ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Hráči Herthy pokľakli pred duelom so Schalke,podporili boj proti rasizmu
zdroj: TASR/AP

Hráči Herthy pokľakli pred duelom so Schalke,podporili boj proti rasizmu

Futbalisti a tréneri Herthy Berlín pokľakli na trávnik pred sobotňajším domácim zápasom nemeckej Bundesligy proti FC Schalke 04 (0:2). Prejavom spolupatričnosti podporili gesto amerického futbalistu Colina Kaepernicka, ktorý si týmto spôsobom uctil obete rasizmu. Do protestu sa zapojili aj slovenskí legionári Peter Pekarík s Ondrejom Dudom, ktorí nastúpili v základnej zostave Herthy.

"Všetci sa chceme postaviť proti rasizmu. Hertha BSC podporuje toleranciu a zodpovednosť. Za tolerantný Berlín a svet s otvorenou mysľou, teraz a navždy! Hertha Berlín zastáva rôznorodosť a je proti násiliu. Preto sme sa rozhodli podporiť amerických športovcov v boji proti diskriminácii," vyhlásil klub vo svojom stanovisku.

Hráči základnej jedenástky Herthy pokľakli na trávnik v blízkosti stredového kruhu počas klubovej hymny, realizačný tím s trénerom Pálom Dardaiom, generálny manažér Michael Preetz, ďalší funkcionári a náhradníci na lavičke sa k nim pridali pred výkopom. K protestu sa vyjadril aj obranca Herthy Sebastian Langkamp: "Už nežijeme v osemnástom storočí, ale v 21. No stále sú medzi nami ľudia, ktorých ideológia siaha do minulosti. Keď ich naučíme vzájomnému rešpektu, až vtedy to bude dobré." K Lanhgampovi sa pridal jeho spoluhráč Salomon Kalou. "Bojujeme proti rasizmu ako tím a ako celé mesto. Nemal by existovať v žiadnom športe," citovala Kaloua agentúra AP.

Cieľom tejto akcie bolo prejavenie solidarity s hráčmi amerického futbalu, ktorí protestovali proti policajnému zaobchádzaniu s Afroameričanmi a sociálnou nespravodlivosťou v USA. V minulom roku s tým začal Kaepernick, za čo ho skritizoval americký prezident Donald Trump.

“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Najnovšie z klubu: Hertha Berlin

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Nemecko

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk