ProFutbal.sk ProFutbal.sk

V júli vyradili z Európy Slovan, dnes nemajú peniaze na vykurovanie trávnika
zdroj: Martin Križan

V júli vyradili z Európy Slovan, dnes nemajú peniaze na vykurovanie trávnika

„Dnes sme urazili futbalového Boha. Mali sme dostatok šancí, no inkasovali z jedinej súperovej. Je to len polčas. Ako oni vyhrali u nás, my vyhráme u nich,“ sebavedomo tvrdil už bývalý útočník Slovana Bratislava Jakub Mareš v rozhovore pre ProFutbal po domácej prehre 0:1 v 2. predkole Európskej ligy s kodanským Lyngby. Slovenský vicemajster bol v dvojzápase s tretím tímom ostatného ročníka dánskej ligy miernym favoritom, no prehral aj v odvete a s pohárovou Európou sa rozlúčil už v júli. Prešlo pol roka a lúčiť - s futbalovou činnosťou - sa môže aj dvojnásobný dánsky majster.

Lyngby sa v dánskej Superlige po jeseni nachádza na dvanástom mieste štrnásťčlennej tabuľky. Súťažný zápas vyhralo naposledy v polovici októbra. Športové výsledky sú však len zlomkom problémov kodanského klubu. Nemá peniaze na výplaty hráčov, situáciu začala riešiť miestna únia futbalistov. Výsledkom je, že hráči, ktorí nedostali zaplatené, sú technicky voľní a môžu opustiť klub. Viacerí sa už rozhliadajú po možnostiach, niektorí sú už dohodnutí s inými mužstvami. Deje sa to pár hodín pred štartom jarnej časti dánskej ligy. Lyngby momentálne nevie, či dokáže vyskladať jedenástku na nedeľňajší domáci zápas proti Brondby.

zdroj: Zostrih z odvety, v ktorej Slovan doháňal jednogólové manko z Pasienkov. (youtube)

O závažnosti problémov „Vikingov“ hovoril pre dánsky TV2 Sport majiteľ klubu Torben Jensen: „Potrebujeme vyhrievať trávnik, no v aktuálnej situácii si to nemôžeme dovoliť. Hľadáme prostriedky, aby sme mohli vyplatiť hráčov a neopustili nás v priebehu tohto týždňa.“ Lyngby reálne hrozí druhý bankrot v tomto miléniu. V roku 2001 bol klub nútený dokončiť sezónu len s amatérskymi hráčmi, nasledujúci ročník odštartoval v štvrtej lige. Po piatich rokoch sa klub vrátil do najvyššej súťaže. Vlani ako nováčik skončil tretí a v lete dokráčal do 3. predkola Európskej ligy (vypadol s Krasnodarom).

zdroj: Lyngby už potvrdilo odchod štvorice hráčov.

História sa opakovať nebude, čo potvrdil šéf miestneho ligového futbalu Peter Ebbesen: „Pravidlá sa zmenili, pokiaľ klub vyhlási bankrot, bude okamžite vyradený z ligy.“  Lyngby potrebuje situáciu vyriešiť promptne, na pomoc by mohla prísť anglická Aston Villa. Jej majiteľ Tony Xia chce podľa informácií Birmingham Mail expandovať a rozširovať značku Clarets. Pokiaľ by čínsky biznismen investoval do dánskeho klubu, Lyngby by fungovalo ako dcérsky klub anglického druholigistu. Ten by si na oplátku zabezpečil prísun talentovaných mladých hráčov, ktorých dánsky futbal v ostatných rokoch produkuje požehnane. Dohoda s Villans či iným investorom však musí prísť rýchlo, inak Lyngby znovu padne a európske konfrontácie hoc aj so Slovanom Bratislava budú nadlho v nedohľadne...

Odporúčame

HOKEJ.sk