ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Peruánci na MS po 36 rokoch, poznáme aj rozdelenie tímov do košov
zdroj: TASR/AP

Peruánci na MS po 36 rokoch, poznáme aj rozdelenie tímov do košov

Futbalisti Peru sa stali posledným 32. účastníkom majstrovstiev sveta 2018 v Rusku. Peruánci v odvete juhoamericko-oceánskej baráže využili výhodu domáceho stretnutia a v Lime zdolali hráčov Nového Zélandu 2:0 (1:0).

Prvý zápas sa vo Wellingtone skončil bezgólovo 0:0. Skóre odvety otvoril v 29. min Jefferson Farfán a v 65. min pečatil postup juhoamerického tímu do Ruska Christian Ramos. Skúsený stredopoliar Lokomotivu Moskva Farfán (33) skóroval z dobrej pozície v šestnástke po skvelej prihrávke Christiana Cuevu z krídelného priestoru. Obranca Ramos navodil predčasné rozhodnutie zo situácie po rohovom kope, keď obrana hostí na päťke nedokázala odkopnúť loptu.

Peruánci venovali víťazstvo a postup na MS svojmu pre doping dištancovanému útočníkovi Paolovi Guerrerovi, ktorý počas kvalifikačnej púte nastrieľal 6 gólov. Na svetový šampionát postúpili po piaty raz, aktuálne po 36 rokoch. Novozélanďania sa nedočkali tretej účasti, na "mundiale" nechýbali v rokoch 1982 a 2010. "Museli sme si prejsť množstvom nezmyslov, kým sme sa dostali na svetový šampionát. Venujeme to Paolovi, sľúbili sme mu to," uviedol so slzami v očiach Jefferson Farfán. "Nezaslúžili sme si byť 35 rokov mimo majstrovstiev sveta. Bolo to strašne dlho, ale dočkali sme sa," podotkol Christian Cueva.

Peru New Zealand Wcup Soccer200974
Zdroj: TASR/AP

Peruánsky prezident Paulo Kuczynski hráčom už pred odvetou baráže prisľúbil, že ak postúpia na MS 2018, vo štvrtok vyhlási štátny sviatok. "Ďakujeme našim bojovníkom za tieto chvíle radosti. Poďme teraz oslavovať, ale zodpovedne," napísal peruánsky prezident na svojej twitterovej prezentácii. "To, čo chlapci dokázali, že úžasné pre týchto peruánskych ľudí. Vždy nás podporovali, užívali si každý moment a preto som veľmi šťastný. Teším sa, že sa nám podarilo splniť náš kvalifikačný cieľ. Moja zmluva sa automaticky predlžuje až do MS," vyhlásil podľa webu soccerway.com 59-ročný Argentínčan na lavičke Peru Ricardo Gareca.

Futbalisti Peru sa stali piatym účastníkom MS 2018 z Južnej Ameriky z kvalifikačnej zóny CONMEBOL, istotu už predtým mali priami postupujúci: Argentína, Brazília, Kolumbia a Uruguaj. Na svetovom šampionáte v Rusku si zahrá aj 14 európskych, 5 afrických, 5 ázijských účastníkov plus 3 postupujúci zo zóny CONCACAF, čiže Severnej a Strednej Ameriky, resp. karibskej oblasti. Austrálčania sú vedení ako zástupca ázijskej časti kvalifikačného kolotoča.

Peru - Nový Zéland 2:0 (1:0) - prvý zápas 0:0, na MS 2018 postúpilo Peru
Góly: 28. Farfán, 65. Christian Ramos

zdroj: Imagine Station

Rozdelenie tímov do košov na základe rebríčka FIFA

Majstrovstvá sveta v Rusku 2018 už majú kompletný menoslov účastníkov a zároveň je známe aj rozdelenie do štyroch výkonnostných košov pred žrebom skupinovej fázy. Tento slávnostný ceremoniál sa uskutoční 1. decembra v ruskej metropole Moskve. Už pred niekoľkými týždňami Medzinárodná futbalová federácia zverejnila nové pravidlá rozdelenia účastníkov do košov. Strešný futbal svetového futbalu rozhodol, že všetky štyri koše zostavia výlučne na základe rebríčka FIFA. Doteraz platila zásada, že prvý kôš zahŕňal najlepšie tímy zo spomenutého renkingu a ostatné tri koše obsadili na základe geografického kritéria. Zaujímavosťou je skutočnosť, že najnižšie spomedzi jednotlivých účastníkov figuruje v renkingu FIFA organizátorská krajina - až na 65. priečke.

Jednotlivé reprezentácie sú rozdelené do košov podľa umiestnenia v októbrovom rebríčku FIFA. Pri žrebe sa v jednej skupine nemôžu ocitnúť dve krajiny z tej istej konfederácie. Výnimku tvorí akurát Európa, ktorá môže do jednej skupiny dodať až dvoch zástupcov.

V prvom koši sa okrem hostiteľa turnaja Ruska objaví aj obhajca titulu Nemecko, Brazília, Portugalsko, Argentína, Belgicko, Poľsko a Francúzsko. Až v koši číslo dva sa ocitli tri krajiny, ktoré v minulosti získali zlato na MS - Španielsko, Anglicko či Uruguaj.

Úplnými nováčikmi na scéne MS budú Island a Panama. Na budúcoročnom "mundiale" sa predstaví dovedna 20 reprezentácií, ktoré boli aj na MS 2014 v Brazílii. Naopak, na podujatí budú chýbať 4-násobní majstri sveta Taliani, víťazi ostatných dvoch ročníkov Copa América Čiľania, tradičný účastník z USA či bronzový tím zo šampionátu v Brazílii - Holandsko.

Rozdelenie do jednotlivých výkonnostných košov pred žrebom skupinovej fázy MS 2018 v Rusku:

1. kôš: Rusko (organizátor - 65. miesto v renkingu FIFA), Nemecko (1.), Brazília (2.), Portugalsko (3.), Argentína (4.), Belgicko (5.), Poľsko (6.), Francúzsko (7.)

2. kôš: Španielsko (8.), Peru (10.), Švajčiarsko (11.), Anglicko (12.), Kolumbia (13.), Mexiko (16.), Uruguaj (17.), Chorvátsko (18.)

3. kôš: Dánsko (19.), Island (21.), Kostarika (22.), Švédsko (25.), Tunisko (28.), Egypt (30.), Senegal (32.), Irán (34.)

4. kôš: Srbsko (38.), Nigéria (41.), Austrália (43.), Japonsko (44.), Maroko (48.), Panama (49.), Kórejská republika (62.), Saudská Arábia (63.)

“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.”


Najnovšie z klubu: Peru

Pozri viac

Najnovšie z ligy:

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Reprezentácia - Ostatné

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk