ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Z nádejného volejbalistu top brankár. "Ľadový zajac" Courtois s odvážnymi snami
zdroj: TASR/AP

Z nádejného volejbalistu top brankár. "Ľadový zajac" Courtois s odvážnymi snami

V utorok večer bude čeliť svojim bývalým spoluhráčom z Atlética Madrid. Je jedným z najlepších futbalových brankárov na svete, hoci nechýbalo veľa a bol by z neho volejbalista. Thibaut Courtois mal všetky predpoklady na to, aby sa presadil aj pod sieťou. Mal výšku, atletickú postavu a perfektné idoly. Obaja jeho rodičia, Gitte Lambrechtsová a Thierry Courtois, boli poloprofesionálni volejbalisti, jeho sestra Valérie dokonca reprezentuje Belgicko. Talent Thibauta bol dlho prehliadaný, reálnu šancu dostal až pred ôsmimi rokmi v Genku. A chopil sa jej tým najlepším možným spôsobom.

V tínedžerskom veku začínal ako ľavý obranca, v Genku ale hneď vedeli, že patrí medzi tri žrde. Kormidelník Guy Martens vycítil, že Courtois má nielen fyzické, ale i mentálne predpoklady na to, aby sa z neho stal brankár. "Tento typ chlapcov sme vo flámčine volali ´ľadové zajace´. Bol vždy v pohode, či už hral pred 50 ľuďmi, alebo pred 25-tisícovým davom. Je neustále pokojný, s loptou na nohe i v rukách. Nikdy nie je nervózny, pripomína mi Edwina va der Sara," rozhovoril sa pre Goal.com Martens. Nie je to náhoda, van der Sar a Courtois sú si naozaj veľmi podobní. A to už na prvý pohľad, obaja sú vysokí a štíhli. Navyše, obaja skvele ovládajú loptu.

Nečakaný debut v šestnástich

Samozrejme, aj tí najtalentovanejší hráči potrebujú veľkú dávku šťastia. Pracoval spolu s ďalším skvelým gólmanom Koenom Casteelsom (Wolfsburg). Debut za Genk absolvoval v roku 2009 ako šestnásťročný, keď sa A-tím boril s problémom na brankárskom poste. "Prišiel k nám ako hráč do poľa. Začínal ako obranca, no pohyboval sa ako brankár. Okamžite sme zbadali jeho talent, mal dobrú pozičnú hru, koordináciu, načasovanie. A čo bolo dôležité, nebál sa lopty. Myslím si, že za všetky tieto atribúty vďačí volejbalu, ktorý tak rád hrával s priateľmi a s rodinou," vysvetlil niekdajší mládežnícky tréner Courtoisa Gilbert Roex, ktorý vyzdvihol i jeho spoluprácu s Casteelsom: "Myslím si, že to Thibautovi veľmi pomohlo. Začali spolu pracovať v štrnástich rokoch, navzájom sa podporovali a zlepšovali. Až prišiel deň D. Prvý brankár Genku Davino Verhulst bol suspendovaný a druhý, Sem Franssen, utrpel zranenie tri dni pred zápasom. Šancu dostal šestnásťročný talent Courtois."

Throwback to my youth years as a goalkeeper @krcgenkjeugd ! Best youth academy in Belgium! 🔵⚪️

Príspevok, ktorý zdieľa Thibaut Courtois (@thibautcourtois),

zdroj: Instagram/thibautcourtois

Neobrúsenému diamantu zápas vyšiel. Ihneď začal trénovať s tímom do 21 rokov, na zápasy nastupoval v drese "devätnástky". Raz či dvakrát do týždňa sa objavil aj na tréningu A-tímu. "V sedemnástich už trénoval s "áčkom" a hrával za U19 a U21. Stal sa tretím brankárom Genku za Lászlóm Kötelesom a Casteelsom. Na začiatku ďalšej sezóny, keď mal ešte len osemnásť rokov, urobil tréner Franky Vercauteren z Thibauta brankára číslo 1. Svoju šancu využil, dokázal svoj extrémny talent a natrvalo sa usadil v prvom tíme. Za ten rok ukázal, ako je mentálne vyspelý a silný. Pomohol tímu k zisku majstrovského titulu, navyše získal ocenenie pre najlepšieho brankára belgickej ligy," spomína v magazíne Goal.com Roex.

Skvelá kúpa

Za necelých 8 miliónov libier putoval v júli 2011 do Chelsea. S odstupom času sa ukázalo, že "The Blues" urobili jeden z najlepších obchodov vo svojej histórii. Keďže však vtedy stál v bránke neohrozený Petr Čech, putoval Courtois na hosťovanie do Atlética Madrid. Zatiaľ, čo v Genku bol považovaný za obrovský talent, po pár mesiacoch v Španielsku si každý uvedomil, že ide o klenot. V hlavnom meste strávil tri roky, vyrástol nielen ako hráč, ale i ako človek. Do dnešného dňa získal s Atléticom viac trofejí ako s Chelsea a jeho otec Thierry tvrdí, že práve Madrid vychoval jeho syna.

Hope to win my 50 th game today and qualify for the World Cup! 🇧🇪

Príspevok, ktorý zdieľa Thibaut Courtois (@thibautcourtois),

zdroj: Instagram/thibautcourtois

"Bola to jeho prvá zahraničná skúsenosť, v Madride sa z neho stal muž. Naučil sa žiť sám, naštudoval si nový jazyk, spoznal inú kultúru, získal množstvo priateľov. V Španielsku prežil krásne časy, získal množstvo trofejí. S tímom vyhral La Ligu, Európsku ligu, Copa del Rey či Superpohár. Osvojil si španielsku mentalitu, tamojší spôsob života, neskoré obedy a čas strávený na slnku," vyratúva Thierry Courtois. A hoci sa z Thibauta stal prakticky Španiel, nemal žiadne problémy usadiť sa na Stamford Bridge. Do upršaného Londýna sa vrátil v lete 2014, odvtedy vyhral dva ligové tituly a jeden Ligový pohár. Stal sa belgickou reprezentačnou jednotkou a sníva o úspešnom roku 2018.

Thibaut Courtois v Atléticu Madrid
V Atléticu Madrid prežil tri roky. S tímom zaknihoval väčšie úspechy ako sa mu zatiaľ podarilo s londýnskou Chelsea (foto: TASR/AP)

"Rád by vyhral Ligu majstrov. S Atléticom bol k tomu veľmi blízko," odhaľuje synove vysoké ambície jeho otec a na záver dodáva: "S Belgickom túži po medzinárodnom úspechu. Verí, že sa mu podarí vyhrať majstrovstvá sveta alebo Európy. Dvakrát sa dostali do štvrťfinále. V Rusku by z toho mohlo byť aj finále. Samozrejme, Thibaut sa túži stať aj najlepším brankárom turnaja. Má rozhodne kvality na to, aby pomohol tímu dosiahnuť na vytúženú trofej!"

Čo dodať na záver? Je šťastie, že sa Thibaut Courtois napokon rozhodol pre futbal a nie pre volejbal. Obrovské šťastie.

“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorskéhozákona.”

Najnovšie z klubu: Chelsea

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Anglicko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk