ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Prečo sa v Michalovciach nehralo? J. Sabol: Chápem, že to ľuďom vŕta v hlave, no nehľadajme senzácie
zdroj: mfkzemplin.sk

Prečo sa v Michalovciach nehralo? J. Sabol: Chápem, že to ľuďom vŕta v hlave, no nehľadajme senzácie

Množstvo otázok sa vynorilo po tom, ako hlavný arbiter Boris Marhefka zrušil sobotňajší fortunaligový zápas medzi Michalovcami a Trenčínom ešte pred samotným výkopom. Na Zemplíne len pred niekoľkými mesiacmi dokončili rekonštrukciu hracej plochy, o to viac futbalovú verejnosť prekvapila správa o podmočenom teréne. Člen predstavenstva MFK Ján Sabol v rozhovore pre ProFutbal.sk ozrejmil dôvody, kvôli ktorým bolo ihrisko nespôsobilé. Prezradil, že vedenie klubu zvažuje extrémne opatrenia, aby v budúcnosti predišlo opakovaniu čierneho scenára.

V sobotu sa v Michalovciach nehralo, trávnik bol podmočený a hlavný rozhodca ho označil za nespôsobilý. Ako je to možné, keď ide o novozrekonštruovanú hraciu plochu?
Ján Sabol: "Dôvod je práve ten, že je to nové ihrisko, ktoré je urobené "sendvičovým" spôsobom, čo znamená, že sa na seba kladú jednotlivé vrstvy. Trávnik, resp. ten koberec ešte nemá prirodzenú štruktúru a je náchylný na tie "detské" choroby. Tráva zosilnie, až keď si vybuduje koreňový systém a prejde celým vegetačným obdobím. Vtedy už je ten vodný režim stopercentný. Dovtedy má svoje detské choroby, nemá ideálne vlastnosti. Momentálne má tráva približne len päťcentimetrové korene."

Vedeli ste teda, že niečo podobné v prípade nepriaznivého počasia hrozí?
"Nevedeli. Veď už aj pred inými zápasmi pršalo a trávnik bol v poriadku. Teraz ale povrch vôbec nevysýchal. Bolo príliš vlhko, preto bola plocha od blata. Spomínam si, že pred dvoma rokmi sme doma hrali s Ružomberkom a trávnik bol vtedy ešte v horšom stave, po zápase sme ho mali úplne zničený. Teraz by sa to určite nestalo. Rozhodca ho ale označil za nespôsobilý. Viem, že liga by sa mala hrať na ideálnych povrchoch, no neraz som už videl aj v zahraničí zápasy, kde lopta nemala ideálny pohyb a po jej dopade na trávnik špliechala voda."

Ako vyzerá trávnik tri dni po zrušenom stretnutí?
"V nedeľu taktiež pršalo, v pondelok to už bolo o niečo lepšie, no tento týždeň ešte hlásia prehánky. Plánujeme s tým niečo robiť, skúsime zapnúť aj vykurovanie, hoci to vraj tomu veľmi nepomôže. My zatiaľ s vykurovaním skúsenosti nemáme, no nie je to tak, že zapnete vykurovanie a voda sa vyparí. Uvidíme, dnes (v utorok, pozn.) rozhodne ÚLK o náhradnom termíne. Samozrejme, som nespokojný, že sa to stalo. Nie je to nič pozitívne, keď sa zápas neodohrá."

V Michalovciach sa dnes nehrá. Trávnik podmočený. #mfkzemplinmichalovce #vs #astrencin #počasiunerozkážeš

Príspevok, ktorý zdieľa PROFUTBAL.sk (@profutbal.sk),

zdroj: Instagram/ProFutbal.sk

Na jeseň máte ešte okrem dohrávaného duelu s Trenčínom hrať aj proti Ružomberku. Nezopakuje sa scenár spred roka, keď sa práve zápas s Ružomberkom musel preložiť na jar?
"Verím, že nie. Pred rokom bol problémom zmrznutý terén, to by tentoraz malo vyriešiť vykurovanie. Problémom je momentálne dážď. Pred zápasom štyri dni pršalo, hoci nie intenzívne, no tých zrážok bolo pomerne dosť. Keď neprestajne prší, voda sa neodparuje a ten koberec, ktorý je prinesený, je pri namoknutí náchylný na to, že sa tam vytvorí blato, cez ktoré voda nedokáže pretiecť."

Špekuluje sa o tom, že by ste zápasy s Trenčínom a Ružomberkom odohrali v Poprade...
"O tom určite neuvažujeme. Rozhodne ÚLK."

Môže sa ešte podobný problém v Michalovciach v blízkej dobe zopakovať?
"S trávnikmi sa ako stavbár zaoberám už dlhšie, toto je štvrté ihrisko, pri ktorom som bol. Viem, že ten prvý rok majú trávniky rôzne chyby. Aj v Ružomberku nový trávnik pár mesiacov nepresakoval ideálne. Trávnik museli meniť aj na novom štadióne v Trnave. Prednedávnom bol v Taliansku kvôli dažďom odložený duel Sampdorie Janov s AS Rím. Treba si uvedomiť, že to nie je stavbárska konštrukcia, je to živý organizmus. U nás akoby bolo málo senzácií, tak sa stále nejaké hľadajú... Ale chápem, že to ľuďom vŕta v hlave, keďže ide o nový trávnik. No práve pre to, že je to nový trávnik, ešte nie všetko funguje ideálne. To pochopí len ten, kto chce, alebo ten, kto už s trávnikmi pracoval. Na druhej strane, musíme priznať, že sme závislí od počasia. Ak bude celý týždeň pršať, bude ťažké to odohrať. Ale verím, že to bol zriedkavý jav. Chystáme aj nejaké extrémne opatrenia, pokúsime sa vodu odsávať z ihriska, aby sme tým znížili jej množstvo na trávniku. Keď prestane pršať, ihrisko by sa tak mohlo dať rýchlejšie dokopy."

Najnovšie z klubu: MFK Zemplín Michalovce

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Rozhovory

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk