ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Vysokí, vyšší, najvyšší. Netradičná jedenástka Premier League
zdroj: TASR/AP

Vysokí, vyšší, najvyšší. Netradičná jedenástka Premier League

Dlháni, ktorí by sa svojou výškou nestratili ani na basketbalových palubovkách. Aj takto by sa dala nazvať základná jedenástka zložená z urastencov naháňajúcich sa za loptou v anglickej Premier League. Ako by obstála takáto “obrovská“ zostava v súboji s lídrami tabuľky?

Ak zrátame ich “metráž“ dokopy, dostaneme sa k hranici 22 metrov. Súperov však strašia nielen svojimi výškovými parametrami, ale aj značnou kvalitou. Títo dlháni sú vďaka silnej fyzickej vybavenosti priam stvorení pre Premier League, ktorá sa odlišuje od ostatných popredných líg sveta množstvom osobných súbojov bohatých na strety a nekompromisný boj s gravitáciou.

V nasledujúcej základnej jedenástke Premier League nenájdeme žiadneho hráča nižšieho ako 1,95 metra. Kto obhajuje post brankára, stredopoliara či útočníka?

BRANKÁR:

Fraser Forster (2,04m)
Urastený ochranca svätyne háji farby Southamptonu, ktorý sa pohybuje veľmi tesne okolo pásma zostupu. Šesťnásobný reprezentant Anglicka je vďaka kombinácii dlhého rozpaženia a mohutnej stavby tela zdatným v penaltových rozstreloch. V tejto sezóne sa mu doposiaľ podarilo vychytať jednu, čo je aktuálne ligové maximum.

DFLY92_XkAQ3waE
Fraser Forster (zdroj: twitter.com)

OBRANCOVIA:

Joel Matip (1,98m)
Liverpoolsky zadák vytvára s pomerne čerstvou posilou “The Reds“ Virgilom van Dijkom (1,95m) nepriechodný výškový múr. Kamerunsky reprezentant a rodák z Nemecka je aj napriek vysokej postave veľmi obratný a atleticky dobre vybavený. V štatistike odobraných lôpt sa radí na druhé miesto spomedzi všetkých Liverpoolčanov.

Britain_Soccer_Premier_League548939369548
Joel Matip (zdroj: TASR/AP)

Per Mertesacker (2,01m)
Dosluhujúci kapitán Arsenalu je síce často kritizovaný za svoju spomalenosť či slabší pohyb, avšak metre navyše vie využiť v neprospech súpera. Majster sveta z roku 2014 prežíva s veľkou pravdepodobnosťou rozlúčkovú sezónu, po ktorej by mal odovzdávať skúsenosti a rady v akadémii “The Gunners“.

Britain_Soccer_Premier_League182583318550
Per Mertesacker (zdroj: TASR/AP)

Tyrone Mings (1,98m)
Na počet centimetrov sa 24-ročný Angličan rozhodne nemôže sťažovať, pri počte štartov v Premier League je to už ale naopak. Historicky najdrahší hráč Bournemouthu dostal príležitosť ukázať, ako mu to ide na trávniku len v desiatich dueloch. Za všetko môžu hneď viaceré zranenia. 

Britain_Soccer_Premier_League803456411300
Tyrone Mings (zdroj: TASR/AP)

STREDOPOLIARI:

Scott McTominay (1,95m)
Stredopoliarsky post obsadzuje ako prvý talent a prísľub Manchestru United Scott McTominay. Tento 21-ročný Angličan zapadá do koncepcie Josého Mourinha, ktorý stál pri mladíkovom debute v minulej sezóne. Odchovanec “červených diablov“ sa aj naďalej rozvíja v prvom tíme a na svoje konto si v tejto sezóne pripísal štyri štarty v rôznych súťažiach. 

DQW1GJzW4AAfvqv
Scott McTominay (zdroj: twitter.com)

Nemanja Matić (1,95m)
Na rovnakom poste a pri rovnakom zamestnávateľovi ešte chvíľu pobudneme. Do základnej jedenástky sa vtesnal aj poctivý pracant a defenzívne ladený stredopoliar Nemanja Matić. K obrovskej prednosti Mourinhovho staronového zverenca patrí získavanie lôpt, pričom okrem nepopierateľného talentu využíva aj svoju výšku.

Britain_Soccer_Champions_League175390471444
Nemanja Matič (zdroj: TASR/AP)

Marouane Fellaini (1,95m)
Opora belgickej reprezentácie sa stihla ešte pred možným letným odchodom vtesnať do zostavy urastencov Premier League. Fellaini jedným takým “stožiarom“ rozhodne je, čo pociťujú jeho súperi najmä v hlavičkových súbojoch.

Britain_Soccer_Premier_League126187462930
Marouane Fellaini (zdroj: TASR/AP)

Marko Arnautović (1,95m)
Piaty rok na Britských ostrovoch zahájil tento Rakúšan v drese “kladivárov“ z West Hamu. Technicky vybavený krídelník sa nebojí pritvrdiť hru, má na to totiž predispozície a s povesťou niekdajšieho zlého chlapca by sa nemal zahrávať žiadny súper.

Britain_Soccer_Premier_League727944398138
Marko Arnautovič (zdroj: TASR/AP)

ÚTOČNÍCI:

Fernando Llorente (1,98m)
Španielsky hrotový útočník dal v letnom prestupovom období prednosť Tottenhamu pred Chelsea, v ktorej by na Llorenteho čakala pravdepodobne rovnaká pozícia náhradníka. Pätnásťgólový strelec Swansea City z premiérového roka v Premier League vyniká najmä v súbojoch vo vzduchu, no nebojí sa ani tvoriť hru.

APTOPIX_Britain_Soccer_Champions_League233673480973
Fernando Llorente (zdroj: TASR/AP)

Zlatan Ibrahimović (1,98m)
“Ibru“ môžeme považovať za najprominentnejšieho člena tejto zostavy. Už štvrtý “červený diabol“ potvrdzuje fakt, že José Mourinho má jednoducho slabosť na urastených zverencov. Zlatan však nebol vždy obávaným strelcom a elitným hráčom. V úvode profesionálnej kariéry sa potýkal okrem problémov so správaním aj s tým, že jednoducho nedokáže ťažiť zo svojej výšky. Všetko sa napokon zmenilo a bývalý reprezentant Švédska zožal úspech na viacerých frontoch.

Britain_Soccer_League_Cup791643408354
Zlatan Ibrahimović (zdroj: TASR/AP)

Peter Crouch (2,04m)
Najvyšším sme začínali, najvyšším aj končíme. Rovnako ako Fraser Forster prekročil hranicu dvoch metrov aj miláčik britských tribún Peter Crouch. Netradične vysoký útočník čelí rôznym narážkam na počet metrov, resp. centimetrov už od debutu v Premier League v roku 2002. Vďaka nízkej váhe pôsobí Crouch miestami až komicky, čo je, dá sa povedať, aj jeho záľubou. 

20100411_164206_Britain_Soccer_FA_Cup_WTH1190092169
Peter Crouch (zdroj: TASR/AP)
Zdroj: 90min.com

Najnovšie z klubu: Bournemouth

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Anglicko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk