ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Druhá liga získava kredit, sľubuje dramatický boj na oboch póloch tabuľky
zdroj: fclokomotiva.sk, mfkskalica.sk, FK Poprad

Druhá liga získava kredit, sľubuje dramatický boj na oboch póloch tabuľky

Víkendovými zápasmi 17. kola sa skončila jesenná časť 2. ligy. Naplnili sa predsezónne prognózy, celoštátna súťaž so šestnástimi účastníkmi nesklamala. Práve naopak. Úroveň druhej najvyššej súťaže stúpa a na jar budú mať ešte všetky tímy v pelotóne o čo hrať. Ešte pred tým nás však čaká dlhá, viac než trojmesačná prestávka. Ďalšie kolo je na programe až 3. marca 2018.

Liga mala počas jesene viacero lídrov. Najdlhšie sa na čele tabuľky držali futbalisti Lokomotívy Košice. Tým ale nevyšiel ideálne záver, keď nevyhrali štyri zápasy po sebe, vďaka čomu sa poradie na čele vyrovnalo. Loky (33 bodov) napokon pred seba o jeden bod pustila Skalicu (34) a o skóre i Sereď (33). Len dva body na lídra stráca rezerva Žiliny (32), tri ambiciózny Poprad (31) a päť čierny kôň ročníka Spišská Nová Ves (29). Práve týchto šesť mužstiev diktovalo tempo.

Lokomotíva Košice radosť
Najdlhšie sa na čele tabuľky držali futbalisti košickej Lokomotívy, v závere ale líderskú pozíciu prepustili Skalici (foto: fclokomotiva.sk)

Všetky tímy od siedmeho po posledné šestnáste miesto sú momentálne prakticky v hre o záchranu. Vypadnúť totiž môžu až štyri mužstvá. Aktuálne sa v zóne zostupu nachádzajú traja nováčikovia Podbrezová B (11 bodov), Komárno (16) a Inter Bratislava (17). Dopĺňa ich Nové Mesto (18), ktoré sa v súťaži zachránilo na poslednú chvíľu, po šokujúcom ukončení športovej činnosti minuloročného majstra FC VSS Košice. Štvrtý nováčik Slavoj Trebišov má taktiež na konte 18 bodov, zóne zostupu sa vyhol len vďaka lepšiemu skóre v porovnaní s Novým Mestom. Rovnako 18 bodov má Šamorín, o jeden bod viac Pohronie. V pokojnejšom strede tabuľky sú tri tímy - Zvolen (22), Bardejov (23) a Liptovský Mikuláš (23).

Boj o záchranu, ale i boj o titul tak sľubuje veľkú jarnú drámu. Ako je známe, do Fortuna ligy postúpi priamo víťaz 2. ligy, druhý celok konečného poradia bude hrať baráž s predposledným tímom najvyššej súťaže.

Spišská Nová Ves radosť
Čiernym koňom doterajšieho priebehu je Spišská Nová Ves, ktorá stráca na prvú Skalicu len päť bodov (foto: fksnv.sk)

Štatistickým ukazovateľom dominujú, samozrejme, tímy z čelných priečok. Líder zo Skalice síce nemá oslnivú ofenzívu, no inkasoval len 12 gólov. Obrana bola na jeseň silnou zbraňou aj v Poprade (13) a v Lokomotíve Košice (14). Naopak, fantastickou ofenzívnou silou sa môžu pýšiť Žilina B (44 strelených gólov) a Sereď (41). Žiadny iný tím dokonca nestrelil ani viac než 30 gólov!

Najlepším strelcom je v druhej lige ostrieľaný kanonier Michal Hamuľak z Bardejova (14 gólov), prenasledovaný exreprezentantom Stanislavom Šestákom z Popradu (12) a desaťgólovou dvojicou Vahagn Militosyan (Komárno) a Adam Morong (Sereď). Kompletnú minutáž (1530 minút) má 12 hráčov. Najviac žltých kariet (8) nazbierali Igor Kotora zo Zvolena a Igor de Carvalho Juliao zo Šamorína. Po jednej červenej karte videlo dovedna 22 hráčov, dvoma vylúčeniami sa môže "pochváliť" len deväťnásťročný Dávid Haščák z Podbrezovej B.

Stanislav Šesták
Najväčšou osobnosťou 2. ligy je bez pochýb niekdajší reprezentačný útočník Stanislav Šestáka. Svojim dvanástimi gólmi pomohol Popradu k piatemu miestu a k postupu do jarného štvrťfinále Slovnaft Cup-u (foto: FK Poprad)

Naj...

Najlepší tím: MFK Skalica - 34 bodov
Najhorší tím: FK Železiarne Podbrezová B - 11 bodov
Najlepšia defenzíva: MFK Skalica - 12 inkasovaných gólov
Najhoršia defenzíva: KFC Komárno - 50 inkasovaných gólov
Najlepšia ofenzíva: MŠK Žilina B - 44 strelených gólov
Najhoršia ofenzíva: Slavoj Trebišov - 14 strelených gólov
Najlepší strelec: Michal Hamuľak (Partizán Bardejov) - 14 gólov
Najviac žltých kariet: Igor Kotora (MFK Zvolen), Igor de Carvalho Juliao (FC ŠTK 1914 Šamorín) - 8 ŽK
Najviac červených kariet: Dávid Haščák (FK Železiarne Podbrezová B) - 2 
Najviac odohraných minút: 12 hráčov s plnou minutážou 1530 minút (Šavol, Ilinjo, Štrba, Huszárik, Palša, Jenčo, Sedláček, Švrček, Očenáš, Kmeť, Štrbák, Malec)

Najnovšie z ligy: 2. liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk