návrate zraneného Pekára nadbytočný. Údajne bol oslovený aj kľúčový muž bulharského Levski Sofia, odchovanec Roman Procházka. Pravdou však je, že v trnavskej kabíne nič nechýba - pokojná príprava na jar naznačila maximálnu pripravenosť k ideálnemu jarnému ťaženiu za majstrovským titulom, ktorý naposledy zdvihli nad hlavy Ladislav Kuna, Jozef Adamec či Karol Dobiaš pred 45 rokmi.

Trnava radosť
Podarí sa trnavskému Spartaku získať vysnený ligový titul? (foto: TASR)

ŽILINA: Náprava majstrovskej reputácie

Sťa blesk z čistého neba vyleteli šošoni v minulej sezóne na vrchol fortunaligovej tabuľky. Ak by sa im podarilo majstrovskú reputáciu napraviť a dohnať aktuálne deväťbodové manko na vedúci Spartak, dorovnali by v počte titulov v ére samostatnosti bratislavský Slovan. Pokúsi sa o to aj František Kubík, na jeseň služobne najstarší hráč belasých a na jar už náhrada plná skúseností za Mazáňa, Špaleka či Otubanja. Rýchlonohý univerzál nie je jediný, kto pod Dubeň zamieril, útočné rady rozšíril i mladý Balaj. Oveľa výraznejšia je však tabuľka odchodov – reprezentant Mazáň už brázdi ihriská La Ligy, krídelník Špalek ide v šľapajach Hamšíka na Apeninskom polostrove, niekdajšia hviezda Otubanjo sa reštartuje v rakúskom Altachu. Odštartuje majster na jar majstrovské ťaženie, alebo mu bude chýbať potrebná kvalita?

Žilina radosť
Káder majstrovskej Žiliny sa značne obmenil. Bude to stačiť na stiahnutie deväťbodového manka na lídra tabuľky? (foto: MŠK Žilina)

SLOVAN: Zo zabezpečenej obrany

Počas zimnej pauzy skvalitnil bratislavský Slovan svoj káder na každom poste, rozšíril konkurenciu na pozícii brankára, doviedol dôležitú posilu na ľavú stranu i stred defenzívy, priviedol silné meno na hrot útoku a najmä sa dal dokopy silný základ do stredu poľa. Oproti záveru jarnej časti, kde tréner Ševela márne skladal zostavu bez záložníkov, má teraz na každý post dve silné alternatívy. Práve široký káder a tuhý boj o základ by mohol byť tým, čo naštartuje futbalistov Slovana k výkonom, ktoré privejú na nevábne Pasienky fanúšikov i zvedavcov. Príprava naznačila, že ani v hlavnom meste krajiny sa ešte boj neskončil. Aktívny pressing, pevná defenzíva a formujúca sa herná tvár začína robiť zo Slovana vážneho adepta na majstra.

Martin Ševela
Martin Ševela bude pracovať s kádrom plným legionárov (foto: TASR)

DUNAJSKÁ STREDA: Kroky k dokonalosti

Mužstvo zo Žitného ostrova sa formuje pomaly, nenápadne, ale premyslene. Tréner Rossi postupne rozširuje svoj káder o zaujímavé mená, príchody Herca, Záhumenského či návrat Černáka by mohli riadne zamiešať karty v zostave DAC-u. Hoci hľadali zabijaka do šestnástky, po nevydarenej spolupráci s Tomášom Malecom sa góly budú opäť očakávať najmä od skúseného Erika Pačindu. Káder neprešiel žiadnym zemetrasením, len s citom obmenený sa pokúsi o skromný cieľ v podobe pohárovej Európy. Práve chuť, odhodlanie, motivácia a podpora dvanásteho hráča môžu tieto ciele naplniť. Len aby k nemu napokon nechýbali presné zásahy...

Dunajská Streda radosť
Dunajská Streda by sa po rokoch rada pozrela do pohárovej Európy (foto: fcdac.sk)

RUŽOMBEROK: Vyšperkovanie ofenzívy

Od nedávnych čias, kedy mužstvo potrápilo v pohárovej Európe slávny Everton s Wayneom Rooneym sa veľa nezmenilo. Káder zostal prekvapujúco pokope, ťahúni ako Ján Maslo, Erik Daniel, Peter Gal Andrezly či ďalší sú v plnej sile pobiť sa na jar o zopakovanie púte predkolami Európskej ligy. Smerom dopredu by mužstvo tréner Hrnčára problémy mať nemalo, skúsenému Haskičovi prišli vypomôcť do ofenzívy objav z ViOn-u Gešnábel i mladý český talent Čapek. Otázne však zostáva prevedenie obrannej fázy, kde vypadnutie Dominika Kružliaka hneď na prvom tréningu nevyriešil klub žiadnou posilou. Kabína tak bude musieť bojovať počas jarnej časti nielen za mladého odchovanca, ale aj za legendu tímu Mareka Saparu, ktorý chtiac-nechtiac po jesennej časti zavesil definitívne kopačky na klinec.

Ružomberok hráči
V Ružomberku sa veľké zmeny neudiali, potešil príchod Gešnábela, na druhej strane zamrzelo zranenie stopéra Kružliaka (foto: MFK Ružomberok)

TRENČÍN: K výbornej ofenzíve pridať i pevnú defenzívu

Výraznou stratou pre Trenčín je zimný odchod najlepšieho strelca doterajšieho priebehu Fortuna ligy Rangela Jangu. Tréner Cifranič, ktorý je už aj oficiálne hlavným koučom AS, verí, že góly Jangu sa ďalším hráčom podarí nahradiť. Káder prešpikovaný legionármi má kvality na to, aby sa umiestnil v najlepšej šestke, záverečné tri kolá základnej časti tak budú pred Trenčanov nesmierne dôležité. Ak sa im podarí nadviazať na jesennú produktivitu (47 strelených gólov - najviac spomedzi všetkých tímov), môžu dosiahnuť stanovené ciele. Defenzíva Trenčanov však na jeseň nestála na pevných nohách (30 inkasovaných gólov) a ak sa cez zimu výraznejšie neskvalitnila, na pohárovú Európu môžu pod Čákovým hradom zabudnúť.

Vladimír Cifranič
Vladimír Cifranič sa stal oficiálne hlavným trénerom AS Trenčín. Na jar bude musieť nájsť náhradu za kanoniera Jangu (foto: TASR)
NITRA: Mimo domova

Tohtosezónny nováčik patrí medzi najpríjemnejšie prekvapenia doterajšieho priebehu súťaže. V záverečných troch kolách základnej časti sa "Corgoni" pobijú o umiestnenie v hornej šestke, čo by vzhľadom na predsezónne ciele bol zaiste nadplán. Hoci káder opustil talentovaný útočník Filip Balaj, na jeho miesto prišla dvojica Militosyan - Vestenický (momentálne zranený). Ak si Nitrania udržia svoju kompaktnosť v zadných radoch (12 inkasovaných gólov - najmenej v súťaži), môžu prekvapiť celú futbalovú verejnosť a v nadstavbe hrať s tými najlepšími. Veľkou nevýhodou pre tím Ivana Galáda bude fakt, že domáce zápasy odohrá na štadióne v Zlatých Moravciach. Doma majú totiž momentálne Nitrania provizórne podmienky a na ich štadióne sa premávajú ťažké mechanizmy. Sami sme zvedaví, do akej miery sa to prejaví na výkonoch nováčika.

Rekonštrukcia štadióna v Nitre
Rekonštrukcia štadióna v Nitre prebieha podľa plánu. "Corgoni" budú na jar doma v Zlatých Moravciach (foto: fcnitra.com)
ZLATÉ MORAVCE: Pokojná jar

Hoci mali ambíciu hrať o top šestku, zdá sa, že jarnú časť dohrajú v pokoji. Zlaté Moravce majú aktuálne štvorbodové manko na šiesty Trenčín, s ktorým si zmerajú sily v poslednom kole základnej časti. Káder ViOn-u sa však cez zimu skôr oslabil než posilnil, citeľná bude predovšetkým strata najlepšieho strelca tímu Róberta Gešnábela (9 gólov), ktorý zamieril do Ružomberka, ale i stopéra Martina Dobrotku, ktorý sa vybral do poľského klubu Stal Mielec. Šanca na top šestku žije, no ak to aj zverencom trénera Jarábka nevyšlo, nebude to pre nich žiadna tragédia. Nachádzajú sa v pokojnom strede tabuľky, boj o záchranu sa ich ani zďaleka netýka. Vyzerá to na pokojnú jar.

Zlaté Moravce radosť
Zlaté Moravce si môžu vychutnávať jarnú časť, v tabuľke sú v pokojnom strede. Navyše, ešte môžu zabojovať aj o top šestku (foto: Jozef Bedej)
MICHALOVCE: Hľadanie strelca pokračuje

Zemplínčania sa vo Fortuna lige udomácnili, rok čo rok postupne napredujú a pridávajú bodík ku bodíku. Hoci herne dokážu držať krok aj s tými najlepšími, doplácajú na absenciu kvalitného zakončovateľa. Aj cez zimu skúšali na hrote viacero hráčov, zdá sa však, že naďalej budú dôverovať ghanskému útočníkovi Sadamovi Sulleyovi, ktorého by mohol vhodne doplniť poľský mladík Kurminowski. Veľká pozornosť sa sústredí na japonského stredopoliara Nišiho, ale i na žilinského krídelníka Jankauskasa, ktorý by mohol oživiť ofenzívu východniarov. Otáznik visí nad zložením defenzívy. Po odchode stredového štítu Jakuba Griča do Poľska budú zadné rady Michaloviec ešte zraniteľnejšie. Tréner Šoltis síce avizoval vystuženie oboch krajov defenzívy, k tomu však nedošlo. V generálke pred jarnou časťou hral na kraji obrannej formácie krídelník Martin Koscelník. Nedostatok alternatív môže žlto-modrých na jar stáť body, napriek tomu všetci v klube veria, že sa udržia nad trápiacou sa trojicou Podbrezová, Prešov, Senica.

Michalovce tréning
Michalovčania síce vystužili ofenzívu, no nepodarilo sa im posilniť zadné rady (foto: TASR)
PODBREZOVÁ: Vyhnúť sa bojom o záchranu

V kádri "železiarov" nastalo viacero zmien, objektívne sa skôr oslabil, než posilnil. Vychádza to však tiež z filozofie klubu, ktorý chce v budúcnosti stavať predovšetkým na mladých hráčoch a vlastných odchovancoch. Nemôže to však riskovať, keď ho od vypadnutia delia len tri body a od baráže o udržanie sa vo Fortuna lige dokonca iba jeden. Tréner Marek Fabuľa sa bude na jar spoliehať na skúsených harcovníkov ako Kuciak, Baez, Viazanko, Leško či Mikuš. Tých doplnili legionári Njire, Wiezik, Tereščenko či Drobnjak. Kvalitatívne majú Horehronci na to, aby Fortuna ligu udržali, hoci sa zdá, že trápenie v koncovke (na jeseň 14 strelených gólov) v zime nevyriešili.

Podbrezová tím
Káder Podbrezovej sa v zime dosť zmenil, v tíme však zostali skúsení harcovníci, ktorí by mali klubu pomôcť udržať sa v najvyššej súťaži (foto: FK Železiarne Podbrezová)
PREŠOV: Veľký otáznik

Zima v metropole Šariša bola poriadne turbulentná. Nejasná budúcnosť trénera Kovalca, ktorý sa napokon ani nevrátil, príchod českého kouča Antona Mišovca, avizovanie ďalšieho hlavného kormidelníka. To všetko vnáša do klubu bojujúceho o záchranu veľkú dávku neistoty. Navyše, ani káder sa nijako výraznejšie neskvalitnil, za zmienku stojí azda príchod chorvátskeho krídelníka Gatarića či zotrvanie univerzála Erika Streňa, ktorý sa pohrával s myšlienkou odchodu do Poľska. Mužstvo založené predovšetkým na vlastných odchovancoch bude mať čo robiť, aby v ťažkej konkurencii obstálo. O to viac, že "domáci" štadión zeleno-bielych v popradskom NTC bude s najväčšou pravdepodobnosťou celú jar zívať prázdnotou. Boj o záchranu však dodáva jarnej časti z pohľadu Šarišanov zaujímavosť. Zvlášť preto, že v ohrození je okrem posledného aj predposledný tím celkového poradia, ktorý čaká baráž s druhým tímom druhej ligy. Zostáva veriť, že situácia v Prešove sa stabilizuje, a že hráči sa budú môcť sústrediť len na futbal. Na jar môžu len prekvapiť.

Anton Mišovec
Anton Mišovec ešte nevie, či na jar povedie Tatran Prešov ako hlavný tréner, alebo ako asistent (foto: Jaroslav Suchár/SOHE Press Media)
SENICA: Vietor od nového sponzora

Klub, kde to dlhé mesiace vyzeralo skôr na zánik, než na znovuzrodenie, môže vzkriesiť nový zahraničný sponzor. Kľúčové mená z jesene ako Lukáš Lupták či Blažej Vaščák v tíme zotrvali, navyše ho doplnili ďalší hráči z Českej republiky, ale i Južnej Amerika a z Afriky. Hoci z Venezuely či Kolumbie je pod Tatry ďaleko, z aktuálneho umiestnenia Záhorákov je do nižšej súťaže veľmi blízko. Hoci sa nám od mien ako Celis, Chacón, Cuadros, Zezinho či Herrera ťažko niečo očakáva, Záhoráci by sa v skupine o záchranu mali spoľahnúť minimálne na pevnú defenzívu. Tú by mali zabezpečiť tradičné mená ako Podhorin, Ranko či ďalší z radu brankárskych talentov zo Žiliny Holec.

Senica - tím na sústredení
Zahraničný investor, zahraničný tréner, zahraničné posily. Bude to Senici stačiť na záchranu? (foto: FK Senica)

“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk