ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Problémy krajských miest pri výstavbe štadiónov, najhoršie je na tom Prešov
zdroj: TASR

Problémy krajských miest pri výstavbe štadiónov, najhoršie je na tom Prešov

Kedy uvidíme košický klub opäť v najvyššej súťaži? Zdá sa, že rozhodovať o tom nemusia len výkony na ihrisku. Hoci košická Lokomotíva patrí medzi ašpirantov na postup do Fortuna ligy, vzhľadom na to, že v metropole východu stále nestojí adekvátny štadión, postup medzi elitu by to mohlo modro-bielym značne skomplikovať.

V Košiciach jedna veľká jama, v Prešove všetko po starom. Hoci od schválenia štátnej dotácie prešlo už pár rokov, nové štadióny vo východoslovenských krajských mestách sú v nedohľadne. V Košiciach sa hovorí o roku 2020, v Prešove sa konkrétny termín ani nespomína. Situáciu pozorne monitoruje i vedenie najvyššej súťaže ÚLK, ktoré vraj zvažuje potrebné kroky na to, aby zabránilo dlhodobému presťahovaniu klubu do iného mesta.

„Ukázalo sa, že takto to nemá význam. Už aj Únia ligových klubov dospela k záveru, že nepovolí klubom vstup do najvyššej súťaže, ak budú chcieť hrať dlhodobo na cudzích ihriskách. Pol roka vieme zniesť, ale inak to nemá význam. Je neúnosné, aby hral Prešov dva, tri roky v Poprade. Neprináša to nič. Musíme sa na to pozrieť aj z marketingovej hodnoty ligy či televíznych práv. Nikomu neprospieva, ak príde v Poprade na Tatran 200 divákov, či na Michalovce v Žiline 150 divákov,“ rozhovoril sa pre kosiceonline.sk predseda Východoslovenského futbalového zväzu a zároveň prvý viceprezident SFZ Richard Havrilla.

Nitra tribúna
V Nitre už spustila rekonštrukciu. Prvá etapa by mala byť hotová v júni 2018 (foto: TASR)

Nie je to však iba problém Prešova, ktorý, ak sa v súťaži zachráni, v Poprade, resp. v Bardejove, o ktorom sa taktiež špekuluje, bude hrať aj v ročníku 2018/2019. Bratislavský Slovan už roky hráva na konkurenčnom Interi, kde to fanúšikov neťahá, hoci je to v rámci jedného mesta. Nitra odohrá jarnú časť Fortuna ligy v Zlatých Moravciach, Trenčín zasa na stavenisku. Vo všetkých týchto mestách sa však už stavia alebo rekonštruuje. Podobná situácia ako v Prešove je však i v Košiciach. Tie síce momentálne nemajú v najvyššej súťaži žiadne mužstvo, no ak by do Fortuna ligy chcela postúpiť napríklad Lokomotíva Košice, nastal by problém.

„Už v júni 2013 sme schválili Košice ako jedno z miest, ktoré dostane štátnu dotáciu na podporu výstavby štadiónu. Dnes, v roku 2018 tu máme jednu vykopanú jamu a územné rozhodnutie. Podľa mojich informácií prebieha súťaž a je otázne, kedy ju ukončia a kedy získa vysúťažená firma stavebné povolenie. Ak budeme poznať odpovede na tieto otázky, budeme múdrejší z pohľadu termínu výstavby,“ vysvetlil Richard Havrilla, na ktorého nadviazal šéf komunikačného referátu mesta Košice Jozef Marko„Stále platí termín dostavby do konca roka 2020, do kedy sú aj alokované finančné prostriedky. Verím teda, že to stihneme.“

Košická futbalová aréna
V Košiciach je už vykopaná jama, štadión má stáť do konca roka 2020 (foto: TASR)

V prípade, že by Lokomotíva Košice získala miestenku už do budúceho ročníka Fortuna ligy, vedenie súťaže by muselo situáciu riešiť. „Za určitých podmienok by mohli odohrať pol roka na Lokomotíve, čiže v Čermeli. Potom by sa však Lokomotíva ocitla v rovnakom probléme, aký má Prešov. Momentálne pritom prichádzajú do úvahy iba tri štadióny – Michalovce, Bardejov a Poprad,“ vymenoval pre kosiceonline.sk Richard Havrilla.

Paradoxom je, že zatiaľ čo v menších mestách štadióny rastú do krásy, v krajských vznikajú problémy. „Mrzí ma, že predovšetkým štadióny v krajských mestách ako sú Košice, Prešov či Trenčín, nemáme stále zmodernizované či dobudované. Bol by som rád, ak by sa tieto štadióny nachádzali aspoň v štádiu výstavby či rekonštrukcie. Bohužiaľ to tak nie je,“ povzdychol si prezident SFZ Ján Kováčik, ktorý tento týždeň navštívil Košice. Na margo plánovanej kapacity štadióna v metropole východu (9 000 divákov), poznamenal: „Druhé najväčšie mesto na Slovensku by malo mať štadión s kapacitou aspoň 15-tisíc divákov. Bohužiaľ, kompetentní rozhodli takto a s tým my nič neurobíme.“

Trenčín štadión
Pomalým krokom postupuje i výstavba štadióna v Trenčíne (foto: astrencin.sk)

„Krajské mestá sú celkovo najproblematickejšie. Štadióny nemajú Košice, Prešov, podobné problémy sa týkajú Trenčína, Nitry a snahu o rekonštrukciu vzdala úplne Banská Bystrica, kde to má ísť cez ministerstvo obrany. Na každom výkonnom výbore máme správy o priebehu výstavby jednotlivých štadiónov a môžem povedať, že z pohľadu majetkoprávneho, vzťahového i finančného je najväčší problém v Prešove. Tam chcú presunúť hraciu plochu do inej pozície, kryje sa im s garážami a sú tam aj iné problémy. Prešov je teda z pohľadu prác v porovnaní s Košicami pozadu ešte viac," uzavrel výpočet negatívnych správ v rozhovore pre kosiceonline.sk bývalý medzinárodný futbalový rozhodca a dnes popredný člen SFZ Richard Havrilla.

“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Najnovšie z klubu: FC KOŠICE

Pozri viac

Najnovšie z ligy: 3. liga Východ

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk