ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Opitý sa pobil s ochrankou. Javi Martínez: Bolo to trochu inak
zdroj: youtube.com

Opitý sa pobil s ochrankou. Javi Martínez: Bolo to trochu inak

Opitý muž preliezol plot tréningového centra Athletica Bilbao v Lezame a namieril si to priamo do šatne prvého tímu. Hľadal tu konkrétnu skrinku s cennosťami. Potkýnajúci sa narušiteľ však bol spacifikovaný hrdinskou ochrannou službou. Tá s podguráženým zlodejom ešte niekoľko sekúnd zápasila na zemi, až do miestnosti vstúpil jeden z klubových zamestnancov. Bolo krátko po druhej hodine septembrovej noci 2012. Vandala identifikovali ako už bývalého hráča Bilbaa Javiho Martíneza, ktorý pred pár hodinami prestúpil do Bayernu Mníchov: „Áno, je to pravda. Bol som to ja. Avšak, takmer každá ďalšia časť tohto malého zábavného zločinu, ktorý v tomto znení interpretovali viaceré španielske médiá, sa udiala inak. Smejem sa, keď si teraz na to po rokoch spomeniem. Nechajte ma vyrozprávať vám tento príbeh. Môj príbeh.“

V Bilbau som bol už šesť krásnych rokov, práve sme prehrali finále Európskej ligy aj Copa del Rey, keď sa ozval Bayern Mníchov. Hovoril som si, že nemôžem opustiť klub takto. Mal by som zostať a získať trofej. Vo futbale sa však menia veci zo dňa na deň. Dnes ste svetová špička, po jednom-dvoch zlých mesiacoch o vás nik nestojí. Okrem Bayernu tu bol ešte jeden klub z Anglicka. Ten mi ponúkol lepšie finančné podmienky, no možnosť hrať v Mníchove... Bože, bolo to obrovské. Nakoniec som nemal o čom premýšľať. Prestup do Nemecka sa zrealizoval na poslednú chvíľu, až do blížiacej sa reprezentačnej prestávky som nemal možnosť rozlúčiť sa so spoluhráčmi ani vziať si veci zo skrinky v tréningovom centre. Chcel som sa zastaviť okolo obeda, no zástupcovia klubu mi to pred tréningom prvého tímu neumožnili. Obávali sa prípadných zlých vibrácií. To boli okolnosti, ktoré stáli v pozadí onoho kuriózneho incidentu.

as
Javi Martínez v zelenom drese Bilbaa bráni útočníka Atlética Madrid Radamela Falcaa v neúspešnom finále (0:3) Európskej ligy 2012. (twitter)

Rozhodnutie klubových zástupcov som rešpektoval, no kopačky, laptop i oblečenie som mal stále v skrinke. O 21:30 som sa zastavil po veci - nie opitý o druhej v noci, ako písali médiá. Ochranke som zvonil asi pätnásť minút, no nik neprichádzal. Prebiehali tam vtedy konštrukčné práce, predpokladal som, že zvonček nefunguje. Volal som tímovému manažérovi, nedvíhal. Išiel som teda k druhému vstupu a kričal na vrátnika: „Iker, Iker, prosím, otvor.“ Prišiel, otvoril mi, vzal som si svoje veci a odišiel. To bolo všetko. Nič iné sa už nestalo. Predstavte si moju reakciu nasledujúci deň, keď hovorili, že som sa tam opitý vlámal a bil sa s ochrankou. „Madre mia!“ Niekto si vytvoril skutočne dobrú historku. Dnes sa na tom smejem, no vtedy? Bol som omráčený.

7276314_1406047886
Javi Martínez sa hneď v prvej sezóne po príchode do Bayernu Mníchov tešil z triumfu v Lige majstrov. (twitter)

Bola to pre mňa náročná lekcia. Roky svojho života strávite v jednom klube, dáte mu všetko. A na konci, váš odkaz nie je vždy vyobrazený v najlepšom svetle. Vždy však budem pyšný na čas strávený v Athleticu. Boli sme ako rodina. Napriek rozdielnej veľkosti a histórii klubov či kultúre sú si Bilbao a Bayern Mníchov podobní. Zistil som to krátko po príchode do Bavorska, keď som nevedel slovko nemecky. „Čo si to urobil, Javi?“ pýtal som sa seba. Všetci v klube však boli nápomocní, komunikovali sme v angličtine. Hneď v prvej sezóne sme pod Juppom Heynckesom získali treble vrátane Ligy majstrov. Pozdvihnúť tú krásnu trofej bolo príčinou, prečo som prišiel do Bayernu. Teraz, keď je Jupp späť, sa znovu cítim byť dôležitou súčasťou tímu, cítim sa v strede poľa komfortne. Je to len pár týždňov, čo sme prehrali 0:3 s PSG, no dnes je všetko inak. Všetci v klube sa cítia fenomenálne. Kvalitu nestratíte, verili sme svojim schopnostiam. Museli sme len tvrdšie pracovať a viac bojovať.

fifia-world-cup-2010-winner
Javi Martínez (uprostred) sa v roku 2010 stal so Španielskom majstrom sveta. (twitter)

Život plynie rýchlo, musíte si ho užívať. Pamätám si, ako ma mama hrešila, keď som si nerobil domáce úlohy. „Mami, máme dnes v škole popoludní niečo veľmi dôležité. Musím ísť,“ klamal som jej a šiel s kamarátmi na dlhé hodiny hrať futbal. To bolo v detstve jedinou dôležitou vecou. Ani teraz neverím, že som v Mníchove už päť rokov. Keď budú vnúčatá o 40-50 rokov googliť moje meno, čo sa dozvedia? Možno si prečítajú šialené príbehy o svojom dedkovi - banditovi z Bilbaa. Bolo by to vtipné, no radšej by som bol, keby sa dočítali o Javim Martínezovi ako o pracantovi, ktorý vždy odovzdal všetko. O mužovi, ktorý čelil všetkému so vztýčenou hlavou a snažil sa spraviť svoju rodinou pyšnou. Možno, snáď, o Javim Martínezovi - dvoj či trojnásobnom víťazovi Ligy majstrov. Bola by to pekná vizitka pre chlapca z vtedy tisícového hornatého mestečka v Navarre. Neviem, čo prinesie budúcnosť, no teraz ma musíte ospravedlniť. Máme dnes v škole niečo veľmi dôležité.

Zdroj: theplayerstribune.com

Najnovšie z klubu: Bilbao

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Španielsko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk