ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Kožlej o prvom majstrovskom titule: Trnavčania to dodnes nedokážu stráviť
zdroj: jäzva

Kožlej o prvom majstrovskom titule: Trnavčania to dodnes nedokážu stráviť

Ešte nikdy nebol boj o titul v slovenskej najvyššej súťaži dramatickejší ako v sezóne 1996/1997. Trnavský Spartak držal v rukách najlepšie karty, šokujúco však zlyhal v Rimavskej Sobote, čo využili hráči 1. FC Košice. Tí v mestskom derby v Čermeli porazili domácu Lokomotívu tesne 2:1 a obrovské oslavy nemali konca kraja. Tím plný talentu, vedený trénerom Jánom Kozákom, to ako prvý dotiahol až do skupinovej fázy Ligy majstrov.

Spomenutá sezóna nevyšla len "tigrom", ale aj útočníkovi Jozefovi Kožlejovi (44). Obávaný kanonier nasúkal 22 gólov a stal sa kráľom strelcov. Aj vďaka jeho zásahom si neskôr oranžovo-čierni zahrali v lige šampiónov s Juventusom či Manchestrom United. Strelecké kopačky si rodák zo Stropkova obúva dodnes. Potvrdil to v exhibičnom zápase legiend proti mestskému rivalovi Lokomotíve. Pri remíze 2:2 strelil oba góly svojho tímu.

Nezabúdajú na to príjemné, ani na to smutné

Pred dvadsiatimi rokmi ste Lokomotívu v Čermeli porazili 2:1, tentoraz sa zrodila remíza 2:2. Duel vám osobne ale viditeľne chutil...
Jozef Kožlej: "Aj teraz sa zdalo, že to už skončí 2:1 pre nás, súper vyrovnal v samom závere. Chceli sme vyhrať, nepodarilo sa. Škoda. Moje góly? To bola náhoda (smiech)."

Jozef Kožlej, Róbert Semeník, Ivan Kozák
Jozef Kožlej najradšej spomína na gól do siete Spartaka Moskva (foto: jäzva)

Gólov za Košice ste nastrieľali desiatky. Ktorý sa vám vryl do pamäti najviac?
"Určite ten do siete Spartaka Moskva, ktorý bol pre nás nesmierne dôležitý. Pomohol som ním k víťazstvu a v konečnom dôsledku aj k postupu do skupinovej fázy Ligy majstrov. Ten gól je najpamätnejší. Doteraz naň spomínam. Predsa len, slovenské mužstvo v Lige majstrov, to bolo niečo nezvyčajné. Užili sme si to."

V Moskve ste ubránili bezgólovú remízu. Ako si spomínate na odvetu?
"Pamätám si to veľmi dobre. Išiel som dolu z ihriska približne 25 minút pred koncom zápasu. Nasmeroval som si to do kabíny, potom som v tuneli tŕpol a čakal, kto príde radostnejší. Či my, alebo súper. Prvý prišiel tréner Jano Kozák, s ktorým sme sa hneď vyobjímali. Neskutočné pocity..."

Ligu majstrov ste si zahrali vďaka premiérovému titulu v ére samostatnosti. Verili ste pred posledným zápasom proti Lokomotíve, že by Trnava mohla v Rimavskej Sobote zakopnúť?
"Neveril. Psychicky som bol nastavený tak, že možno budeme hrať baráž. Po zápase prišla správa, že Trnava prehrala a my máme titul. Neuveriteľné."

Hráči 1. FC Košice spomínajú na mŕtvych spoluhráčov
Legendy 1. FC Košice nezabúdajú... (foto: jäzva)

Radostné chvíle v Košiciach, no smútok v slovenskom Ríme...
"V Trnave žijem už pár rokov a stále to cítim. Vždy, keď v meste debatujeme o futbale, vidieť, že ľudia na to nevedia zabudnúť. Stále s tým majú problém. Nedokážu to prekusnúť. Tiahne sa to s nimi dve desaťročia. Osobne si myslím, že ak sa v Spartaku nezmení vedenie, ktoré tam bolo vtedy a je tam aj teraz, tak sa to s nimi bude ťahať naďalej."

Pred zápasom legiend ste si minútou ticha uctili štvoricu Alexander Rezeš, Peter Dzúrik, Marek Špilár a Milan Čvirk. Spomínate na nich?
"Samozrejme. Boli to skvelí ľudia. Marek Špilár sa narodil v Stropkove, ako aj ja. "Čviro" odišiel ešte v dobe, keď sme boli spolu. Bol to taký náš benjamínok. "Dzuro"... Pán Rezeš, ktorý to tu celé vymyslel a bol prakticky hlavou toho celého. Je to smutné..."

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Rozhovory

Pozri viac

HOKEJ.sk