ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Našiel Wenger svojho nástupcu?
zdroj: TASR/AP

Našiel Wenger svojho nástupcu?

Manažér Arsenalu Arséne Wenger koncom minulej sezóny predĺžil kontrakt o ďalšie dva roky. A to napriek tomu, že kritika na jeho osobu sa neustále stupňuje a tisíce dlhoročných priaznivcov klubu volajú po jeho odvolaní. Neočakáva sa, že by vedenie severolondýnčanov odvolalo rodáka zo Štrasburgu z funkcie predčasne, no už dnes sa špekuluje o jeho nástupcovi.

Nájsť niekoho, kto pôjde vo Wengerových stopách, no dokáže posunúť Arsenal na vyšší level. To bude úloha nového manažéra. Nik neočakáva, že po ukončení pôsobenia Arséna Wengera nastane v tábore "kanonierov" prevrat. Predsa len, Francúz pôsobí v červenej časti Londýna už od roku 1996, nastavil klubovú filozofiu, ktorá sa meniť nebude. Určite nie v dohľadnej dobe.

Podľa najnovších správ z Anglicka, ktoré ako prvý priniesol bulvárny Daily Star, by Wenger na trénerskej lavičke rád videl jedného zo svojich niekdajších zverencov. Hoci fanúšikovia snívajú o menách ako Thierry Henry či Dennis Bergkamp, 68-ročný lodivod preferuje iného Holanďana. Údajne je jeho top kandidátom 42-ročný Giovanni van Bronckhorst. Okrem neho Wengera zaujal aj o tri roky mladší manažér Bournemouthu Eddie Howe.

Van Bronckhorst hral v Arsenale v rokoch 2001 až 2003. S tímom sa radoval z triumfu v Premier League, FA Cup-e a v Community Shield. Následne odišiel do Barcelony, kde strávil najlepšie roky svojej kariéry, ovenčené dvoma ligovými titulmi a triumfom v prestížnej Lige majstrov. Ako hráč pracoval pod vedením Wengera, Guusa Hiddinka, Dicka Advocaata či Frinka Rijkaarda. Mal sa teda od koho učiť.

Giovanni van Bronckhorst
Niekdajší hráč Arsenalu či Barcelony úspešne vykročil do svojej trénerskej kariéry. Budú jeho kroky smerovať na sever Londýna? (foto: TASR/AP)

Trénerskú dráhu odštartoval rodák z Rotterdamu v roku 2010 ako asistent pri holandskej reprezentácii do 21 rokov. Ďalšie štyri roky bol asistentom vo Feyenoorde, od marca 2015 je hlavným koučom klubu z jeho rodného mesta. Hneď v prvej sezóne doviedol mužstvo k triumfu v národnom pohári KNVB, v druhej, už úplnej, zasa s Feyenoordom získal titul. Prvý po dlhých osemnástich rokoch.

Vstup do aktuálnej sezóny klubu nevyšiel, v Lige majstrov Feyenoord ešte nezískal ani bod, vinou nahusteného kalendára stráca aj v domácej súťaži. Klub pracuje s obmedzeným množstvom financií, čo sa naplno prejavuje v medzinárodnej konfrontácii. V utorok ale podľahol Manchestru City na jeho pôde len tesne 0:1.

Wenger vidí vo van Bronckhorstovi nádejného manažéra, on zasa obdivuje svojho mentora. "Jeho filozofia je príkladom pre milióny. Je to najlepší kouč na svete," nechal sa počuť niekdajší 107-násobný holandský reprezentant.

Nie je to Wenger, kto si bude vyberať nástupcu na lavičke Arsenalu, no jeho názor taktiež určite zohrá veľkú rolu. Bude vedeniu klubu odporúčať Giovanniho van Bronckhorsta?

“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”


Najnovšie z klubu: Feyenoord

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Európska liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk