ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Najlepší strelec histórie odmietol Hitlera, reprezentoval ČSR a prišiel o všetko
zdroj: slavia.cz

Najlepší strelec histórie odmietol Hitlera, reprezentoval ČSR a prišiel o všetko

„Zadosťučinenie som necítil, skôr prehovorila spravodlivosť,“ povedal česko-slovenský bombardér potom, čo Medzinárodná federácia futbalových historikov a štatistikov opravila svoj pôvodný rebríček a vyhlásila ho za najlepšieho ligového strelca 20. storočia. Josef Bican, ktorý prevažnú časť kariéry strávil v pražskej Slavii, nemal slabiny. Góly dával ľavou, pravou i hlavou. A strieľal ich požehnane - historici mu „dokázali“ 805 zásahov, no neoficiálne ich zaznamenal omnoho, omnoho viacej. Napriek tomu, že viedenského rodáka dodnes nikto neprekonal, futbalový dôchodok si v pokoji neužíval.

Bosý, s handrovou loptou, za 150 šilingov

Narodil sa v roku 1913 v Rakúsku, no obaja jeho rodičia pochádzali z Česko-Slovenska. S rodinou trel biedu. „Nemali sme ani len lopty, hrávali od rána do večera so zmotanými handrami. Na leto som odchádzal pred hladomorom v povojnovom Rakúsku do Česka k babke. Bola chudobná, no tie dva mesiace pre mňa boli ako v nebi,“ ohliadal sa za ťažkým detstvom Bican. Otec, bývalý futbalista Herthy Viedeň, zomrel v Josefových ôsmich. Prežil síce prvú svetovú vojnu, no odmietol operáciu, keď v zápase inkasoval kopanec do obličiek. Matka pracovala v reštaurácii, nemohla si dovoliť kúpiť synovi kopačky. Hrával bosý, vďaka čomu podľa vlastných slov cibril techniku. V spojitosti s úžasnou rýchlosťou - stovku behal za 10,8, ktorá vtedy odpovedala časom šprintérov - smeroval ku kariére nezastaviteľného útočníka.

bican6
Josef Bican. (slavia.cz)

V osemnástich dostával ako hráč Rapidu Viedeň 150 šilingov. Keď si klub uvedomil hodnotu svojho streleckého lídra, zdvihol mu plat na 600. Radový pracovník si v tom čase dokázal prilepšiť týždenne len o 20 šilingov. Josef, všetkými nazývaný Pepi, si v Rakúsku rýchlo vydobyl nálepku kanoniera. Zostával pokorný, spätý so svojou rodinou. Keď mladého Pepiho v zápase faulovali, matka Ľudmila vbehla na trávnik a začala súperovho hráča biť dáždnikom. Ako dvadsaťročný pomohol Rakúsku do semifinále MS 1934. Z ďalšieho šampionátu ho vyradil administratívny omyl v žiadosti o česko-slovenské občianstvo. Do nemeckého výberu ho chcel povolať kancelár a nacistický vodca Adolf Hitler, no zásadový Bican odmietol. To už pôsobil v Česko-Slovensku i na klubovej úrovni, v pražskej Slavii poberal viac než trojnásobok platov svojich spoluhráčov. „Rakúsky bastard,“ tak volali prisťahovalca v kabíne.

Untitled
Najlepší strelci histórie podľa špecializovanej organizácie RSSSF - hráči s krížikom dosiahli neoficiálne viac gólov. (wikipedia.org)

Vari Pepi nie je náš?

Spoluhráčov, fanúšikov i médiá si však gólmi rýchlo podmanil. V Slavii strávil Bican jedenásť rokov, celkovo dvanásťkrát sa vo svojej kariére stal kráľom ligových strelcov, trikrát sa mu v drese pražského klubu podarilo vsietiť sedem gólov v jednom zápase. Pôsobil v Česko-Slovensku, no bol porovnávaný s najlepšími. Záujem mal Juventus, ktorý ponúkal vtedy astronomických šesť miliónov korún. Keď sa však Bican dozvedel, že v Taliansku sa k moci tlačia komunisti, turínsku ponuku odmietol. Kvôli vojne prišiel o dva svetové šampionáty, krajinu svojich rodičov nemohol priviesť ku sláve (v 14 zápasoch za ČSR strelil 12 gólov). Keď v Česku volili najlepšieho futbalistu uplynulého storočia, prekvapivo sa ním stal Josef Masopust. „Ja by som volil Pepiho. Bol to Pán futbalista, považujem za česť, že som mohol proti nemu hrať. Už vtedy sme k nemu vzhliadali ako k polobohovi,“ priznal pre lidovky.cz Masopust.

zdroj: Fragmenty z kariéry Pepiho Bicana. (OdborPratelSKS/youtube.com)

„Predseda zväzu pán Chvalovský mi vtedy povedal, že volil Pepiho, pretože bol najlepší. ,Áno, celý život drel, aby bol najlepší a teraz sa dočká takejto nepravdy,´ odvetila som. ,Áno, no Josef Masopust je náš!´ odvetil. Bola som v šoku. Chcel mi tým pripomenúť, že všetci, čo tam stáli, boli bývalí komunisti, ktorí našej rodine len ubližovali? Alebo, že sa Pepi narodil v Rakúsku? Vari on nie je náš?“ hnevala sa už zosnulá manželka Jarmila. Pepi vstúpil do dejín i pre svoje neoblomné politické názory. Ako sa počas vojny odmietol pridať na stranu nacistov, tak po roku 1948 nepodporil komunistov. Stal sa problémovým, čo pocítil v roku 1953 ako hráč Hradca Králové. „Za pochodu na 1. mája znelo z reproduktorov ,Nech žije prezident Zápotocký´. Ľudia však kričali ,Nech žije Bican´. Ja som zato nemohol, napriek tomu ma komunisti predvolali a musel som opustiť Hradec. Odprevadili ma na vlakovú stanicu a do hodiny som bol z mesta preč,“  povedal podľa radio.cz ešte pred smrťou Bican.

zdroj: Profil Josefa Bicana. (Czech oli/youtube.com)

Pepiho slávu pridusili len kúsok

„Do Talianska sme kvôli komunistom nechceli. Peňazí sme mali dosť, nechceli sme opustiť krásny život v Prahe. Zostali sme a za pár mesiacov sa chopili vesla u nás. Môj ocko bol podnikavý, mal továreň na pletivá, dom, reštauráciu, parcely. Všetko nám vzali,“ ohliadla sa Jarmila Bicanová. Pepi strieľal góly až do veku 43 rokov, keď ukončil kariéru v Slavii, ktorá sa vtedy volala Dynamo Praha. Komunisti rodinu Bicana pripravili o majetok. Aby ju Josef po hráčskej kariére uživil, musel popri trénerstve pracovať ako hutník, montážnik, v Holešovickom prístave nakladal kamene, pracoval ako závozník a neskôr šofér nákladiaku. „Pepi to zvládol s gráciou. Po maléri v Hradci ho označili za symbol buržoázie, ťahalo sa to ešte dlho. Komunisti podľa sovietskeho vzoru nemali radi hviezdy, len poslušných pracovníkov. Stále si však myslím, že Pepiho slávu pridusili len kúsok,“ zaspomínal bývalý Bicanov spoluhráč Jan Andrejkovič. Josef „Pepi“ Bican zomrel v roku 2001 vo veku 88 rokov. S vedomím, že hra hier nikdy nepoznala lepšieho strelca. A poznať už možno ani nebude...

Najnovšie z klubu: Hradec Králové

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Česko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk