ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Martin Šimončič: Futbal je dnes pre mňa doplnkom k FootGolfu
zdroj: Rastislav Blaško

Martin Šimončič: Futbal je dnes pre mňa doplnkom k FootGolfu

FootGolf na Slovensku zapustil silné korene a medzi footgolfistami nastalo pred tretími majstrovstvami sveta (december 2018) oživenie. Jednou z nových výrazných tvárí slovenského FootGolfu v uplynulej sezóne sa stal aj dvadsaťdvaročný Martin Šimončič zo Slovenského Grobu. Priezvisko Šimončič je vo futbale roky známe, Martin hráva štvrtú ligu za svoju obec, o to známejšie je vo FootGolfe, keď zo Slovenského Grobu hrajú súťažne Igor Šimončič a jeho dvaja synovci Martin a Palko (15), ktorí sú členmi klubu FootGolf Senec.

Martin Šimončič zabodoval v tohtoročnom súťažnom ročníku Slovenskej FootGolfovejTour, v ktorej obsadil v kategórii Absolut 4. miesto a v kategórii muži 3. miesto, keď pred ním skončili Michal Dian a Tomáš Bartko. Počas sezóny zvíťazil na troch turnajoch slovenskej tour a pripojil víťazstvo na Czech Open v rámci Európskej FootGolfovej Tour. V tejto súťaži bodoval aj v Rakúsku (4. miesto) a v Slovinsku (5. miesto), celkovo skončil v Európe na 10. mieste. Vo svetovej FootGolfovej Tour je priebežne na 23. pozícii. Jeho najväčším snom a cieľom je kvalifikovať sa na 3. majstrovstvá sveta vo FootGolfe 2018 v Maroku. Na záver footgolfovej sezóny položil ProFutbal.sk poltucet otázok Martinovi Šimončičovi.

Aké boli vaše footgolfové začiatky?
"K FootGolfu som sa dostal cez strýka Igora, ktorý hneď ako vyskúšal tento šport, vedel, že to je šport presne pre nás. Zobral ma na footgolfový green a od prvého momentu som si tento šport zamiloval. Dnes ho hrám spoločne s ním, aj s mladším bratom Paľkom, takže popri futbale je to náš ďalší rodinný šport."

Palko Šimončič (vľavo) - pätnásťročný mladší Martinov brat hráva vo flajtoch s mužmi (foto: Rastislav Blaško)
Palko Šimončič (vľavo) - pätnásťročný mladší Martinov brat hráva vo flajtoch s mužmi (foto: Rastislav Blaško)

Je už teda FootGolf pre vás prioritným športom?
"Ak by mi niekto pred dvoma rokmi povedal, že nájdem šport, ktorý uprednostním pred futbalom, asi ho vysmejem. Dnes je moja priorita FootGolf a futbal sa stal iba doplnkom k tomuto športu. Cením si každé víťazstvo a každý jeden úspech, či už na slovenských turnajoch, alebo na zahraničných. Tento rok sa mi podarilo vyhrať tri slovenské turnaje a jeden európsky, o čom som pred sezónou ani nesníval, takže s výsledkami zatiaľ spokojnosť."

V budúcom roku sa uskutočnia tretie majstrovstvá sveta vo FootGolfe. Máte ambíciu hrať v Maroku?
"Majstrovstvá sveta sú, samozrejme, pre mňa v budúcej sezóne cieľ číslo 1. Splnil by sa mi veľký sen, ak by sa mi tam podarilo dostať. Už samotná účasť na MS by bola nádherná, ale samozrejme, tak ako na každom turnaji, chcel by som tam skončiť čo najlepšie, aj keď konkurencia z celého sveta bude obrovská."

Čo potrebuje FootGolf na Slovensku pre ďalší rozvoj?
"Je veľká škoda, že na Slovensku tento šport nehrá viac ľudí. Už pri malom počte hráčov dokazujeme vo svete, že sme v tomto športe veľmi dobrí. Verím že časom pritiahneme viac hráčov, ihriská máme krásne. Aj keď to nie je najlacnejší šport, každý by si ho mal vyskúšať."

Martin Šimončič
Talentovaný footgolfista Martin Šimončič túži po účasti na budúcoročných majstrovstvách sveta v Maroku (foto: Rastislav Blaško)

Skúsili ste už aj príbuznú hru - FutbalGolf, ktorý je technickejší? Čo vám imponuje na kombinácii futbalu a golfu?
"FutbalGolf som zatiaľ nevyskúšal, ale počul som o ňom. Keďže na Slovensku nemáme ihrisko, je to určite náročnejšie na tréning. Na týchto športoch mi imponuje, že sú nielen o kopacej technike a sile, ale aj o mentálnej pripravenosti, takže niesú dôležité iba nohy, ako si každý myslí, ale aj hlava."

Akou technikou hráte FootGolf vy? Čo by ste odporučili začiatočníkom?
"Každý hráč má svoj štýl hry, ja som zástanca hry plackou, takže priehlavok veľmi nevyužívam. Ale každý by mal objaviť svoj spôsob hry, ktorý mu vyhovuje. Na trénovanie netreba stále chodiť na golfové ihriská, občas stačí aj futbalové na dlhé kopy a jamka na záhrade na patovanie, dokopnutie do jamky."

Najnovšie z kategórie: Rozhovory

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk