ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Video sa vo futbale neosvedčilo. V Bundeslige s tým možno po zime skončia, šéfa prepustili
zdroj: TASR

Video sa vo futbale neosvedčilo. V Bundeslige s tým možno po zime skončia, šéfa prepustili

Hoci je povolanie „videorozhodca“ vo futbale stále pomerne novinkou, už v samotných začiatkoch ho sprevádzajú neprekonateľné problémy. V nemeckej Bundeslige sa tohtosezónna premiéra skončí pravdepodobne predčasne.

Zavedenie technológií malo byť prelomovou udalosťou vo futbalovom svete. V neustále sa zrýchľujúcej hre sa vďaka videu mali znížiť chyby arbitra na ihrisku pri posudzovaní sporných momentov na minimum. Netrvalo však dlho a celý projekt dostáva obrovské trhliny, v nemeckej Bundeslige pravdepodobne skončí už do pár týždňov.

Šéf videorozhodcov Hellmut Krug dokonca musel vo svojej práci skončiť po podozreniach, že do duelov zasahoval z centrály v Kolíne nad Rýnom. Denník Bild ho obvinil napríklad po 10. kole, keď v zápase medzi Wolfsburgom a jeho údajne obľúbeným tímom Schalke vstúpil do priebehu dvakrát. V prvom dejstve sa mužstvo z Gelsenkirchenu dostalo do vedenia po penalte určenej videorozhodcom, v závere druhého polčasu však bola prehliadnutá ruka v šestnástke Schalke.

Videorozhodcovia majú podľa pravidiel do deja zasiahnuť len v štyroch stanovených prípadoch – pri góloch, penaltových situáciách, fauloch na červenú kartu a pri zlej identifikácii hráča. Podľa médií však prišlo od Kruga v priebehu septembra nariadenie, nikým neodsúhlasené, že majú do stretnutí zasahovať oveľa výraznejšie. Kluby o týchto inštrukciách nemali ani poňatia, dozvedeli sa o tom až koncom októbra a smerom na národný zväz sa valila obrovská vlna kritiky.

Neustále zasahovania do hry mimoriadne spomaľujú priebeh, čo nadšeným desaťtisícom priaznivcov na tribúnach logicky prekáža. V poslednom kole pred reprezentačnou prestávkou pri divokej remíze 3:3 medzi Wolfsburgom a Herthou Berlín sa po kontrole videa odvolali len v priebehu prvého polčasu dva góly. Nový šéf lavičky mníchovského Bayernu Jupp Heynckes nebol jediný, kto sa proti častým prerušovaniam ohradil.

Tréner Borussie Mönchendgladbach Dieter Hecking je presvedčený, že sa bude v Bundeslige čoskoro rozhodovať opäť bez asistencie videa. „Nesmiete futbal veľmi často prerušovať. Je to fajn projekt, dobrá technológia, ale odhadujem, že sa po zimnej prestávke video vytratí,“ nechal sa počuť pre ARD Mediathek. Prezident Nemeckého futbalového zväzu Reinhard Grindel zatiaľ projektu absolútne verí, cíti len potrebu jednoznačne si vyjasniť rolu každého arbitra – na ihrisku i toho v kolínskej centrále.

Videorozhodcov skúšajú aj v ďalších krajinách a pri vybraných reprezentačných stretnutiach. V Česku zatiaľ podobný projekt spustiť nemôžu, chýbajú naň ľudia. V Poľsku majú viac problémov s videorozhodcami, než bolo pred nimi. Vedie sa množstvo diskusii, prečo sa analyzovali práve tieto situácie a nie iné. Potrebujeme čas, aby sme na to ľudí pripravili,“ rozpovedal sa pre Blesk šéf českých rozhodcov Michal Listkiewicz. „V Česku máme už okolo sedem – osem profesionálne pripravených rozhodcov, ale potrebujeme ich mať aspoň dvanásť, aby sme mohli tento projekt naplno spustiť. Každopádne ešte na jeseň ho chceme v lige použiť, ešte však nevieme, v ktorom stretnutí,“ dodal.

Kedy sa podobná technológia dostane aj pod Tatry, nevedno. Je však možné, že ak sa budú hromadiť nespokojné názory fanúšikov či odborníkov, ani sa tento systém na Slovensku neocitne...

Najnovšie z klubu: Mönchengladbach

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Nemecko

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk