ProFutbal.sk ProFutbal.sk

HODNOTÍME: Individuálne výkony po prehre so Škótskom
zdroj: tasr

HODNOTÍME: Individuálne výkony po prehre so Škótskom

„Bude to zápas ,kto z koho´. Chceme sa presadiť svojím spôsobom hry, svojím futbalom,“ sľúbil na tlačovej konferencii pred zápasom so Škótskom tréner slovenskej reprezentácie Ján Kozák. Jeho plány dostali v polovici prvého polčasu výrazný škrt. Róbert Mak po naivnom páde v šestnástke videl šesť minút po prvej žltej karte i druhú, Slovensko v zápase, ktorý mohol definovať vyše ročné snaženie o MS 2018 v Rusku, dohrávalo tri štvrtiny stretnutia v oslabení.

Slováci v októbri minulého roka doma zdolali Škótov 3:0, odvtedy až do duelu vo Wembley s Angličanmi bodovali v piatich zápasoch vždy naplno. Sebavedomie im napriek prehre s Albiónom nenabúral solídny výkon proti už istému postupujúcemu na šampionát. Slovensku v glasgowskom Hampden Parku chýbal len vykartovaný Škriniar, pred Weissom dostal prednosť Greguš, ktorý vytlačil Kucku na pravú stranu zálohy, Dúbravka stál v bráne na úkor Kozáčika. Len vďaka jeho zákrokom a húževnatosti stopérov sa hosťom darilo držať čisté konto až do 89. minúty. Vtedy azda najlepší hráč v poli Martin Škrtel nešťastne tečoval Anyov center do vlastnej siete, Slovensko stratilo kurz do Ruska. Aby ho znovu našlo, musí sa heroická partia okolo nešťastného kapitán Škrtela spoľahnúť na pomoc iných. Ešte pred nedeľňajším vyvrcholením kvalifikácie vám prinášame individuálne hodnotenia hráčov, ktorí zasiahli do možno rozhodujúceho duelu v Škótsku.

5oktober2017_Skotsko_Slovensko_KvalMS_Futbal_14464536Martin Dúbravka (9) - Keď Ľuboš Hajdúch na jar 2006 na Stade de France vychytal Francúzsko okolo Zidana, Henryho či Vieru, písala o dnešnom náhradníkovi v Ružomberku celá Európa. Bolo by tomu tak aj v prípade Dúbravku, keby jeho fenomenálny výkon v Mekke škótskeho futbalu pomohol Slovensku na MS. Gólman pražskej Sparty podal v slovenskej repre výkon desaťročia. Chytil päť obrovských príležitostí Škótov, z ktorých tri by v iný deň skončili gólom. Rýchlo nechal zabudnúť na neistotu v rozohrávke z úvodu stretnutia. Chýbali minútky, aby sa výrazným spôsobom zapísal do slovenskej histórie, no Škrtelov vlastný gól čiastočne znegoval jeho úsilie. Fantastickými reflexívnymi zákrokmi dal trénerovi Kozákovi za pravdu, keď nechal sedieť Kozáčika.

Soccer WCup 2018 Scotland Slovakia133877Peter Pekarík (7.5) - Na pravej strane skvele dostupoval dvojicu Bannan a Robertson, za celý zápas pustil druhého menovaného k jedinému úniku, po ktorom hasil Dúbravka. Súperov si strážil natesno, po zmene strán sa snažil viac a viac podporovať unaveného Kucku. Trénerovi Dárdaiovi poslal do Herthy odkaz, že futbal mu chutí napriek nedostatku hernej praxe na klubovej úrovni. Bol silný v osobných súbojoch, nebezpečenstvo z jeho strany hrozilo výhradne po škótskych prečísleniach.

5oktober2017_Skotsko_Slovensko_KvalMS_Futbal_20464549Martin Škrtel (8,5) - Keby sme rovnako ako u Dúbravku bádali históriou po lepšom stopérskom výkone, zrejme by sme narazili na rovnaké meno. Škrtel deklaroval rokmi vysoko nastavený štandard, bol magnetom početných centrov hráčov v ružovom. Dominoval nielen vo vzduchu, bol nekompromisný i na zemi. Lopty odvracal nohami, stehnami, hlavou, neraz pätami. Pri čítaní hry potvrdzoval nielen kvalitu, no i skúsenosti. Držal líniu, zvádzal niekoľkonásobné súboje s nebezpečným Griffithsom. Pri kľúčovom momente stretnutia si nemohol dovoliť pustiť loptu za seba, v snahe odvrátiť pred Martinom zrazil Anyov center nešťastne do vlastnej siete.

11102016SR_Skotsko_futbal6372484Ján Ďurica (7,5) - Nepodal svoj najlepší výkon v reprezentácii, no keď do vápna priletela lopta na Griffithsa, zväčša bol na ňom nalepený. Pozične hral skvele, v závere, keď už dochádzali sily, boli so Škrtelom miestami od seba ďaleko. Rozohrávka mu v Škótsku príliš nešla, súperi mu párkrát unikli, no domáci netrestali. Čoskoro 36-ročný stopér v prípade kvalifikačného neúspechu odohral zrejme svoj posledný veľký zápas s dvojkrížom na hrudi.

Soccer WCup 2018 Scotland Slovakia133811Tomáš Hubočan (6) - Vyše desať rokov v reprezentácii, cez päťdesiatku štartov a napriek tomu... Dve minúty pred koncom za (vzhľadom k okolnostiam) priaznivého stavu zbrklo vybehol proti Griffithsovi, ktorého nemohol predskočiť. Striedajúci Weiss zaspal nábeh Anyu, ten zasadil smrteľnú kopiu do statočného slovenského srdca. Škóti boli vpredu štyria proti ôsmim, Griffiths preberal loptu chrbtom k bráne. Keby Hubočan vyčkal v bloku, k centru do vápna nemuselo vôbec prísť. Inak si často pomáhal faulami, lopty mnohokrát len odkopával, smerom dozadu nebol najsuverénnejší.

Soccer WCup 2018 Scotland Slovakia133830Ján Greguš (5,5) - Obrana Slovenska sa vo štvrtok nachádzala pod nepretržitým tlakom aj z toho dôvodu, že záloha mala mnohokrát problém udržať loptu a kontinuálne kombinovať. Najväčšmi sa tento problém týkal stredopoliara FC Kodaň, ktorý v ostatných týždňoch na klubovej úrovni pravidelne hráva. Ako sa ukazuje, to, čo v Dánsku stačí, sa na ťažkej medzinárodnej scéne máli. Greguš kazil rozohrávku i pod nie veľkým tlakom Škótov. Poznačilo to jeho sebavedomie, často prihrával alibisticky len dozadu. Všetko mohol zmeniť po hodine hry, keď v protiútoku doplnil Hamšíka, no strelu z hranice vápna poslal prvoplánovo len do Gordona.

5oktober2017_Skotsko_Slovensko_KvalMS_Futbal_6464525Stanislav Lobotka (8) - Bol jediným slovenským hráčom, ktorý sa dokázal individuálne presadiť. Prejsť jedného či dvoch hráčov súpera, vymyslieť niečo progresívne. Vypomáhal si s kombinačne dobre nastaveným Nemcom, ktorý ho ešte v prvom polčase poslal do dobrej šance, stredopoliar Celty Vigo len tesne nezakončil pred Gordonom. Niečo vymyslieť sa snažil i po zmene strán, no hráči v bielom boli vpredu zväčša v podčíslení. Z toho dôvodu nemal Lobotka kam rozdávať lopty, bol nútený ju držať o niečo dlhšie, no nestrácal. Preukázal, že je dnes azda najmodernejším slovenským futbalistom.

5oktober2017_Skotsko_Slovensko_KvalMS_Futbal_.3464515 (1)Juraj Kucka (7,5) - Kým Lobotka sa dokázal presadiť technicky, stredopoliar Trabzonsporu volil hrubú silu. A mnohokrát úspešne. Ak som mu v ostatných pár zápasoch vyčítal nedostatok pohybu a nasadenia, tentoraz v tomto smere vynikal. Do 80. minúty, keď opustil trávnik, zrejme nik nenabehal po Hampden Parku viac kilometrov. Nehral na svojom zvyčajnom poste, útočil sprava. S provizórnou rolou sa popasoval, ešte v prvom polčase pripravil gólovku Hamšíkovi, ktorého zablokoval výborný Fletcher. Hostia po vylúčení Maka ťahali akcie najmä v prvom polčase takmer výhradne prostredníctvom Kucku.

5oktober2017_Skotsko_Slovensko_KvalMS_Futbal_.3464515Marek Hamšík (6,5) - Rovnako ako Lobotka doplácal na nedostatok ofenzívne nastavených hráčov po svojich bokoch, len ťažko hľadal parťákov do futbalového tanca. Netradične pokazil viacero lôpt, po ich strate sa mu dozadu nie zakaždým chcelo. Skutočnosť, že Slovensko sa vinou oslabenia nedostávalo k svojej hre, ho evidentne znechucovala. Individuálne sa mu nedarilo presadiť, no ponúkol niekoľko pekných prihrávok. Čakal sa však ich väčší počet.

5oktober2017_Skotsko_Slovensko_KvalMS_Futbal_5464514Róbert Mak (2) - Začal sympaticky. Ľavou stranou po výmenách s Hamšíkom a Nemcom potiahol dve akcie, ktoré nedokázal ozdobiť myšlienkou. Škóti hnaní vynikajúcimi fanúšikmi šliapali od úvodu za víťazstvom, krídelník PAOK sa musel venovať i neobľúbenej defenzíve. Keď v 17. minúte stratil Greguš loptu, zozadu pri postrannej čiare fauloval za žltú. Len o šesť minút nato, keď mal prvé napomínanie ešte pred očami, naivne nasimuloval pád v šestnástke súpera. Srb Milorad Mažič bol pozorný, rýchlonohého hráča poslal po druhej žltej karte správne pod sprchy. Spoluhráčov nechal na 3/4 zápasu v štichu, definoval ďalší vývoj stretnutia.

Soccer WCup 2018 Scotland Slovakia133840Adam Nemec (8) - Štvrtý kvalifikačný zásah v kľúčovom zápase síce nepridal, no spoločne s Kuckom odbehali najviac. Pokiaľ v Škótsku je symbolom statočnosti Sir William Wallace, na Slovensku to aspoň pre štvrtkový večer platilo o Adamovi Nemcovi. Urastený útočník absolvoval a vyhral kvantum hlavičkových či pozemných fyzických súbojov. Často nemal komu sklepávať, loptu dokázal udržať i tri či štyri sekundy, kým sa dočkal podpory. V osobných súbojoch bol neodstaviteľný, ponúkal spoluhráčom príležitosti nadýchnuť sa s loptou. Lobotku po krásnej narážačke poslal do veľkej šance, v druhej sa sám ocitol, no Hamšíkovu prihrávku nedokázal skrotiť na streľbu. Súboje vyhrával do posledných síl, často už na konci nedokázal doplniť spoluhráčov na hrote. Pre tím bol nenahraditeľným i vďaka obete pri častých defenzívnych návratoch. S väčšou podporou a v plnom počte mohol Škótov potrápiť ešte viac.

Ondrej Duda, Norbert Gyömbér, Vladimír Weiss - Odohrali len desať minút.

zdroj: Zostrih kvalifikačného stretnutia o MS 2018 Škótsko - Slovensko 1:0. (fullmatchesandshows.com)

Zdroj foto: tasr/AP

“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Najnovšie z klubu: Slovensko

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Európska liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk