ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Kováčik hodnotí kvalifikáciu pozitívne, Šesták a Petráš vidia budúcnosť ružovo
zdroj: TASR

Kováčik hodnotí kvalifikáciu pozitívne, Šesták a Petráš vidia budúcnosť ružovo

Proščaj, Rusko 2018. Zbohom, svetový šampionát. Pre generáciu okolo kapitána Martina Škrtela to malo byť ideálne vyvrcholenie reprezentačnej kariéry. Človek ale mieni, pán Boh, v tomto prípade ten futbalový, mení. Slováci sa na záverečnom turnaji nepredstavia. Na to, aby si zahrali aspoň v baráži o účasť na majstrovstvách sveta im chýbal len jediný bod. Známe osobnosti sa zhodujú, že ide o obrovskú smolu, zhodu náhod a nešťastie. Ján Kozák a jeho zverenci si ale zaslúžia potlesk, uznanie a povzbudenie do ďalšej neľahkej práce.

Ako hodnotíte kvalifikáciu MS 2018 z pohľadu Slovenska?

Ján Kováčik, prezident SFZ: "Hodnotím ju ako úspešnú, pretože sme skončili na druhom mieste. Chýbal nám jeden bod na postup do baráže. Mohli sme ho získať doma s Anglickom, v Slovinsku, v Anglicku i v Škótsku. Žiaľ, v tejto kvalifikácii sme nemali šťastie, nebolo nám dopriate. Bez šťastia sa vo futbale dá postúpiť a byť úspešný len ťažko. Hráči však v každom zápase nechali na ihrisku srdce, dušu, čoho výsledkom je, že ľudia opäť veria a znovu začali chodiť na futbal. Takmer osemnásťtisíc fanúšikov prišlo do Trnavy na zápas proti Malte. To, že na "dvadsaťjednotku" prišlo do Kielc 11 700 Slovákov je niečo nevídané. Niečo podobné tu v minulosti nikdy nebolo. Ja sa teším, že ľudia chlapcom veria, že veria futbalu. Futbal si to zaslúži."

Ján Kováčik
Ján Kováčik (foto: TASR)

Stanislav Šesták, 66 repre štartov; účastník MS 2010: "Musíme byť hrdí na náš realizačný tím, pretože sme v posledných zápasoch predvádzali naozaj krásnu hru. Čierny Peter nám, žiaľ, prischol, ale nemáme sa za čo hanbiť. Skončili sme druhí za topfavoritom Anglickom, no nestačilo to ani na baráž. Škoda toho úvodu kvalifikácie, kedy sa prakticky rozhodlo. V Škótsku to bol smolný zápas, dlho sme hrali v desiatich. No rozhodujúce sú body, ktoré nám chýbajú zo začiatku kvalifikácie, keď sme nedokázali vyhrať, resp. bodovať v Slovinsku, alebo získať bod s Anglickom, ktoré rozhodlo o svojom víťazstve v samom závere."

Martin Petráš, 38 repre štartov; účastník MS 2010: "Druhé miesto je úspech, zvlášť po tom nevydarenom začiatku, keď sme prehrali dva zápasy. Dá sa to považovať za vydarenú kvalifikáciu, chalani urobili maximum. Pozitívne je, že mužstvo napredovalo a neustále sa zlepšovalo. Do budúcnosti sa môžeme pozerať veľmi pozitívne."

Martin Petráš
Martin Petráš (foto: M. P.)

Vladimír Goffa, futbalový tréner a glosátor: "Ak sa nepostúpi na majstrovstvá sveta, tak sa to dá považovať za neúspech, ale nemôžeme sa na to pozerať len týmto pohľadom. Treba sa pozrieť aj na druhú stránku veci. Fanúšikovia po celom Slovensku sú nadšení z toho, akým spôsobom sa v prostriedku kvalifikácie naše mužstvo prezentovalo. Bola radosť pozerať sa na starých harcovníkov Hamšíka a spol., ktorí rozdávali radosť. To, ako nastúpila druhá futbalová vlna mladej generácie bolo niečo famózne. Jedna kapitola sa možno uzavrela, nepostúpili sme, ale pred nami sú ďalšie, verím, že krásne časy. To je na futbale úžasné, pretože nie všetko sa dá merať výsledkami."

Nastane v slovenskej reprezentácii výmena generácií?

Ján Kováčik, prezident SFZ: "V tomto smere máme absolútne jasno. My vyberáme trénerov a nesieme za to zodpovednosť. Tréneri zasa vyberajú a nominujú hráčov. Je to plne v kompetencii trénera Kozáka a jeho asistenta Tarkoviča, ktorí majú zmluvu aj na ďalší kvalifikačný cyklus. Ja verím, že budú mať šťastnú ruku. Oni dvaja najlepšie vedia, aký zásah do mužstva bude potrebný."

Stanislav Šesták, 66 repre štartov; účastník MS 2010: "Stále to musí byť nejaký mix. Momentálne sú v repre starší hráči, sú tam i mladíci. Myslím si, že mladí už to žezlo prevzali, pretože Stano Lobotka zmenil tvár reprezentácie natoľko, že to vidí asi každý. Škoda, že ďalšia kvalifikácia sa začína až na jar 2019, niektorí hráči už predsa len budú mať svoj vek. Ale verím, že mladí hráči a hráči zo strednej generácie ich dokážu zastúpiť, a že sa udržíme na víťaznej vlne."

Stanislav Šesták
Stanislav Šesták (foto: FK Poprad)

Martin Petráš, 38 repre štartov; účastník MS 2010: "Máme talenty, bola tam úspešná "dvadsaťjednotka". Je normálne, že nejaká generačná obmena nastane. Niektorí hráči možno skončia aj sami. Mladí chalani sa tam svojimi výkonmi pýtajú, hrajú v kvalitných európskych ligách. Je dobré, že sa presadili, že dostávajú šancu. Dokazujú, že je to právom. Lobotka, Škriniar, Mihalík, Mazáň, Duda, Rusnák. V kluboch hrávajú, čo je pozitívne. Do budúcnosti môžeme byť veľmi dobre naladení."

Vladimír Goffa, futbalový tréner a glosátor: "Som rád, že futbal po rokoch ušliapavania a zatracovania konečne rozdáva radosť. Čo sa týka nástupníkov, ešte pred troma mesiacmi sme sa síce videli v Lobotkovi či Škriniarovi, ale nečakali sme, že urobia až taký progres. Je tam aj Rusnák a ďalší hráči, možno aj z aktuálnej "dvadsaťjednotky". Vidíme, že zázraky sa dejú. Chlapci, ktorí pred pár mesiacmi dreli slovenské trávniky, odrazu rozdávajú radosť v špičkových zahraničných kluboch. To je niečo, na čo môžeme byť právom hrdí a na čom sa dá stavať."

Vladimír Goffa a Stanislav Šesták
Vladimír Goffa a Stanislav Šesták (foto: V. G.)“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Najnovšie z klubu: Slovensko

Pozri viac

Najnovšie z ligy: MS 2018 - Rusko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk