ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Maďari podporia ďalší slovenský klub, v pláne vznik modernej akadémie
zdroj: mskrimavskasobota.sk

Maďari podporia ďalší slovenský klub, v pláne vznik modernej akadémie

Po tom, ako sme vás pred pár mesiacmi informovali o finančnej pomoci zo strany maďarskej vlády pre druholigový klub KFC Komárno, je tu ďalšia podobná správa. Peniaze od našich južných susedov tentoraz pomôžu Rimavskej Sobote.

Koncom júla sa v médiách objavila informácia o tom, že maďarská vláda vyčlenila približne 10 miliónov eur na podporu futbalových klubov za hranicami svojej krajiny. Viac než polovicu z tejto sumy (5,9 milióna eur) mala poslať do Komárna. Podobnú čiastku teraz zinkasuje aj účastník 3. ligy Stred MŠK Rimavská Sobota.

Podľa informácií regionálneho denníka MY Novohrad by sa na Gemeri mal v blízkej dobe zrealizovať obrovský projekt v podobe vybudovania futbalovej akadémie, a to v priestoroch štadióna v Rimavskej Sobote. Necelých 5 miliónov eur má do tohto projektu investovať maďarská vláda, zatiaľ neznámou čiastkou prispeje aj rimavskosobotská samospráva.

Rimavská Sobota vďačí za štedrú dotáciu klubuDiósgyőr VTK. Ten vlani dostal od maďarskej vlády finančnú injekciu vo výške 33 miliónov eur, pričom 5 miliónov presunie na Slovensko. „Dlhodobo sa snažíme hľadať prostriedky na zlepšenie podmienok mládežníckeho futbalu. S maďarským klubom máme priateľské vzťahy najmä vďaka nášmu športovému riaditeľovi mládeže Richardovi Rubintovi, ktorý v Diósgyőri pôsobil. Klub má v Maďarsku niekoľko akadémií a svoje pôsobenie chce rozšíriť aj na Slovensko, preto nás oslovil s ponukou vytvorenia futbalovej akadémie pre mládež do 19 rokov. Tá by mala fungovať na princípe eseročky,“ priblížil pre MY Novohrad konateľ MŠK Rimavská Sobota Miroslav Bitala.

Miroslav Bitala
Miroslav Bitala (foto: mynovohrad.sme.sk/Július Geľo)

Výhodou klubu je, že jeho mládežnícke kategórie hrajú pod Útvarom talentovanej mládeže SFZ. Vďaka štedrej investícii by sa obnovila a vybudovala infraštruktúra štadióna a akadémie. V pláne je rekonštrukcia hlavného ihriska vrátane tribún s kapacitou šesťtisíc divákov, vytvorenie ďalšieho ihriska spĺňajúceho podmienky UEFA, umelého trávnika, krytej haly, ubytovacích priestorov či posilňovne. Zelenú celému projektu ešte musí dať rimavskosobotské zastupiteľstvo, keďže pozemky i budovy klubu patria mestu. V Rimavskej Sobote by radi začali stavať už tento rok, pričom akadémia by mohla fungovať od sezóny 2019/2020.

„Mladé talenty musia z nášho regiónu odchádzať za lepšími podmienkami. Futbalová akadémia by ich odchodu zabránila a taktiež by k nám pritiahla nových šikovných hráčov. Vznikla by tak ďalšia kvalitná mládežnícka základňa nielen pre nás, ale pre všetky slovenské futbalové kluby. Už sme začali s oslovovaním škôl na vytvorenie športových tried a stretli sme sa so záujmom," dodal pre MY Novohrad Miroslav Bitala.

Najnovšie z klubu: Rimavská Sobota

Pozri viac

Najnovšie z ligy: 2. liga

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk