ProFutbal.sk ProFutbal.sk

V Košiciach si pripomenú 65. výročie založenia VSS, Internacionáli v najsilnejšom zložení
zdroj: TASR

V Košiciach si pripomenú 65. výročie založenia VSS, Internacionáli v najsilnejšom zložení

Ak si ešte pamätáte slávne časy VSS Košice, radi by ste sa porozprávali alebo odfotili s legendami a videli v akcii hráčov, ktorí hájili farby "pravých a skutočných VSS", nesmiete chýbať v sobotu 23. septembra na štadióne Technickej univerzity na Watsonovej ulici. O 14-tej hodine si tam zahrajú exhibičný duel Internacionáli VSS proti výberu bývalých hráčov VSS, aby si zaspomínali pri príležitosti 65. výročia založenia klubu a 15. výročia založenia Internacionálov. Na duel pozývame v rozhovore so šéfom OZ Internacionáli VSS Františkom Králkom, bývalým skvelým obrancom, dnes sedemdesiatnikom.

Môžu sa fanúšikovia futbalu tešiť na skutočné stretnutie všetkých košických legiend?
"Myslím, že áno, pozvanie prijali takmer všetci žijúci bývalí hráči, ktorí v klube veľa znamenali. Určite niekoho vynechám, ale prídu Švajlen, Pivarník, Daňko, Štafura, Galis, Strausz či Andrejko..."

Stretávate sa pravidelne?
"Tí, ktorí žijeme v Košiciach, áno, dokonca každý štvrtok trénujeme a hráme aj nejaké tie zápasy. Ďalších, ktorí odišli do Bratislavy a podobne, ako napr. Galis a Pivarník, vídam síce zriedkavejšie, ale o to radšej."

Čo vám dalo do súkromného života pôsobenie vo VSS?
"Z futbalu mi zostali životné priateľstvá. Neviem, či aj iné športy majú takýto fenomén, ale my futbalisti sme spolu zažili neuveriteľné veci a nedáme na seba dopustiť. Máme veľmi veľa nezabudnuteľných spomienok."

Ako Internacionáli VSS fungujete už pätnásť rokov...
"Už v osemdesiatych rokoch sme plánovali založiť niečo podobné, mali sme neformálny klub, kde hrávali všetci hráči z košických klubov pod záštitou Olympijského klubu Košice. VSS nám však začalo chýbať a v roku 2002 sme preto založili Občianske združenie a odvtedy to spolu ťaháme. Odohrali sme okolo 350 zápasov doma aj v zahraničí a stále propagujeme futbal a slávnu značku VSS. Zúčastňujeme sa aj na besedách, charite a turnajoch pre mládež."

zdroj: Facebook/FC VSS Košice

Otázka trošku z iného súdka, pri pohľade na súčasné sumy, ktoré lietajú vo futbale, spomeniete si ešte, za koľko sa predávali hráči vo vašich časoch?
"To bolo tajné, ale dvesto miliónov eur ako dnes za Neymara, samozrejme, neprichádzalo do úvahy. Tí najlepší hráči chodili medzi domácimi klubmi možno za 200 - 300-tisíc korún, do zahraničia trošku drahšie. Peniaze sme mali vždy primerané životu v našej krajine."

Zabolí vás v tejto súvislosti srdce pri pohľade na aktuálny stav košického futbalu?
"Dostal sa na dno a hlbšie sa nedá klesnúť. Situácia je veľmi ťažká, ale hľadať príčiny môžeme všetci sami v sebe. Bohužiaľ, nenašla sa v Košiciach partia ľudí, ktorí by chceli robiť futbal a pomôcť mu. Nadáva sa síce na Blažeja Podoláka, ale nik sa k nemu nepripojil a futbal tu ťahal sám desať rokov. Kiežby sa niektorý z množstva tunajších bohatých ľudí práve teraz chopil šance a vzkriesil košický futbal."

Vedeli by ste si predstaviť odohrať otvárací zápas na novom štadióne v Košiciach?
"Bolo nám to sľúbené vedením mesta, no neviem, či sa toho vôbec dožijeme. Pevne verím, že sa tak stane do troch rokov, a to by sme ešte mohli zvládnuť. Košice si zaslúžia reprezentatívny stánok, veď štadión Lokomotívy má sedemdesiat rokov. V Európe sú štadióny ako kostoly a futbal je tam náboženstvom, niečo podobné potrebujeme aj tu, hoci ide iba o maličký desaťtisícový štadión."

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Rozhovory

Pozri viac

HOKEJ.sk