ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Skalica zimuje na čele, tréner Kostelník má smelé plány: Chceme vybudovať silné mužstvo
zdroj: SITA

Skalica zimuje na čele, tréner Kostelník má smelé plány: Chceme vybudovať silné mužstvo

Skaličania úspešne zvládli jesennú derniéru a po víťazstve 2:0 nad Novým Mestom nad Váhom sa budú minimálne tri mesiace pozerať na súperov z prvej pozície. V sedemnástich zápasoch si pripísali na svoje konto 34 bodov, o jeden viac ako Sereď a Lokomotíva Košice. Práve táto trojica klubov spolu s Popradom bude na jar zvádzať tuhý boj o postup do Fortuna ligy. ProFutbal.sk sa porozprával so skalickým trénerom Jozefom Kostelníkom a najlepším strelcom mužstva Danielom Šebestom.

Doma stopercentní

„Na Košice sme sa mohli dotiahnuť už skôr, ale nedarilo sa nám to. Zimovať však budeme na prvej pozícii, to bol náš cieľ. Proti Novému Mestu nad Váhom sme odohrali náročný zápas, keďže ani podmienky na futbal už nie sú ideálne. Chceli sme to zlomiť už v prvom polčase, to sa nám nepodarilo, ale potom prišli dva góly a už sme si víťazstvo postrážili,“ vrátil sa ešte k sobotňajšiemu zápasu Daniel Šebesta, ktorý je s ôsmimi gólmi najlepším strelcom mužstva.

Šikovný ofenzívny univerzál si pôsobenie v Skalici pochvaľuje, na ihrisku dostáva dostatok priestoru a využíva ho vo svoj, ale i tímový prospech. Potvrdil to aj v sobotu, keď strelil víťazný gól. „Doma máme vytvorené výborné podmienky, ihrisko je vždy pripravené vo vynikajúcom stave a to vyhovuje nášmu štýlu hry. Chceme hrať po zemi kombinačný futbal. Na ihriskách súperov nie sú trávniky v optimálnom stave, hrá sa nám tam o to ťažšie, veľmi nám to nevyhovuje. Aj z vonku sme priniesli nejaké body, mohlo ich byť viac, ale už s tým nič nenarobíme,“ potvrdil Šebesta fakt, že z domáceho ihriska si spravili zeleno-bieli nedobytnú pevnosť a nepustili body ešte žiadnemu súperovi.

Daniel Šebesta (foto: sita)
Daniel Šebesta (foto: sita)

„Všetko so sebou súvisí. Či už prístup hráčov, ktorí si stopercentne plnia svoje povinnosti a dodržiavajú taktické pokyny, ale aj kvalitný trávnik, na ktorom sa dá hrať futbal. S celkovým umiestnením sme spokojní, ale myslím si, že sme mohli získať ešte viac bodov. To by sme však museli byť efektívnejší v koncovke. V posledných štyroch zápasoch sme mohli streliť dovedna pätnásť až dvadsať gólov,“ nadviazal tréner Kostelník na slová svojho zverenca. Zatiaľ čo sú Skaličania na svojom trávniku stopercentní, na ihriskách súperov zaknihovali len jeden plný bodový zisk. Mrzieť ich môžu najmä posledné dve stretnutia, v ktorých inkasovali vyrovnávajúci gól v posledných minútach z pokutových kopov.

Z čistokrvného útočníka stopér

Najmenej inkasovaných gólov spomedzi všetkých tímov by mohlo vo fanúšikoch budiť dojem, že Skaličania sa sústredia primárne na defenzívnu činnosť. „Práveže sa snažíme hrať útočne s vysokým držaním lopty. V každom zápase sme boli dominantnejší, len jeden-dva boli vyrovnané. Bránime sa tak, že držíme loptu,“ rezolútne odmietol podobné úvahy 47-ročný tréner, ktorý musel pred začiatkom súťaže riešiť dosť výrazný odliv hráčov smerom von z klubu: „V lete odišlo desať hráčov, snažili sme sa mužstvo doplniť, ale nepodarilo sa nám to do takej miery, ako by som si to predstavoval. Najskôr prišiel Opiela, veľmi dôležitý článok v našom systéme. Napríklad Tomovič prišiel až v priebehu súťaže. Chceme sa v zime posilniť.“

Na stopérskom poste vymenil v lete Ladislava Szőcsa Peter Jánošík, ktorý mal vytvoriť stabilnú dvojičku so skúseným Pavlom Majerníkom. Ten si však v druhom kole privodil dlhodobé zranenie a po boku Jánošíka sa začal objavovať Michal Jakubek, čistokrvný útočník. „Mišo sa s tou pozíciou rýchlo stotožnil, potvrdzoval to výkonmi na ihrisku. Ja som nosil túto myšlienku v hlave už dlhšie. Napokon nás k tomu prinútili okolnosti a som veľmi spokojný. Myslím si, že má veľké predpoklady stať sa veľmi dobrým ligovým obrancom,“ vystrúhal poklonu Jakubekovi tréner.

Skaličania sa tešia s fanúšikmi po víťaznom zápase (foto: mfkskalica.sk)
Skaličania sa tešia s fanúšikmi po víťaznom zápase (foto: mfkskalica.sk)

Skaličania mali blízko k postupu do najvyššej súťaže aj v predchádzajúcej sezóne, ale na prelome apríla a mája zaznamenali viacero bodových strát, ktoré ich v konečnom dôsledku stáli postup. Bolo to zapríčinené aj únavou prameniacou z nahusteného programu. „Minulý rok nám ušiel postup do Fortuna ligy o jeden bod. Okolo pohárového finále sme postrácali body, ktoré nám potom chýbali. Pohár nás stál veľa mentálnych a fyzických síl. Teraz sme síce vypadli s Ružomberkom, ale náš výkon bol dobrý. Na jar sa môžeme sústrediť len na ligu,“ skonštatoval Kostelník, ktorý pôsobí na Záhorí už rok a pol: „Som tam spokojný, mám všetko čo potrebujem. Ďakujem vedeniu, že ma stále podporuje a nezasahuje mi do práce.“

Skalický kormidelník sa minulý rok nechcel veľmi vyjadrovať o postupových ambíciách, namiesto toho radšej zdôrazňoval potrebu každodennej mravenčej práce. Zmenilo sa niečo odvtedy? „Chceme vybudovať silné mužstvo, ktoré si to bude môcť rozdať s ktorýmkoľvek súperom na Slovensku. Postup by bol zavŕšením poctivej práce,“ zakončil debatu prešovský rodák, ktorý hráčom tento týždeň naordinoval oddych. Na štadióne sa stretnú už budúci pondelok a pred zimnou prestávkou si odkrútia dva tréningové týždne.

“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.”

Najnovšie z klubu: Skalica

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk