ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Futbalový génius a autista. Keď škriatok Messi prišiel do Barcy, ani nezdravil
zdroj: twitter

Futbalový génius a autista. Keď škriatok Messi prišiel do Barcy, ani nezdravil

Keď Lionel Messi (30) v sobotu vybehne na trávnik Leganésu, bude tomu už štrnásť rokov od jeho debutu v prvom tíme Barcelony. Ako šestnásťročného ho do duelu proti Mourinhovmu Portu vyslal holandský tréner Frank Rijkaard. Argentínsky fenomén sa odvtedy stal rekordne päťkrát najlepším futbalistom planéty, s katalánskym veľkoklubom vyhral minimálne trikrát všetky trofeje, ktoré mohol. Rodák z Rosaria zostal plachým chlapcom, ktorý v trinástich rokoch zavítal do akadémie La Masia. Vtedajší spoluhráči však naňho spomínajú ako na ešte ďaleko väčšieho introverta, než ktorým je dnes.

Ani prosté ahoj

Messi v Barcelone začínal v rezerve výberu do dvanásť rokov. V La Masii vtedy pôsobili prevažne lokálni chlapci, hráči zo Španielska. Messi bol výnimkou, napokon, už vtedy bol výnimočný hráč. No taktiež aj osobnosť. „V tom čase ste od neho nepočuli ani prosté ahoj,“  spomína spoluhráč z onoho výberu Robert Franch. Novicov v mládežníckych tímoch Barcy sa tréneri vždy pýtajú, na akej pozícii hrajú. Rovnakú otázku mal i tréner Rodolfo Borrell: „Leo bez toho, aby pozdvihol pohľad z podlahy, odvetil tichučkým hláskom: ,Ako útočník.´ Zamrmlal a pohľadom sa upriamil na roh šatne, kde v tichosti sedel.“  Spoluhráči boli z neho rozpačití. Až do okamihu, keď ho uvideli s loptou na kopačke.

ficha-messi_1tcb70iij1ld11lckebtuspkzr
Messiho registračka na sezónu 2001/02. (twitter)

„V prvom zápase hral v útok s Fábregasom. Cesc mal dar,“ ohliada sa do minulosti Marc Valiente a vysvetľuje: „Bol majstrom v čítaní hry. Už keď sme hrali bago, nikdy nebol dobre postavený, no zakaždým dokázal nejak vypichnúť loptu.“ Dnes playmaker Chelsea bol dovtedy ťahúňom žiackeho tímu, no keď doň vstúpil Messi, priniesol niečo nové. „Odmala sme boli vedení k hre na jeden, maximálne dva dotyky. Lopta sa musela hýbať rýchlo. Zrazu tu bol chlapec, ktorý si dovolil štyri či päť dotykov, no posúval sa vpred rovnako rýchlo ako by sme sa dostali kombináciou,“ spomína Valiente. Messi v prvom zápase v marci 2001 skóroval, no o týždeň neskôr si na dolnej končatine zlomil ihlicu. Dodnes je to jediná zlomenina, ktorú kedy utrpel.

bjh
Lionel Messi a Cesc Fábregas. (twitter)

Škriatok

Messi sa už do rezervy nevrátil, po pár dueloch za A-čko sa posunul do kategórie do šestnásť rokov. „V kabíne ste ho takmer neregistrovali. Boli sme pomerne živá partia, no Messi sedel vždy v rohu. Sám a v tichu,“ spomína Roger Franch: „Na tréningu to bolo iné. Znervózňoval nás, bolo frustrujúce hrať proti nemu. Po tom, čo sme ho bránili, sme sa samých seba pýtali, či sme dosť dobrí. Bol o tri rýchlostné stupne pred nami. Fyzicky i mentálne. S pár ďalšími obrancami sme sa dohodli, že pritvrdíme. No nepomohlo to. Bol taký rýchly, že sme ho nevedeli skopnúť. Než ste si premysleli, ako ho pošlete na zem, už obchádzal iného obrancu.“ Trinásťročný Messi žil vo svojom svete. Prišiel na tréning, neotvoril v šatni ústa, následne ich na tréningovom ihrisku otvoril všetkým a išiel domov. Rutina.

zdroj: Messi počas pôsobenia v La Masii. (youtube)

Obranca Robert Franch v rozhovore pre goal.com vystihol mladého Messiho najlepšie: „Mali sme pocit, že jediný spôsob, ako ho zastaviť, bolo vytiahnuť zbraň a vystreliť po ňom. No on by sa aj tak vyhol guľke a loptu mal stále na nohe...“ Ako Messi po hernej stránke napredoval, menil sa aj osobnostne. Bolo to na turnaji v Benátkach, keď začal s prvými žartíkmi. „Predtým bol tak hanblivý, že s nikým ani len neprehovoril,“  prezrádza Valiente, ktorého dopĺňa útočník Roger Giribet: „Bolo to práve v Benátkach, keď sme ho začali volať škriatok. Predtým sme ho tak pred ním nenazvali, neboli sme si istí, či to prijme. Keď o pár rokov debutoval v prvom tíme a prišiel nás pozrieť do La Masie, pýtali sme sa ho: ,No čo, škriatok, ako to ide so staršími chalanmi?´ Potom sme vybuchli smiechom. V súkromí sa na nás možno sťažoval, no myslím, že bol s nami v kabíne rád. Keby sme sa zajtra všetci stretli, objali by sme sa a bolo by všetko ako vtedy.“

maxresdefault
Ronaldinho a Messi. (youtube)

Nepozná tlak

Vtedajšia partia vedená Titom Vilanovom a neskôr Alexom Gárciom bola jednou z najlepších v dejinách La Masie. Lídri Fábregas (Arsenal) a Piqué (Manchester United) sa do prvého tímu dostali cez pôsobenie v Anglicku. Messi postupoval devätnástkou, už neexistujúcim C-tímom, rezervou až do prvého tímu, kde dospieval po boku vtedy najlepšieho hráča planéty Ronaldinha. „My, ktorí sme s ním vyrastali, sme neboli prekvapení, že už v mladom veku sa po technickej stránke mohol rovnať hviezdam La Ligy. Bolo však vždy zaujímavé sledovať, ako rýchlo sa dokázal adaptovať na akúkoľvek novú situáciu,“  obdivuje Giribet, ktorý o Leovi prezrádza: „Nevie, čo je to tlak. Je mnoho talentovaných hráčov, ktorí neuspeli, pretože sa s ním nevyrovnali. Mne sa rozklepali nohy už keď som hral pred 1 500 ľuďmi. Messi hrá s rovnakou istotou, nech je to doma na záhrade či v Lige majstrov.“

Najnovšie z klubu: Barcelona

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Liga majstrov

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk