ProFutbal.sk ProFutbal.sk

V klube sú s ním spokojní, Faško si Zürich pochvaľuje
zdroj: Vladimír Chramazda

V klube sú s ním spokojní, Faško si Zürich pochvaľuje

V sezóne 2016/17 pomohol Michal Faško Ružomberku prebojovať sa do pohárovej Európy po dlhých jedenástich rokoch. V lete mu vypršal kontrakt a prvýkrát v kariére zamieril za legionárskym chlebíčkom. V klube Grasshopper Zürich to spočiatku vyzeralo na pevnú pozíciu ľavonohého stredopoliara v základnej jedenástke.

Po nevydarenom úvode sezóny sa však 23-ročný bývalý reprezentant do 21 rokov vytratil zo zostavy. V septembri navyše médiami prebehli správy o zmenách vo vedení klubu a možnom konci Slováka vo Švajčiarsku. Chuť si prišiel napraviť uplynulý týždeň do reprezentácie do 23 rokov. Vo finále Challenge Trophy pomohol k výhre nad Anglickom 4:0 jedným gólom. Na ihrisko sa Faško dostal v druhom polčase a zápas mu evidentne chutil. Po ňom poskytol portálu ProFutbal.sk exkluzívny rozhovor o Švajčiarsku, svojej pozícii v tíme, ale aj reprezentačných ambíciách.

V stretnutí proti Anglicku ste triumfovali hladko 4:0. K výhre ste prispeli gólom. Čo hovoríte na zápas?
"Zápas bol podľa mňa po celých 90 minút v našej réžii, až na pár momentov, kde mali Angličania dve-tri pološance. Zaslúžene sme triumfovali."

Tešili ste sa do reprezentácie? Nemal klub nič proti vašej účasti v netradičnej reprezentácii do 23 rokov?
"Veľmi. Potešil ma telefonát od trénera Hapala a už som len odpočítaval dni do zrazu, kedy sa všetci aspoň na pár dní stretneme. V klube s tým nemali absolútne žiadny problém."

Čo hovoríte na zrekonštruovaný štadión v Žiari? Ako sa vám hralo?
"Štadión zaplnený takmer do posledného miesta, takže to hovorí samo za seba. Útulný, v príjemnom prostredí a hlavne pre ľudí atraktívny. Nech sa pokračuje ďalej v tejto práci modernizácii štadiónov. Hralo sa mi super, cítim sa výborne a aj na ihrisku som sa chcel tak prezentovať, čo sa mi snáď aj podarilo. Na tribúne som mal rodičov s bratom, priateľku a aj priateľov."

Michal Faško
foto: Vladimír Chramazda

V lete ste prestúpili do Grasshopperu, ako hodnotíte tento krok s odstupom času?

"Hodnotím ho len a len pozitívne."

Poznali ste niekoho z kabíny? S kým trávite najviac času?
"Nepoznal som absolútne nikoho, ale postupom času sme si našli k sebe cestu. Väčšinu času sme všetci spolu na tréningoch a spoločných akciách, inak každý ide za svojimi rodinami."

Akou rečou sa hovorí v kabíne?
"Prevláda skôr angličtina. Ale, samozrejme, aj nemčina."

Po sľubnom úvode ste prestali hrávať. Čo je za tým? Ako hodnotíte svoju súčasnú situáciu?
"Nevyšiel nám úvod sezóny. Prehrali sme v derby s Zürichom doma 0:2 a takisto aj s YB Bern doma 0:4. Tréner zmenil systém na troch obrancov a  vymenil pár hráčov v zostave. Na to som doplatil aj ja, aj keď som určite nepatril k tomu najhoršiemu, proste sme všeobecne nezachytili ten úvod ideálne. Následne odvolali trénera po šiestom kole a s novým koučom k sebe pomaly hľadáme cestu, lebo ma predtým nepoznal."

Aká je švajčiarska liga?
"Zaujímavá, keďže je tam iba desať tímov a pri systéme ligy sa s každým stretneme štyrikrát. Napríklad s Bazilejom odohráme tri stretnutia len v jesennej časti."

Čo hovoríte na mesto Zürich? Oproti Ružomberku to musí byť poriadna zmena...
"To samozrejme (úsmev). Aj oproti môjmu rodnému Breznu. Je krásne. Stále ho pomaličky spoznávam a teším sa, čo ďalej objavím."

V Zürichu je aj Svetové futbalové múzeum. Boli ste sa tam pozrieť?
"Ešte nie, ale určite si nájdem čas a pôjdem sa tam pozrieť."

Michal Faško
Michal Faško sa raduje po góle do siete Anglicka (foto: TASR)


Akí sú ľudia vo Švajčiarsku?
"Čo som mal možnosť zatiaľ vidieť a čo som zažil, sú takí svojskí, bez emócií, neusmejú sa, mysľou sú ako keby stále iba v robotách. Ale je to len môj názor a postreh, čo som videl, nechcem nikoho uraziť."

Švajčiarsko je známa krajina syrov či vína. Vyskúšali ste už nejaké tradičné pochúťky?
"Syry mám veľmi rád a aj vínko som ochutnal, ale vyslovene niečo špeciálne a tradičné som zatiaľ nevyskúšal."

Ako hodnotia v klube vaše súčasné piate miesto?
"Prevláda spokojnosť, keďže na druhé miesto máme stratu iba tri body a stále sme ešte aj v hre vo švajčiarskom pohári. Mali sme šnúru, kde sme jedenásť zápasov v rade neprehrali."

Ako hodnotíte trénera Murat Yakina, bývalého vynikajúceho futbalistu? Ako s ním vychádzate?
"Ako som spomínal, nepoznal ma z minulosti a postupne sme si hľadali k sebe cestu. Zo začiatku som trénoval aj hral zápasy nie úplne na mojom poste. Postupom času, pretože hrávame často priateľské zápasy, sa moja pozícia zmenila a rozprávali sme aj o mojej situácii ako ďalej, že moja šanca príde a že je so mnou spokojný ako fungujem a pracujem. Samozrejme, keď sa darí, tých zmien netreba robiť veľa. Vidno ale, že niečo vo svojej hráčskej a trénerskej kariére dosiahol a je rešpektovaný v celej krajine."

V septembri prebehli médiami správy o novom vedení a úspornom režime v klube. Ohrozená mala byť údajne aj vaša pozícia. Ako to v súčasnosti vyzerá?
"Dozvedel som sa to od iných ľudí, pretože správy veľmi nesledujem. Bol som z toho prekvapený, keďže nikto z vedenia klubu nedal nič najavo a sú so mnou naďalej veľmi spokojní. Čo sa týka môjho mena, určite to nebola pravda."

Michal Faško
"Čo som mal možnosť zatiaľ vidieť a čo som zažil, sú takí svojskí, bez emócií, neusmejú sa, mysľou sú ako keby stále iba v robotách," hovorí Faško o Švajčiaroch (foto: TASR)

Aké sú vaše ciele v klube?
"Pravidelne hrávať a dostať sa do základnej zostavy ako na začiatku sezóny. Na začiatku nám chýbalo aj trošku šťastia, spravili sa zmeny, ale verím, a takisto v klube mi veria, že do zostavy patrím, a že mám na to kvalitu pomôcť mužstvu k lepším priečkam. Ďalšími cieľmi budú úspech v pohári a kvalifikovanie sa do pohárovej Európy."

Reprezentácia do 23 rokov bola nateraz poslednou, pred vami stojí ďalšia méta, a to seniorská repre. Veríte, že v blízkej budúcnosti môže prísť pozvánka?
"Pre každého futbalistu je to pocta reprezentovať svoju krajinu. Takisto aj pre mňa je to jeden z cieľov. Bol som vďačný aj za túto možnosť reprezentovať v kategórii do 23 rokov a po dlhšom čase sa ukázať opäť doma na Slovensku."

Sledujete počínanie si svojich bývalých klubov, zvlášť Ružomberka? Podarí sa Liptákom vybojovať účasť v skupine o titul?
"Sledujem každý jeden zápas, ak samozrejme nehráme v ten istý deň. Držím chlapcom na diaľku palce a verím, že majú na to dostatočnú kvalitu a silu uhrať prvú šestku a opäť si zahrať aj v európskych pohároch. Možno sa o rok stretneme práve s nimi."


“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Najnovšie z kategórie: Rozhovory

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk