ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Vietnam odmietol, stavil na intuíciu. Patrik Le Giang sníva sen o slovenskej repre
zdroj: repro ČT

Vietnam odmietol, stavil na intuíciu. Patrik Le Giang sníva sen o slovenskej repre

Je o rok a pol mladší než jeho brat Emil. Jeden brankár, druhý útočník. Patrik Le Giang vystúpil z tieňa svojho brata, ktorý kedysi patril medzi najväčšie talenty slovenského futbalu. A zatiaľ čo dnes pôsobí v treťoligových Borčiciach, on sa čoraz viac presadzuje v najvyššej českej súťaži. V nedeľu si na svoje konto pripísal prvý triumf v drese Karvinej.

Syn slovenskej matky a vietnamského otca začínal s futbalom vo Fiľakove. Prepracoval sa do mládežníckych výberov Slovenska, už ako osemnásťročný dostal pozvánku do "dvadsaťjednotky". Až do roku 2016 bol súčasťou MŠK Žilina. Cítil, že potrebuje zmenu, a tak sa rozhodol pre odchod do Českej republiky. Vo Vlašime mu ruže nekvitli, no teraz sa situácia obracia. Odišiel na hosťovanie do Karvinej, kde pomaly ale isto dostáva šancu. Zachytal si proti pražskej Slavii i Viktorii Plzeň. Hoci oba zápasy jeho tím prehral, tréner mu dal dôveru aj v ďalšom domácom stretnutí. Uplynulú nedeľu sa aj vďaka jeho výkonu Karviná radovala z cenného triumfu 2:1 nad Jabloncom.

zdroj: Twitter

Patrik Le Giang vás nezaujme len svojim výzorom. Inteligentný mladík so zaujímavými názormi verí, že keď na veci netlačíte, prídu za vami samé. Jedného dňa by si rád zachytal v seniorskej reprezentácii. Vietnamskú odmietol, sníva o tej slovenskej. "Dávali mi rozprávkové podmienky, mohol som sa zabezpečiť na celý život. Ale ja dávam na intuíciu, tá vás nikdy nesklame. Mal som vtedy šestnásť rokov, bolo lákavé tam zostať. Tamojší ľudia ma hneď prijali medzi seba, cítil som okolo seba srdečnosť. Spoznal som príbuzných, ktorých som nikdy pred tým nevidel. Nemal som ale pocit, že by som tam vo futbale niečo dokázal. Mojim snom bolo zostať v Európe, niečo tu dokázať," rozhovoril sa pre sport.cz 185 centimetrov vysoký gólman, ktorý má dobrý vzťah so súčasnými reprezentačnými gólmanmi Kozáčikom a Dúbravkom. Druhého menovaného dokonca v minulosti označil za svoj vzor.

Zatiaľ, čo Patrikova kariéra sa vyvíjala postupne, jeho brat Emil začal zhurta. Už v pubertálnom veku bol na skúške vo Fulhame, napokon zakotvil v nemeckom Norimbergu. Rovnako ako Patrik si neskôr zahral v Žiline, hosťoval tiež v Michalovciach a šťastie skúšal i v Karvinej. Nakoniec ho futbalový osud zavial až do Borčíc, kde sa okrem futbalu venuje aj manažérskej činnosti v tamojšom mäsokombináte. "Myslím si, že všetko sa pre niečo deje. Všetko je tak, ako má byť. Keby som nemal brata, možno by som tu nebol. Bol mi vzorom vo všetkom, vždy som chcel byť ako on. Bol známejší. Pre všetkých som bol vždy len Emilov brat. Som pracovitý, húževnatý, čo sú ázijské vlastnosti. Verím, že i vďaka tomu som profesionálny športovec," hovorí Patrik Le Giang.

Patrik Le Giang
Hoci má ázijské korene, dres s dvojkrížom na hrudi pre neho znamená najviac (foto: TASR)

Doma nemá televízor, radšej číta. Motivačnú literatúru, beletriu, životopisy športovcov a osobností. "Začal som s tým intenzívne v sedemnástich. Od tej doby nebol deň, aby som si neprečítal aspoň jednu stranu," hovorí a odhaľuje o sebe, že sa stotožňuje s japonskou filozofiou Kaizen, vďaka čomu vyznáva heslo ´krok po kroku´. Stravuje sa na štýl Paleo, teda tak ako ľudia v dobe kamennej. V jeho jedálničku by ste našli mäso, ryby, zeleninu, ovocie, zdravé tuky. "Ale nehrotím to, počúvam svoje telo," prízvukuje.

Viacerí spoluhráči si jeho prítomnosť v kabíne pochvaľujú. Tvrdia, že im zmenil život. "Tak to určite nie je, zmenili si ho sami. Ja im len ponúkam iný uhol pohľadu, že nemusia stále kráčať s davom. Je na nich, ako sa rozhodnú," pokračuje v interview pre sport.cz futbalový brankár a nádejný bloger, ktorý plánuje písať o svojom životnom štýle, kuchyni či stravovaní. Hoci jeho otec je budhista a on sám má malý oltár so svojím Budhom, konkrétne náboženstvo nevyznáva. "Nemodlím sa, mám svoje rituály. Každé ráno mám chvíľku vďačnosti, zapálim si vonnú sviečku. Som vďačný za to, čo v živote mám," prezrádza na záver kmeňový hráč Vlašimu, ktorý verí, že v Karvinej zostane na hosťovaní do konca sezóny a na svoje konto si pripíše i ďalšie štarty v najvyššej súťaži našich západných susedov.

Najnovšie z klubu: Karviná

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk