V top zostave šestica strelcov, hláška kola na Horehroní
zdroj: profutbal.sk

Víkend nám opäť uplynul ako voda a ligisti dostávajú dvojtýždňové reprezentačné voľno. Redakcia ProFutbal.sk sa preto tradične pustila do sumarizácie a rekapitulácie tých najzaujímavejších situácií a okamihov z 15. kola. Čo zaujalo najviac a kto na seba najväčšmi upozornil?

MOMENT KOLA: Historická výhra Trenčína v Podbrezovej. AS Trenčín uštedril domácej Podbrezovej debakel 1:8, čím sa opäť zapísal do histórie. Víťazstvom o sedem gólov totiž vyrovnal vlastný rekord z 10. kola, keď zdolal v Poprade Prešov (7:0). Sedemgólové triumfy sú najvyššie na pôde súpera v rámci elitnej slovenskej súťaže v ére samostatnosti. Historicky najvyššie víťazstvo dosiahli futbalisti Interu Bratislava, ktorí 23. apríla 1999 deklasovali doma JAS Bardejov 10:0. Aj vďaka Trenčanom tak v 15. kole padlo až 24 zásahov, čo činí výborný priemer štyri góly na zápas.

POSTAVA KOLA: Dávid Holman. Aj keď stredopoliar Slovana Bratislava nespoznal chuť víťazstva a neoslnil, rovnako ako jeho spoluhráči, ani výkonom, bol veľmi špecifickou postavou uplynulého predĺženého víkendu. Jediný Maďar v belasom kolektíve totiž v Dunajskej Strede, kde sa po celý zápas skandovalo v maďarskom jazyku, mávalo sa vlajkami a spievala sa dokonca i hymna, hájil farby súpera, ktorý nastúpil s výraznými slovenskými prvkami, okrem iného aj so štátnym symbolom na hrudi. O tom, ako vnímal skandovanie tribún a slovensko-maďarské vzťahy nám exkluzívne priblížil po zápase.

SKLAMANIE KOLA: Darované prvé víťazstvo pre Senicu. Defenzíva Žiliny pôsobila absolútne odovzdaným dojmom. Chyby sa kopili bez akejkoľvek snahy napraviť ich. Všetko predznamenala už asistencia Hancka na začiatku piatej minúty, ktorú ešte hasil Volešák, avšak na tragické momenty Králika v 23. a Mazáňa v 90. minúte už sám brankár bez pomoci spoluhráčov nestačil. Pri góle v 29. minúte tiež ani jeden stopér nemôže mať čisté svedomie a prakticky vlastný gól striedajúceho Otubanja po päťdesiatich sekundách druhého polčasu spečatil prvé víťazstvo Senice v aktuálnom ligovom ročníku, a to rovno nad úradujúcim majstrom rozdielom triedy.

HLÁŠKA KOLA: „Už sme ich mohli mať na lopate!“ – povedal fanúšik Podbrezovej po nepremenenej šanci svojho tímu za nepriaznivého stavu 1:8.

ZOSTAVA KOLA: Do ideálnej jedenástky 15. kola základnej časti Fortuna ligy dostalo svojich zástupcov výnimočne až sedem mužstiev. Najviac ich má ofenzívny a osemgólový Trenčín, dvojicu hráčov má v zostave Dunajská Streda s premiérovo víťaznou Senicou. Po jednom miestečku dostali aj kluby z Prešova, Ružomberka, Trnavy a Zlatých Moraviec. V tradičnom porovnaní Slováci vs. legionári zvíťazili domáci futbalisti v pomere 6 : 5.

Najlepší brankársky výkon predviedol v ostatnom kole Ružomberčan Macík, ktorý musel hasiť nejednu šancu fortunaligového lídra. V obrannej formácii mu robí spoločnosť aktívny Trnavčan Kadlec, senický rýchlik Medvedev, Zlatomoravčan Záhumenský s prvým gólom v sezóne a Prešovčan Luberda, ktorý hneď v prvom zápase po ročnej pauze spôsobenej zranením zaznamenal premiérový ligový gól. V strede poľa kraľuje trenčiansky líder Ubbink s dvomi gólmi a tromi asistenciami, ktorého dopĺňajú bojovníci Krč zo Senice a Dunajskostredčan Ljubičič. V útoku sa s Trenčanmi Jangom a van Haarenom delí o post výborne hrajúci Pačinda z DAC.