ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Alexis rozšíril čiernu listinu Manchestru City. Prečo ho Guardiola odmietol?
zdroj: twitter

Alexis rozšíril čiernu listinu Manchestru City. Prečo ho Guardiola odmietol?

Dohodu medzi trojuholníkom Manchester City - Alexis Sánchez - hráčov agent Fernando Felicevich uzavreli podľa informácií goal.com už pred niekoľkými týždňami. Rovnako ako v lete, zostávalo dohodnúť sa s Arsenalom na výške odstupného za čilského krídelníka, ktorému po konci sezóny vyprší v Londýne zmluva. Pri súčasnom nastavení trhu nezáležalo, či by Citizens zaplatili za jedného z najlepších ofenzívnych hráčov sveta 30, 50 alebo 70 miliónov. Stále by viac získali než stratili. Ako sa však ukázalo, transfer sa zrútil na osobných dôvodoch, nie finančných. Princípy dvojice Pep Guardiola a Txiki Begiristain boli v pohnutom svete futbalového prestupového trhu viac než peniaze.

Nedodržaná ústna dohoda

Takmer už istý prestup sa začal rútiť, keď do hry vstúpil Manchester United. Ten Alexisovi údajne ponúkol 400 tisíc libier týždenne a k tomu 10-20 miliónov za podpis zmluvy i ďalších 5-10 miliónov pre Felicevicha za sprostredkovanie transferu. Hráčov agent po prijatí ponuky pozastavil jednania s Manchestrom City a oboznámil klub o potrebe priplatiť si za služby 29-ročného futbalistu. Agent sa pokúsil so suverénnym lídrom Premier League obnoviť rozhovory o zmluve, no Citizens akúkoľvek možnosť obchodovať zavrhli. S rozhodnutím sa stotožnil aj hráčov bývalý tréner z Barcelony Pep Guardiola. Napriek tomu, že Alexis bol jeho primárnym prestupovým cieľom. Katalánsky kouč nadobudol dojem, že Sánchezova vôľa hrať za City oslabla.

02920b0a82ba42e38591164c0672b5bb
Alexis Sánchez a Pep Guardiola získali v Barcelone spoločne štyri trofeje. (twitter)

Alexis už skôr avizoval, že v prípade odchodu z Arsenalu túži zotrvať na Britských ostrovoch a k ponuke Manchestru City mal blízko. Po prijatí lukratívnejšej od United si však vedel predstaviť pôsobenie aj v druhom klube z Manchestru. V tomto bode začal podľa goal.com cítiť Guardiola pochybnosti a vycúval. U fanúšikov Citizens sa to stretlo s kritikou, predsa, získať pri dnešnej norme prestupových čiastok hráča Sánchezovho formátu za požadovaných 35 miliónov?! Guardiola a jeho športový riaditeľ Begiristain napriek tomu zostali verní politike, ktorú nastavili po príchode trénera z Bayernu Mníchov v lete 2016. Nechceli ponúknuť Čilanovi lepšie podmienky ako svojej najväčšej hviezde Kevinovi De Bruynemu. Nechceli ani vytvoriť precedens pre rokovania o nových zmluvách pre Saného a Sterlinga. A predovšetkým, nechceli tolerovať nedodržanie ústnej dohody zo strany Sánchezovho agenta.

2694128.main_image
Barcelonská trojka. Zľava v tom čase športový riaditeľ Txiki Begiristain, prezident Joan Laporta a tréner Pep Guardiola. (twitter)

Šanca hrať za City príde len raz

O Begiristainovi je známe, že druhé šance nerozdáva. Nedostal ju ani Aymeric Laporte - stopér Bilbaa, ktorý spĺňa všetky Guardiolove parametre. Keď sa s ním Manchester City pred poldruha rokom dohodol na prestupe, na poslednú chvíľu vycúval. Viac už s klubom nebol spájaný ani formou špekulácií. Záujem Guardiolu s Begiristainom z rovnakých príčin ochladol voči dvojici hráčov Arsenalu Bellerín a Oxlade-Chamberlain (už FC Liverpool), ktorých reakcii na interes City chýbalo patričné nadšenie. Klub vlani v lete taktiež odmietol preplatiť platové podmienky PSG pre pravého obrancu Daniho Alvesa, ktorého Guardiola pozná z Barcelony. Citizens napokon uprednostnili Kyla Walkera, ktorý bol nadšený možnosťou navliecť na seba bledomodrý dres.

Dvojica zodpovedná za prestupy Manchestru City aj v prípade Alexisa vyslala jasný signál do budúcna. Pokiaľ hráč neprejaví úprimný záujem pôsobiť v tíme štvornásobného anglického šampióna, druhú možnosť pripojiť sa ku klubu už nedostane. Bude City ľutovať, že si pre vyššie princípy nechalo ujsť možnosť získať do svojho kádra za slušné peniaze jedného z najlepších krídelníkov sveta?

Najnovšie z klubu: Manchester City

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Anglicko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Prestupy a špekulácie

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk