ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Baráž sme si zaslúžili, skúsené opory si zobrali čas na rozmyslenie
zdroj: TASR

Baráž sme si zaslúžili, skúsené opory si zobrali čas na rozmyslenie

Už po víťazstve nad Maltou v poslednom zápase kvalifikácie majstrovstiev sveta 2018 tréner Ján Kozák hovoril, že jeden bod nám bude v konečnom účtovaní chýbať. Nemýlil sa. Slovákom na diaľku nepomohlo Gruzínsko, Ukrajina ani Wales. Spoliehať sa na zázrak v podobe remízy Gibraltáru s Gréckom už mohol len ozajstný "snílek". Baráž o postup na záverečný šampionát bude definitívne bez Hamšíka a spol. Najbližšie ostré zápasy odohrá reprezentácia až na jar 2019. Dnes je otázne, ako bude o rok a pol vyzerať káder národného tímu. Viac priblížil Ján Kozák.

O pondelkovom tŕpnutí...

"Nejde ani o sklamanie, veď mužstvo skončilo na druhom mieste vo svojej skupine. Druhé miesto malo zaručiť postup do baráže, žiaľ, iba pre osem tímov. Jedno mužstvo túto šancu nedostane, ale pravidlá boli jasné, ja ich rešpektujem. Čakali sme, chceli sme, aby sa aspoň jeden z pondelňajších zápasov skončil remízou, resp. aby Gruzínsko vyhralo. Sledoval som duel Ukrajiny s Chorvátskom. Hoci bola Ukrajina v prvom polčase lepšia, po zmene strán, keď bolo na ihrisku viac priestoru, sa ukázala dominancia Chorvátov, ktorí majú veľmi silné mužstvo. Zaslúžene vyhrali. Zápas Walesu s Írskom bol o prvom góle. Oba tímy si boli vedomé, že ak inkasujú, bude náročné otočiť skóre. Hoci Wales mal lepšie príležitosti, gól dali Íri a radujú sa z postupu do baráže. Gruzínsko dosť dlho odolávalo, no nakoniec sa ukázala sila Srbov, ktorí vyhrali. Vezmite si, že Ukrajina neprehrala v kvalifikácii ani jeden domáci zápas, až na ten rozhodujúci. Walesania do pondelka neprehrali vôbec, až doma s Írmi. Je vidieť, čo robí psychika. O tom, či je niekto úspešný, alebo neúspešný, rozhodujú detaily a maličkosti."

Ján Kozák už vopred vedel, že Slovákom bude jeden bod chýbať (foto: TASR)
Ján Kozák už vopred vedel, že Slovákom bude jeden bod chýbať (foto: TASR)

O chýbajúcom bode...

"Nie som však sklamaný z týchto zápasov, skôr z toho, že my sme v štyroch dueloch, v ktorých sme hrali vyrovnanú partiu, nezískali potrebný bod. S Anglickom sme doma prehrali gólom v 96. minúte po vylúčení Škrtela. V Slovinku to bol remízový zápas, oba tímy mali po jednej šanci, Slovinci napokon dali gól. V Anglicku sme odohrali dobrý zápas, vyrovnaný. Súper strelil dva góly, viac šancí nemal. My sme mali taktiež svoje šance, podali sme dobrý výkon, no prehrali sme znovu o gól. Posledný zápas so Škótskom ma mrzí najviac, pretože sme boli lepším mužstvom. Som presvedčený o tom, že v rovnovážnom stave by sme vyhrali. Ale vznikla taká situácia, aká vznikla. Hrali sme viac než sedemdesiat minút o jedného hráča menej, prehrali sme gólom z 89. minúty. Som smutný, pretože to úsilie aj kvalita mužstva bola taká, že si baráž zaslúžilo."

O netradičnom nasadení rozhodcu Milorada Mažića...

"Boli sme na Škótov dobre pripravení, no prišiel jeden skrat hráča, možnože aj rozhodcu, hoci k rozhodcom by som sa nerád vyjadroval. Ale musím podotknúť jednu vec. Dal som si tú námahu a pozrel som si jednotlivé zápasy. V kvalifikácii sa ich odohralo asi 270, no len v dvoch prípadoch sa stalo, že by ten istý rozhodca pískal jednému mužstvu dva zápasy. Stalo sa to nám a Turkom, ktorým pískal poľský rozhodca. Ani len v jednotlivých skupinách sa nestalo, že by niektorý rozhodca pískal v jednej skupine viac zápasov, nie to ešte jednému tímu. Už hneď prvý duel s Anglickom, ktorý nám rozhodoval (Milorad Mažić, pozn. autora) bol problémový. Vylúčil nám Škrtela, nehovorím, či správne, alebo nesprávne. Bolo tam aj disciplinárne konanie voči Ďuricovi. Myslím si, že to bolo nešťastné rozhodnutie Komisie rozhodcov UEFA nominovať na takýto zápas, aký sme odohrali v Škótsku, rozhodcu, ktorý už pískal jeden problémový zápas v našej skupine. Som sklamaný, pretože je veľa kvalitných rozhodcov, ktorých obdivujem. Áno, po určitom čase som na nich zmenil názor. Majú veľmi ťažké povolanie. Nie je jednoduché rozhodovať v takej rýchlosti. Ale toto bolo nešťastné rozhodnutie, ktoré tiež malo vplyv. Nehovorím, že on bol všetkému na príčine, to by som si nikdy nedovolil povedať, ale malo to vplyv na to, že sme nehrali baráž."

Ján Kozák
Repre trénerovi sa nepozdáva fakt, že Milorad Mažić pískal nášmu tímu až dva zápasy v kvalifikačnej skupine (foto: TASR)
O dôvodoch nepostupu...

"Mali sme veľmi zlý úvod do kvalifikácie, prehrali sme s Anglickom i v Slovinsku. Po úspešných majstrovstvách Európy vznikli rôzne kauzy, ktoré sa riešili viac ako futbal. To bola tiež príčina toho, že koncentrácia hráčov na zápas nebola taká, aká by mala byť. Hoci zo seba vydali všetky sily, hlava bola nastavená aj iným smerom. Futbal je o detailoch, my sme tie zápasy nezvládli. To bol prvý zlý krok. Potom prišla séria veľmi dobrých výkonov aj výsledkov. Vyhrali sme päť zápasov po sebe, čo bolo veľmi dobré. Dostali sme sa do situácie, že sme mali skupinu pod kontrolou. Až prišli ďalšie dva dôležité zápasy, žiaľ, oba vonku, v ťažkom prostredí, u kvalitných súperov. Už sa počítalo, každý bol maximálne koncentrovaný na svoj výkon, každý bod bol dôležitý. Hrali sme v cudzom prostredí, hoci bola snaha enormná a výkony boli v poriadku, obe stretnutia sme prehrali. Nakoniec sme ešte v pohode zdolali Maltu, ale to už nám nestačilo."

O dlhej pauze...

"Musíme sa pozerať dopredu, urobiť kvalitnú analýzu, vyhodnotiť si veci a ísť ďalej. Najbližšie kvalifikačné zápasy nás čakajú až na jar 2019. Teraz je pred nami novembrový a marcový asociačný termín, potom budú majstrovstvá sveta, po nich zasa Liga národov. Máme rok a pol, čo je dosť dlhý čas na to, aby sme sa posunuli ešte ďalej. Pretože vidíte, že mužstvá ako Nemecko, Španielsko, Francúzsko, Belgicko, Anglicko, Taliansko a ďalšie sú pred nami. Ak im chcete konkurovať, musíte sa im výkonnostne priblížiť. Nie je to jednoduché, sú to futbalové krajiny. Vzor si musíme brať od tých menších krajín a dotiahnuť sa na gigantov. Práve v priamej konfrontácii s nimi musíte byť úspešní. Vezmite si, že v kvalifikácii majstrovstiev Európy sme porazili doma Španielsko a vyhrali sme na pôde Ukrajiny. V tých stretnutiach boli pritom herne lepší naši súperi, no my sme získali šesť bodov. Teraz sme boli v šiestich zápasoch dominantní, zaslúžene sme ich vyhrali, no v štyroch vyrovnaných sme nezískali ani bod. A preto nebudeme hrať ani baráž."

Ján Kozák
Víťazstvo nad Maltou bolo len veľmi malou náplasťou. MS 2018 v Rusku budú definitívne bez Slovenska (foto: TASR)
O hráčoch...

"Potrebujem si urobiť dôkladnú analýzu. S niektorými hráčmi som sa už rozprával, naznačili sme si určité veci. Nechali si priestor na rozmyslenie. Predsa len, roky utekajú, ďalšia kvalifikácia odštartuje až o rok a pol. Tí skúsenejší hráč si nechali mesiac na to, aby si premysleli, čo ďalej. Boli totiž nastavení tak, že vyvrcholením ich reprezentačnej kariéry budú majstrovstvá sveta v Rusku. Nastala však nová situácia, tak uvidíme, ako sa k tomu postavia. Potom budeme musieť urobiť také kroky, aby sme mužstvo čo najlepšie pripravili na kvalifikáciu majstrovstiev Európy."

O generačnej obmene...

"Myslím si, že v reprezentácii by mali hrať tí najlepší hráči. A k tomu musí dôjsť prirodzenou cestou. Samozrejme, keď je nejaký mladý hráč lepší a tlačí sa na toho staršieho, šancu dostať musí. Nie je jednoduché poskladať reprezentačné mužstvo tak, aby malo svoju silu a vážnosť. Všetko chce čas. Uvidíme, ako sa k tomu postavia tí starší hráči. Potom budem vedieť viac."


“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Najnovšie z klubu: Slovensko

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Španielsko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk