ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Novodobé otroctvo. Štadióny pre MS 2022 rastú z krvi mŕtvych robotníkov
zdroj: Nicolas Vadot

Novodobé otroctvo. Štadióny pre MS 2022 rastú z krvi mŕtvych robotníkov

Ešte sme nespoznali ani všetkých účastníkov budúcoročných majstrovstiev sveta v Rusku, už sa do popredia záujmu, respektíve obáv znovu tlačí kontroverzný šampionát, ktorý nás v roku 2022 zavedie do Kataru. Ďalšiu vlnu nevôle spôsobil článok vplyvného novinára Jonathana Liewa z online denníka The Independent. Liew priblížil nechutné zákulisie príprav na oslavu hry hier - ľudovej zábavky zvanej futbal.

Robíte toto, aby vaše deti nemuseli

Vaše meno je Sumon a žijete v malej dedinke na vidieku v Bangladéši. Jedného dňa vás navštívi známy, ktorého poznáte od detstva. Ponúka vám príležitosť. Hľadá niekoho pre administratívnu prácu, vie, že ste boli vždy šikovný a ambiciózny. Chce vás, zariadi všetko potrebné - papiere, pas, zdravotnú prehliadku, dopravu. Zaručí vás, pokiaľ v banke požiadate o úver. A požiadate, pretože sľúbený plat 400 amerických dolárov mesačne predstavuje viac peňazí, než ktoré ste vo svojom živote videli. Samozrejme, nie ste naivný, počuli ste rôzne príbehy. No toto je starý známy, vaše deti chodia spolu do školy. Pracuje pre miestnu vládu, chce vám pomôcť. Nový začiatok, finančná nezávislosť, lepšia budúcnosť pre vašu rodinu. Aká je iná možnosť? Zostať žiť vo svojej dedinke a pomaly starnúť?

zdroj: Robotníci zarábajú v Katare 45 centov na hodinu. (Guardian/youtube.com)

Podpíšete zmluvu, zaplatíte malý poplatok, náklady na školenie, zdravotnú prehliadku, poistenie. Predáte časť pôdy, vyberiete úspory, požičiate si u svojej rodiny. Zadlžíte sa s vidinou budúcich zárobkov. Je to veľký životný krok. No veríte, že s vaším úžasným platom toto obdobie rýchlo prekonáte a po pár mesiacoch budete schopný posielať peniaze domov. Robíte toto všetko, aby vaše deti nemuseli. Bohužiaľ, keď pristanete v katarskej Dauhe, okolnosti sa zmenia. Je to zrejmé od bodu, keď dostanete helmu, pracovnú vestu a povedia vám, aby ste sa na druhý deň na šiestu dostavili na stavenisko. Nepracujete v kancelárii, podieľate sa na stavbe futbalového štadióna. Nezarobíte 400 dolárov mesačne, no 200 mínus náklady a odvody. Administratívny poplatok za prijatie do zamestnania nie je 200 dolárov, s ktorými ste súhlasili, no 2000 plus cena letenky. Váš pas je po prílete zabavený, nemôžete opustiť krajinu. Predtým, než si vôbec štiknete na prvú zmenu, dlžíte svojmu zamestnávateľovi čiastku odpovedajúcu vášmu dvojročnému zárobku.

zdroj: Takto žijú robotníci v Katare. (bbc/youtube.com)

Ste otrokom, až sa stanete obeťou

Odrazu ste sa ponorili do sveta vykorisťovania, odcudzovania, dlhých hodín zdravie-devastujúcej práce v katarskej púšti. Dvanásť hodín denne, šesť dní v týždni. V noci spíte na špinavej poschodovej posteli, tešíte sa, pokiaľ vám výplata chodí načas. V rozpadnutých táboroch sa rozprávate s ostatnými pracujúcimi migrantmi, ktorí nevideli peniaze dva, tri či šesť mesiacov. Žijete vo svete nestability. Vaši spolupracovníci sa v horúčave rútia k zemi, odchádzajú pod tenkou pokrývkou na „maródku“, no viac ich nevidíte. Keď sa v deň ojedinelého voľna rozhodnete navštíviť nákupné centrum či obchody, ozbrojená ochranka vás rýchlo vyprevadí. Tieto miesta sú určené len pre domácich. Nie ste viac zamestnancom firmy, stali ste sa otrokom. Nebudujete futbalový štadión, no mauzóleum. Až do dňa, než sa sami stanete jeho obeťou...

zdroj: Investigatívna reportáž The Guardian. (youtube.com)

Pokiaľ s naším Sumonom sympatizujete či súcítite, môžem vás upokojiť. Tento príbeh je fikciou Jonathana Liewa z The Independent. No nie tak úplne. Jeho príbeh sa odohral už miliónkrát. Odohral sa včera, odohrá sa zajtra, odohráva sa v tejto chvíli. Podľa nedávnej správy Human Rights Watch - organizácie skúmajúcej pracovné podmienky - sú tie pre robotníkov na stavbách futbalových štadiónov v Katare žalostné. Zistilo sa, že na stavbách ročne zahynú stovky pracovníkov. Je však nemožné zistiť konkrétne číslo a príčiny úmrtí, keďže Katar informácie tutlá, nevydáva ani úmrtné listy. Niekoľko úmrtí, o ktorých Katar oficiálne informuje, sa pripisujú prirodzeným či neznámym príčinám. Organizátori sa snažia vzbudiť dojem, že ide o prirodzený kolobeh života. Ako si to môžu dovoliť a prečo ste o krutosti moderného otroctva v Katare doposiaľ nepočuli? Jednou z príčin je fakt, že je takmer nemožné dostať sa do centra všadeprítomnej tyranie. V marci minulého roka navštívila staveniská delegácia OSN, ktorá sa rozprávala s nepálskym robotníkom. Mal odvahu odpovedať pravdivo. Než sa však dostal k jadru veci, bol prepustený a posadený na prvé lietadlo domov. Keď stratil svoj význam, niekto si povedal, že by ho bolo dobré odpratať do väzenia. A tak jednoducho skončil v base.

zdroj: Úplná reportáž/dokument o modernom otroctve v Katare. (journeyman pictures/youtube.com)

Spomeňte si na Sumona

Bolo by jednoduché toto všetko pripísať na vrub chamtivého trhového kapitalizmu. Napokon, bohatá vrstva vykorisťuje lúzu od úsvitu vekov. Je potrebné si však uvedomiť katarskú demografiu. 90% z 2,6 milióna obyvateľov tvoria migranti - robotníci. Pre rodených Katarčanov, ktorí sú v hlbokej početnej nevýhode a kontrolujú chod krajiny, je najväčšou obavou možná vzbura pracujúcej vrstvy. Myšlienka o zavedení pracovného práva v krajine je pre miestnych hororom. To je príčinou, prečo robotníci čelia diskriminácii i mimo pracovísk - všetko v snahe potlačiť ich myšlienky na zjednotenie. Takto to funguje v krajine, ktorá o päť rokov usporiada najväčšiu futbalovú party - svetový šampionát vybudovaný na obrovských pohrebiskách mŕtvych robotníkov. Katar riskuje, keď sa spolieha, že okolitý svet zaťažený vlastnými problémami nemá kapacity, aby zastavil túto tyraniu. Je to hazard, v ktorom Katar víťazí. A víťaziť budú o päť rokov všetci zúčastnení. Pokiaľ sa Slovensko kvalifikuje, časť krvavých peňazí poputuje i na Slovenský futbalový zväz, do krajov, miest, dedín, do vašich klubov a štadiónov. Keď najbližšiu sobotu nastúpite do auta či vlaku a vyberiete sa na ligový zápas svojho tímu, spomeňte si na Sumona. Snílka vydávajúceho sa za vidinou lepšieho života...

Najnovšie z kategórie: MS 2022 - Katar

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk