ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Boli sme najchudobnejší z chudobných. Alexisa pred prácou v bani zachránila mama
zdroj: manutd.com

Boli sme najchudobnejší z chudobných. Alexisa pred prácou v bani zachránila mama

Keď partia chlapcov v čilskej Tocopille hrala na ulici futbal, len jeden sa vždy štveral po strechách, aby priniesol zakopnutú loptu. Pre rýchlosť a agilnosť volali malého Alexisa Sáncheza „veverička“. „Bol som najšťastnejšie dieťa na svete. Žili sme skromne, to sakra áno, no dal by som čokoľvek, aby som sa mohol vrátiť do tých čias. Vždy sa teším domov. Mám tam rodinu, priateľov, spomienky. A more, ktoré milujem zo všetkého najviac. Kde je more, tam som šťastný,“ ohliada sa za detstvom 29-ročný krídelník. Na ružiach však 119-násobný čilský reprezentant a najnovšia akvizícia Manchestru United ustlané rozhodne nemala.

Najchudobnejší z chudobných

„Boli sme najchudobnejší z chudobných. Alexis si musel od malička zarábať najrôznejšími formami. Umýval autá za pár mincí alebo robil pred publikom saltá. Hádzal sa o zem, bol ako malý gymnasta. Bavil susedov, ktorých často žiadal o kúsok chleba. Posmievali sa mu,“ prezrádza pre Daily Mail Alexisov brat Humberto. Sánchezovci žili v polorozpadnutom dome, Alexis s ďalšími troma súrodencami vyrastali bez otca. Matke prisahal, že z neho vyrastie futbalista a postará sa o ňu. „Aj svojim priateľom som už ako chlapec sľúbil autá či domy,“ približuje svoje odhodlanie Sánchez. Na tréningy sa mu v mladosti príliš nechcelo, miloval zápasy. Viackrát sa ukázal až v deň stretnutia, namiesto tréningov hrával s kamošmi do noci na ulici. Tréner ho napriek tomu staval, pretože vytváral rozdiel. „V jednom zápase vzal v našej šestnástke loptu, všetkých predribloval a získal penaltu. Bol to hnusný zákrok brankára. Hralo sa v púšti, Alexis bez ohľadu na teplo a bolesť z toho kopanca šprintoval za mnou na striedačku. Bol zadýchaný, sotva hovoril, no prosil ma, aby mohol kopať jedenástku. Jednoducho Alexis,“ spomína pre FourFourTwo Sánchezov prvý tréner Alberto Toledo.

104296
Agilná a rýchla „veverička" Alexis Sánchez. (FourFourTwo)

Vďaka výnimke od miestneho zväzu hral súbežne v dvoch vekových kategóriách. Na zápas proti o dva roky starším chlapcom raz meškal, no ako striedajúci hráč strelil osem gólov. Podľa vlastných slov sa však najviac naučil na ulici, kde hrával bosý: „Získal som štýl. Naučil som sa behať s takými malými poskokmi. To preto, že som sa vyhýbal skalkám. Taktike som však dlho nerozumel. Tréner mi raz povedal, aby som hral pravé krídlo. Opýtal som sa ho, kde to je...“ Alexisova matka robila čokoľvek, aby dokázala uživiť svojich štyroch potomkov a v tom najtalentovanejšom živila nádej na zmenu jeho osudu. „Keby Alexis nebol futbalista, s najväčšou pravdepodobnosťou by pracoval v bani. Je to extrémne náročná práca, v ktorej zarobíte mesačne cez tristo libier. Alexis mal len tri možnosti - pracovať v bani, chytať ryby alebo hrať futbal,“ objasňuje brat Humberto. Bol tu však problém - nevysoký driblér do svojich pätnástich nevlastnil kopačky.

zdroj: Alexis Sánchez v začiatkoch kariéry. (youtube)

Mama je mojím idolom

„Prosil som mamu o jeden pár, no nemohla si to dovoliť. V tom čase som bol najlepší hráč Arauca, mama teda zašla na radnicu požiadať starostu o kopačky pre mňa. O jej snahe som nevedel, až jedného dňa o desiatej večer pred naším domom zastavil kuriér. Nasadil som si ich a okamžite vybehol zaťukať si na ulicu. Bol som taký šťastný, mama je mojím idolom,“ rozcítil sa Alexis v rozhovore pre klubový web Arsenalu. Rýchlonohý krídelník sa vďaka skromným pomerom, z ktorých pochádza, držal vždy pri zemi. V pätnástich začal brať futbal serióznejšie, okrem zápasov našiel záľubu aj v tvrdých tréningoch. Pracoval na sebe a splnil si sen o profesionálnej kariére. Ako šestnásťročný odišiel do talianskeho Udinese, v roku 2011 prestúpil do Barcelony, kde až do príchodu Neymara tvoril ofenzívny triplet s Messim a Villom.

zdroj: Prvý rozhovor Alexisa Sáncheza po prestupe do Manchestru United. (MUTV/youtube)

„Čo sa mi na Alexisovi páči najviac - keď vstúpi na trávnik, znovu sa premení na malé dieťa. Jeho úlohou je len hrať s loptou na kopačke a pýchou pouličného futbalu,“ povedala o najlepšie platenom hráčovi v histórii anglickej Premier League iná juhoamerická hviezda Falcao. Napriek tichej povahe a skutočnosti, že Sánchezovi, ktorý ani po tri a pol roku v Londýne neovláda anglický jazyk, nerozumejú kvôli zlej artikulácii ani v Čile, túži po kariére v Hollywoode: „Rád by som hral vo filmoch detektíva - viete, chytrého týpka v slušivom obleku s pištoľou a chladným postojom - alebo jedného z tých chlapíkov pracujúcich pre NASA, ktorí vedia všetko.“ Ešte predtým si však Alexis môže strihnúť rolu čilského futbalistu Sáncheza. Chlapca, ktorý sa dnes nebyť iniciatívy svojej matky mohol namiesto milionárskeho života športovej superstar potiť a postupne vyhasínať v čilskej bani...

Najnovšie z klubu: Manchester United

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Anglicko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk