ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Šéf českého futbalu kritizuje trénera, ten sa musí brániť. Riaditeľ Slavie odmieta púšťať hráčov do repre
zdroj: instagram/ceskarepre

Šéf českého futbalu kritizuje trénera, ten sa musí brániť. Riaditeľ Slavie odmieta púšťať hráčov do repre

Český futbal má o zábavu znovu postarané. Neúspešná kvalifikácia o postup na svetový šampionát v Rusku mala za dôsledok veľmi podrobný rozhovor českej asociácie s trénerom Karlom Jarolímom. Ostrú kritiku na Jarolíma následne odsúdil aj šéf Slavie Praha, ktorý má chuť už neposielať hráčov do národného tímu.

Tréner českej reprezentácie Karel Jarolím sa dostavil do sídla FAČR (Futbalová asociácia Českej republiky) na zhodnotenie jeho ročnej práce. Vysvetlenie, prečo národného mužstvo v kvalifikácii zlyhalo, však niektorých členov nepresvedčilo, čo neskôr na tlačovej konferencii jednoznačne odkomunikoval jeden z nespokojných - miestopredseda asociácie a fakticky šéf českého futbalu Roman Berbr.

Česko si od jesene 2016 pripísalo štyri víťazstvá (doma s Nórskom 2:1 a San Marínom 5:0, v San Maríne 6:0 a v Azerbajdžane 2:1), tri remízy (doma so Severným Írskom 0:0, Azerbajdžanom 0:0, v Nórsku 1:1) a tri prehry (doma s Nemeckom 1:2, v Nemecku 0:3 a v Severnom Írsku 0:2). „Považujem za nutné veci skutočne pomenovať. Neschovávať sa za to, čo už je za nami, že išlo o dobu hľadania, že je to len začiatok a niekam sme sa posunuli. Opak je pravdou. Kvalifikácie je koniec, nepostúpili sme na svetový šampionát, padáme v rebríčku FIFA. Chceme, aby tréner a realizačný tím mal sebareflexiu, ale tú neukázal,“ hneval sa na tlačovej konferencii Berbr.

Pri hľadaní pozitívnych faktorov sa šéf FAČR poriadne zapotil. „Našli sme len dve,“ poťažkal si a vzápätí doplnil: „Nastupovali mladí hráči s chuťou reprezentovať. Sme v druhej súťaži Liga národov, zostali sme v treťom koši pre žreb majstrovstiev Európy 2020. To je všetko. Naopak sme neskončili ani na druhom mieste v kvalifikácii, hoci sme mali jednu z dvoch najľahších skupín. Hrali sme komplikovaný, pomalý a neproduktívny futbal. Nemáme žiadneho lídra – nasledovníka Kvašňáka, Nedvěda ani Horvátha. Vedenie reprezentácie to musí zmeniť,“ opakoval Berbr, ktorý bol s kolegami nespokojný najmä s domácimi remízami so Severným Írskom a Azerbajdžanom, rovnako ako prehrou v Severnom Írsku, kde podľa neho národný tím nastúpil so zbytočne defenzívnou taktikou.

Zmluva trénera českej reprezentácie ide vypovedať až po lete 2018, jej platnosť vyprší v roku 2020. „Robil ju ešte predchádzajúci predseda. Zrejme si predstavoval, že postúpime na šampionát a budeme v ňom hrať,“ dodal s tým, že súčasný kontrakt neobsahuje žiadnu športovú zodpovednosť. Do leta teda bude FAČR rokovať s trénerom o prísnych cieľoch – vyhrať skupinu Ligy národov a postúpiť z kvalifikácie na Euro. Ak to nesplní alebo na tieto podmienky nepristúpi, po lete spolupráca predčasne skončí. „Veď čo mu máme dať za cieľ, aby sme boli tretí?“ reagoval na otázku či nejde o prísne méty.

Jedna z preberaných tém na stretnutí s trénerom však bola veľmi špecifická. Výkonný výbor je znepokojený vplyvom agentov na nomináciu áčka. Odmietame výhovorky, tréner musí jasne pomenovať problém a riešiť to. Viac povedať nemôžem, je to vnútorná záležitosť asociácie, s Karlom však budem hovoriť každý druhý deň a bude mi vysvetľovať, prečo vybral toho a hentoho hráča. Sme naozaj znepokojení tým, že hráč nastúpi na dva zápasy a už je v reprezentácii. Káder by mal byť stabilnejší a nemalo by stačiť, ak dá hráč za dva zápasy dva góly,“ upozornil Berbr, avšak odmietol, žeby do konečného menoslovu chcel akokoľvek zasahovať.

Na slová šéfa FAČR, predovšetkým k tejto téme, musel reagovať aj tréner národného tímu. „Debata s výkonným výborom bola vecná, o to viac ma prekvapili závery prezentované na tlačovej konferencii. Športovej kritike sa nebránim a rád túto tému preberiem s vedením asociácie či s expertmi. Na našom jednaní však žiadne konkrétne otázky nezazneli,“ píše sa v prehlásení Karla Jarolíma pre médiá. „Musím sa ohradiť proti špekuláciám ohľadom môjho užšieho kontaktu s futbalovými agentmi. To je nezmysel, ktorý ma poškodzuje po ľudskej i profesnej stránke.“

Jarolímova (zatiaľ) posledná nominácia:

Ešte večer sa po týchto udalostiach dostal na svetlo sveta plat trénera českej reprezentácie. Karel Jarolím za svoju prácu berie podľa portálu Seznam.cz 641 300 českých korún mesačne, čo je v prepočte bezmála 25-tisíc eur. Ako pripomína portál, tento plat je skoro trikrát vyšší ako plat prezidenta a skoro štvornásobný od premiéra krajiny. Podľa Romana Berbra asociácia nepožaduje od trénera zníženie platu.

Na ostatné udalosti ako tradične reagoval aj predseda klubu Slavie Praha Jaroslav Tvrdík, ktorý je často aktívny na sociálnych sieťach. Tentokrát prostredníctvom siete Twitter pohrozil, že na zrazy nebude púšťať svojich hráčov. „Pokiaľ FAČR nezaistí dôstojnosť reprezentácie Českej republiky, nebudeme tam posielať hráčov. Toto si Česká republika, Karel Jarolím a ani hráči nezaslúžia,“ píše v jednom príspevku a dopĺňa v ďalšom: „Škoda, že Roman Berbr takýmto brutálnym spôsobom neurobí aj celkovú analýzu problému FAČR. Malo by sa všetkým vrátane Karla Jarolíma merať rovnakým metrom.“

Tvrdík, ktorý nesúhlasí s ostrou kritikou šéfa reprezentačnej lavičky, volá zároveň po odbornej diskusii na tému budúcnosti českého futbalu. Chce počuť víziu budúcnosti, slová expertov a nie hru na závisť platu trénera. „Nestačí športový neúspech, hanba musí pokračovať. Nechutné. Ak má Jarolím odísť, nech sa vedenie FAČR pridá,“ dodal šéf slavistického klubu, ktorý proti osobe Romana Berbra bojuje už od letných volieb šéfa asociácie spoločne s majiteľom Sparty Danielom Křetínským. Nechajme sa prekvapiť, kam to všetko dospeje...

Najnovšie z klubu: Slavia Praha

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Česko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Reprezentácia - Ostatné

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk