ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Najstaršieho hráča histórie ste mohli ovládať už na FIFA 96
zdroj: twitter

Najstaršieho hráča histórie ste mohli ovládať už na FIFA 96

Anglickému futbalu vládol Liverpool, ťažkej váhe Mike Tyson, Sergio Ramos či Rafael Nadal sa práve narodili. Niekde ďaleko od toho všetkého začal pozoruhodný príbeh japonského futbalistu Kazuyoshiho Miuru. Ako pätnásťročný odišiel zo strednej školy a sám ušiel do Brazílie, aby tu v devätnástich rokoch debutoval v drese Santosu - klubu, ktorému takmer celú svoju kariéru zasvätil legendárny Pelé. Nielen v Ázii je dnes slávny už i „Kráľ Kazu“, ktorého cesta k medzinárodnej popularite bola vskutku netradičná.

Japonský útočník pôsobil v Brazílii aj v Palmeirase či Coritibe, až sa v roku 1990 vrátil späť do Santosu. V japonskej lige debutoval už ako reprezentant, za osem rokov nasúkal v tíme Yomiuri/Verdy Kawasaki rovnú stovku ligových gólov. V roku 1993 sa stal najužitočnejším hráčom súťaže, v ktorej vtedy pôsobili ikony ako Gary Lineker alebo Zico. V rovnakom čase sa stal prvým Japoncom, ktorý zvíťazil v hlasovaní o Ázijského futbalistu roka. Miuru viacerí považujú za prvú futbalovú superstar v krajine vychádzajúceho slnka.

zdroj: Oficiálny účet Medzinárodnej futbalovej federácie vzdáva hold japonskej legende. (twitter)

Okrem štyroch majstrovských titulov v 90. rokoch skúsil i dva európske angažmán. V drese Janova odohral 21 zápasov v talianskej Serii A, s Dinamom Záhreb získal tesne pred miléniom ligový titul, po neúspešnej skúške v anglickom dnes prvoligovom Bournemouthe sa vrátil domov. Tú pôsobí dodnes s výnimkou krátkeho hosťovania v FC Sydney, kam odišiel ako 38-ročný. Nebolo to zďaleka na sklonku kariéry, ako by sa mohlo zdať. Miura pôsobil už vtedy v Yokohame FC, za ktorú hráva od roku 2005 a s ktorou v januári 2018 opäť predĺžil zmluvu. Za japonského druholigistu odohral v ostatnej sezóne 11 zápasov a strelil jeden gól.

zdroj: Počas krátkeho pôsobenia v tíme účastníka Serie A - CFC Janov. (twitter)

To už mal za sebou dva významné míľniky. V marci minulého roka sa stal najstarším profesionálnym futbalistom, ktorý kedy odohral súťažné stretnutie. O sedem dní neskôr sa stal i najstarším strelcom gólu. V oboch prípadoch prekonal anglickú legendu a držiteľa Zlatej lopty pre rok 1956 Sira Stanleyho Matthewsa. „Necítim sa tak, že som práve prekonal legendu. Možno som ho predčil v dlhovekosti, no nikdy sa nebudem môcť rovnať jeho číslam a kariére, ktoré mal. Nie je to o tom, koľko odohráte, no ako to odohráte,“ povedal rekordér Miura.

zdroj: Okrem Miuru ste si na FIFA 96 mohli zahrať i za útočníka Norwichu Curetona, ktorý pokračuje v kariére už iba na amatérskej úrovni v tíme Bishop's Stortford zo 7. anglickej ligy.

Miuru čaká v roku 2018 jeho už 33. sezóna profesionálneho futbalistu. V 13 rozličných tímoch po celom svete odohral doposiaľ 36 932 minút, strelil 162 ligových gólov, dostal 29 žltých kariet, žiadnu červenú. Zostáva jediným profesionálnym hráčom, ktorého ste mohli ovládať už vo FIFA 96. Japonsko reprezentoval celú dekádu (1990-2000). „Modrých samurajov“ trinástimi gólmi prestrieľal na majstrovstvá sveta v roku 1998 do Francúzska. S 55 gólmi druhý najlepší strelec národnej histórie sa do nominácie na šampionát nedostal. O svetovú popularitu ho však nik neobral. Miurov rekord bude ťažké prekonať, zvlášť, keď „Kráľ Kazu“ ani mesiac a pol pred 51. narodeninami nehodlá skončiť s kariérou: „Pokojne môžem na konci sezóny opäť predĺžiť zmluvu. Futbal budem hrať vždy zo všetkých síl a s nádejou, že stále môžem ako hráč napredovať.“

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk