ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Ancelotti: Každého raz vyhodia, len Pep si vyberá, kedy skončí
zdroj: twitter

Ancelotti: Každého raz vyhodia, len Pep si vyberá, kedy skončí

Spoločne s Bobom Paisleym je jediným trénerom, ktorý vyhral Ligu majstrov trikrát. Ďalšie dve európske koruny získal ako hráč, celkovo štyrikrát sa tešil s milánskym AC, k Décima - desiatemu triumfu v Champions League - priviedol Real Madrid. Španielska La Liga je jedinou z TOP 5 líg Európy, kde Carlo Ancelotti (58) ešte nezískal ligový titul. Talian je považovaný za jedného z najlepších manažérov histórie. Napriek tomu, v piatich z doposiaľ siedmich prvoligových pôsobísk sa jeho angažmán skončil výpoveďou zo strany klubu.

Z majstra parmezánu futbalový kráľ Európy

Ancelotti je členom vyberanej spoločnosti, ktorej členovia excelovali ako hráči i tréneri. S rímskym AS a AC Miláno získal tri ligové tituly, s druhým menovaným spomenuté európske úspechy. V roku 1990 - na sklonku hráčskej kariéry - i bronz z majstrovstiev sveta. Už ako hráč sa vyznačoval pokojným dojmom, ktorý vychádzal z pomerov v chudobnej, no harmonicky žijúcej rodine. „Nikdy sme po sebe nekričali. Rodičia pracovali na poli, boli farmári. Vyrábali sme parmezán. Každé ráno sme dojili kravy, z mlieka vyrábali syr. Aj dnes by som ho vedel spracovať,“  usmieva sa Ancelotti pri odpovediach na otázky čitateľov magazínu FourFourTwo.

zdroj: Carlo Ancelotti počas hráčskych rokov v drese AC Miláno. (youtube.com)

Ofenzívny stredopoliar po skončení hráčskej kariéry ihneď zasadol na taliansku lavičku, kde robil asistenta legendárnemu Arrigovi Sacchimu. Vlastnou cestou sa vydal cez Reggianu a Parmu, keď sa na prelome milénií dostal do Juventusu. V Turíne to však od počiatku nefungovalo: „Problémom medzi mnou a fanúšikmi bola skutočnosť, že som bol roky hráčom AS Rím a AC Miláno. V 80. rokoch panovala medzi klubmi obrovská rivalita, pripravil som Juve o pár titulov.“ Ancelottiho odvolali v polčasovej prestávke posledného zápasu jeho druhej sezóny v klube. Napriek tomu, že „stará dáma“ stále bojovala o ligový titul, ktorý jej napokon nezabezpečil ani triumf v onom zápase. Carlo odišiel do milánskeho AC, kde strávil osem rokov. Nikde inde v kariére nevydržal viac než dve kompletné sezóny. Dva roky po príchode dostal červeno-čiernych do finále Ligy majstrov. Rossoneri stáli proti Juventusu. Uspeli.

zdroj: Ancelotti vo finále Ligy majstrov 2003 ako tréner AC Miláno zdoláva klub, ktorý ho dva roky predtým vyhodil. (nixblack/youtube.com)

Len Pep si vyberá

„Nenazval by som to pomstou, no bolo zvláštne hrať proti tímu, ktorý ma nie dlho predtým prepustil. Bol to môj prvý európsky titul v roli manažéra, šťastie prevážilo nad odplatou,“ priznal Ancelotti, ktorý AC doviedol na európsky trón aj v roku 2007. Medzitým mal na dosah európsku korunu aj v roku 2005, no v Tú noc v Istanbule bolo možné všetko. Milánčania v dueli s Liverpoolom premrhali trojgólové polčasové vedenie a prehrali v penaltovom rozstrele. „Často sa obzerám späť, no nemyslím, že som mohol urobiť niečo inak. Bol to zvláštny zápas, hrali sme pre 114 minút, Liverpool pre zvyšných šesť . Z troch finále sme hrali toto najlepšie a jediné sme prehrali,“ opisuje Ancelloti, ktorý rázne odmietol podnet, že jeho zverenci oslavovali predčasne: „Nie, nie, to sú sr**ky. Sr**ky. Vedeli sme, že nás čaká ešte druhý polčas. Do poslednej chvíle sme verili, že zvíťazíme.“

zdroj: Istanbul 2015. (nixblack/youtube.com)

Po len jednom ligovom titule v milánskom období podal taliansky kouč rezignáciu, odišiel do londýnskej Chelsea. V prvej sezóne získal double (titul a FA Cup). The Blues nasúkali cez sto gólov. Dve hodiny po poslednom dueli nasledujúceho ročníka ho však majiteľ Roman Abramovič vyhodil: „Nebol som šokovaný, je to súčasť tejto práce. Neexistuje tréner, ktorý by nikdy nebol vyhodený. Okay, možno Pep Guardiola, ktorý sám rozhoduje o svojich odchodoch, no trénerom je ešte len krátko.“ Carlo nasledujúce štyri roky rozdelil medzi PSG a Real Madrid, kde spoznal dvoch najväčších profesionálov, s ktorými spolupracoval: „Ibrahimoviča s Cristianom Ronaldom bolo jednoduché trénovať. Ibra má veľké ego, ktoré pretavuje v dobro. Má individuálny talent, no hrá pre tím. Ronaldo je rovnaký. Takýmto hráčom nemusíte hovoriť, čo majú robiť a ako trénovať, aby boli pripravení na zápas. Dokážu rozhodovať stretnutia sami od seba.Cristiano dáva 50 gólov na sezónu, chce byť najlepší na svete. Rivalita s Messim k tomu obom pomáha.“

zdroj: La Décima Realu Madrid. (youtube)

Škatuľa na Ibrovej hlave

Keď Ancelotti v druhej sezóne v Madride nezískal žiadnu trofej, musel sa znovu porúčať: „Vedel som už pri podpise zmluvy, že to za týchto okolností príde. Pokiaľ nevyhrávate, história klubu vás prinúti odísť. No boli to prekrásne časy. Každý chce pracovať v Reale Madrid, je to najväčší klub na svete.“ Ancelotti, ktorý bol po odchode Sira Alexa Fergusona blízko k Manchestru United, no podľa vlastných slov v tom čase už dal slovo Realu, prezradil mená štyroch hráčov, ktorých si prial trénovať: „Ešte do Milána som sa snažil podpísať Gerrarda, no nebolo to možné. V Parme som bol blízko k Robertovi Baggiovi, no nechcel som kvôli nemu meniť systém, v ktorom nemal miesto. Dnes viem, že to bola chyba. V Taliansku som chcel veľmi spolupracovať s Tottim, zaujímavé by bolo viesť Wayna Rooneyho.“

zdroj: Ancelotti s Ibrahimovičom spolu vychádzajú, aj keď už nespolupracujú. (youtube.com)

Veľký Carlo naposledy viedol Bayern Mníchov, z ktorého bol napriek vlaňajšiemu titulu po nepresvedčivom štarte do novej sezóny prepustený. Do zbierky momentálne voľného kouča chýba z TOP 5 líg Európy už len španielsky titul: „Získať ho je zo všetkých najťažšie. Aj malé tímy v Španielsku vedia hrať futbal. Len sa pozrite na ostatné úspechy španielskych klubov v pohárovej Európe. Z taktického hľadiska je najnáročnejšie Taliansko, každý víkend čelíte inému systému. Pokiaľ ide o tempo a intenzitu, najlepšou súťažou je Premier League.“ Rodák z Reggiola v otázkach čitateľov FourFourTwo priznal, že si vie v budúcnosti predstaviť viesť reprezentácie Talianska či Anglicka. Naďalej však preferuje klubovú scénu, aj keď momentálne je bez práce. Do novej sa neponáhľa, ako za každých okolností, zachováva rozvahu. Dokáže sa vôbec rozčúliť? „S PSG sme v roku 2013 prehrali v pohári s Evianom. Hrali sme veľmi, veľmi zle. Bol som skutočne naštvaný. Natoľko, že som rozlámal dvere. Taktiež som kopol do škatule, ktorá pristála na hlave Ibrahimoviča. On vôbec nereagoval. Pokiaľ stratím nervy, potrebujem odísť zo šatne a niekedy si dať rýchlu cigaretu. Potom som znovu v pohode.“

zdroj: Ancelotti s pokojom reaguje na „silnú" otázku nigérijského reportéra pred svojím posledným zápasom na lavičke Bayernu. (youtube.com)
zdroj: Ancelotti je odmala veľkým fanúšikom sci-fi ságy Star Trek. Vďaka známosti s herečkou Zoe Saldana si zahral cameo vo filme z roku 2016. (twitter)

Najnovšie z klubu: Juventus

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Taliansko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk