ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Ďalšia noc plná sexu v krajine gejzírov?
zdroj: twitter

Ďalšia noc plná sexu v krajine gejzírov?

V krajine ľadu a ohňa s tristotisíc obyvateľmi sa do päťdesiatych rokov minulého storočia nehral futbal na tráve. Nehostinné podmienky na inak nádhernom ostrove viedli k tomu, že Island dlhé roky nemal miesto na futbalovej mape sveta. Po začiatku nového milénia sa tu však táto hra stala fenoménom. Krajina vulkánov dnes registruje 21 508 aktívnych futbalistov, tomuto športu sa venuje každý pätnásty Islanďan. Po nedávnych úspechoch reprezentačného tímu ich počet pravidelne rastie. A nielen z dôvodu glorifikácie miestnych futbalových hrdinov.

„Je koniec! Je koniec! Nikdy nepôjdeme odtiaľto domov! Pozrite sa nato! Neverím tomu! Toto je sen, nikdy ma z neho nezobuďte!“ vrieskal v extáze do mikrofónu islandský komentátor Gudmundur Benediktsson po víťazstve v osemfinále Eura 2016 nad Anglickom, ktoré následne vyhnal z Európy: „Domáce Francúzsko proti Islandu! Veríte tomu? Môžete ísť domov, Angličania! Môžete opustiť Európu! Môžete ísť kam len do pekla chcete! Island zdolal Anglicko 2:1. To je konečné skóre stretnutia v Nice. Rozprávka pokračuje!“ Anglickú potupu sledovalo naživo 99,8% všetkých obyvateľov neveľkej krajiny. Islandský sen trval ešte pár dní, no domáce Francúzsko bolo v štvrťfinále nad sily hrdinnej partie z krajiny gejzírov. Favorit zvíťazil 5:2, po stretnutí sa na znak rešpektu voči súperovi k jeho hromovému pokriku „Huh!“ pridalo i domáce publikum.

zdroj: Islandský komentátor v extáze po víťazstve nad Anglickom. (youtube.com)

Bol to koniec jednej kapitoly, no nie rozprávky. Island v konkurencii Chorvátska, Ukrajiny a Turecka nebol v boji o MS 2018 favoritom na postup. Napriek tomu sa kvalifikoval z prvého miesta a po kontinentálnom šampionáte sa stal najmenším účastníkom aj toho svetového (rekord držal doposiaľ Trinidad a Tobago s počtom obyvateľov 1,3 milióna, Island ich má 335 tisíc). Severská krajinka sa v priebehu kvalifikácie ešte raz dostala na titulky, keď v marci, deväť mesiacov po triumfe nad Anglickom, informoval rezident miestnej nemocnice: „Dnes sme stanovili rekord v počte podaných epiduráliek na pôrodníckom oddelení - deväť mesiacov po výhre 2:1 nad Anglickom.“ O ďalších deväť mesiacov uvidíme, aký vášnivý dopad mal pondelňajší triumf nad Kosovom, ktorý zverencov Heimira Hallgrímssona premiérovo katapultoval na mundial.

zdroj: Ako sa tvorila nominácia Islandu na Euro 2016? (twitter)

„Bola to najťažšia skupina zo všetkých - so štyrmi tímami, ktoré hrali na ME 2016. Boli to náročné preteky, ale nakoniec sme v nich skončili prví. Tento úspech chutí ešte sladšie ako minulý rok vo Francúzsku. Zvlášť preto, že sme tentoraz za sebou nechali Chorvátsko, ktoré nás vyradilo v baráži o MS 2014," povedal pre pressan.is po postupovom triumfe kapitán Islandu Aron Gunnarsson. „Je to zvláštne, vôbec neviem, čo mám povedať. Moja myseľ je teraz všade. Myslím na to, že Pelé, Maradona a Aron Gunnarsson," hľadal márne slová tréner Hallgrímsson, ktorý ešte počas vlaňajšieho Eura popri trénerstve pracoval ako zubár. Následne však vyzdvihol veľkú cnosť svojich krajanov: „Sme workoholici. Týmto úspechom sa nič nekončí. Je to len začiatok dlhej cesty k cieľu, ktorý chceme spoločne dosiahnuť,"

zdroj: Island víťazstvom 2:0 nad Kosovom završuje postup na MS 2018. (streamable.com)

Osnova islandskej rozprávky bola napísaná už dávnejšie. Na začiatku milénia v krajine prekopali vzdelávací systém pre mladých trénerov, radikálne zmenili prácu s mládežou. Pokiaľ chcete na Islande viesť hoc aj výber chlapcov do desať rokov, musíte vlastniť minimálne B-licenciu, čo patrí k ďalším islandským špecifikám. Nečudo, že každý päťstý obyvateľ ostrovnej krajiny vlastní trénerskú licenciu UEFA. V Anglicku, kde sa donedávna Islanďania futbalovo vzdelávali, pripadá jeden vlastník na 10 tisíc obyvateľov. Investície do vzdelávania sa sympatickej krajne vyplácajú, trinásty pokus kvalifikovať sa na majstrovstvá sveta bol pre Island šťastným. Akou rozprávkou strhnú verejnosť bojovníci z neveľkej krajiny ohňa a ľadu o rok v Rusku?

zdroj: Privítanie islandských futbalistov po návrate z Eura 2016. (youtube)

Najnovšie z klubu: Island

Pozri viac

Najnovšie z ligy:

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: EURO 2016 - Francúzsko

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk