ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Zidane - Introvert a génius smerujúci za hetrikom v Lige majstrov
zdroj: twitter

Zidane - Introvert a génius smerujúci za hetrikom v Lige majstrov

Nie je ako väčšina trénerov. Pred verejnosťou je tichý, utiahnutý. Ako hráč bol známy mimoriadnou technikou, režírovaním hry, nie vodcovstvom. Málokto mu predpovedal úspešnú trénerskú kariéru. Keď mu Florentino Pérez v januári 2016 zveril lavičku v Reale Madrid, malo ísť o núdzový ťah kontroverzného prezidenta kráľovského klubu, ktorý v rozbehnutej sezóne nedokázal siahnuť po lepšej alternatíve. A skutočne ani nemohol. O dvadsať mesiacov neskôr svieti v kolonke trénerských úspechov Zinedina Zidana sedem trofejí, len toľkokrát za vyše poldruharoka stál na konci zápasu na strane porazených. Ako prvý muž v novodobej histórii dokázal obhájiť Ligu majstrov, v začínajúcom ročníku sa pokúsi o hetrik.

Vášeň, oddanosť remeslu, vírus

Zidane sa s Realom Madrid ako hráč rozlúčil v roku 2006, za päť rokov získal s „bielym baletom“ len jeden ligový titul, triumfoval v Lige majstrov. Málo, vzhľadom k skutočnosti, že patril do madridskej éry Galácticos. Do klubu sa čoskoro vrátil ako poradca, neskôr asistent Carla Ancelottiho, tréner rezervy Castilly, až začiatkom minulého roka prevzal prvý tím. „K tomu všetkému navštevoval školu manažmentu, aby sa naučil viesť športový tím. Bol to logický postup. Po tom, akú prípravu absolvoval, a s jeho hráčskymi skúsenosťami, tomu musel dať šancu,“ povedal pre goal.com bývalý Zidanov spoluhráč z reprezentácie Christian Karembeu.

zdroj: Zidane ako fenomenálny hráč. (youtube.com)

Prvé Zidanove úspechy sa pripisovali počiatočnej eufórii, ktorou pobláznil kabínu „bieleho baletu“. Napokon, na pomerne ľahkej ceste do milánskeho finále Ligy majstrov 2016 vyradil AS Rím, Wolfsburg a Manchester City, aby vo finále až po penaltách zdolal madridské Atlético. Vlani už okrem rovnakého súpera vyzrel i na svojho učiteľa Ancelottiho a jeho Bayern Mníchov, vo finále vyškolilo jeho mužstvo Juventus. Zidane na tlačovej konferencii pred tohtoročným finále Champions League prezradil, ako si užíva každý moment trénerskej kariéry v Madride a ako sa snaží každý deň posúvať stále ďalej seba i klub. „Je to preňho vášeň. Zidane je oddaný svojmu remeslu, každý deň sa zaoberá tým, ako sa zlepšiť. Je posadnutý futbalom, má v sebe ten vírus, ktorý ako tréner či hráč potrebujete. Neznáša prehry, je víťaz. Má obrovské ambície, vždy sa snaží vybudiť a posunúť svoj tím ešte ďalej,“ vyzdvihuje kolegu Karembeu, ktorý so Zidanom oslavoval tituly majstrov sveta i Európy.

iPiccy-collage
S veľkým futbalovým učiteľom Carlom Ancelottim. V Juventuse vo vzťahu tréner - hráč, v Rele Madrid v roli manažéra a jeho asistenta. (twitter)

Vždy bol číslo jeden

Na Francúza priamo nadviazal Zidanov spoluhráč z Realu Madrid Francisco Pavón: „Vo svojej ére bol najlepším hráčom a teraz je najlepším trénerom. Vždy bol číslo jeden.“  Bývalý stopér „pusiniek“ s prezývkou Paco sa zamyslel o zrode dnešnej trénerskej ikony: „Viac než pôsobenie v Reale Madrid mu dalo angažmán v Juventuse. Obdobie v Taliansku ho posunulo z hľadiska taktického a defenzívneho myslenia. Ako hráč dokázal porážať súperov kdekoľvek na ihrisku. Tieto dve veci mu ako trénerovi pomáhajú. Vie, ako takticky postaviť mužstvo na trávniku a má hráčov, akým bol on, ktorí dokážu otvárať defenzívy súperov.“ Ako píše Ben Hayward z goal.com, Zidanovi sa nepripisoval príliš veľký kredit za jeho taktické prednosti, úspechy mal dosahovať vďaka schopnosti krotiť egá hviezd v kabíne Realu. „To je veľmi náročné, no všetky tie trofeje by nevyhral, keby len manažoval kabínu. Je to kombináciou všetkého - vedenia mužstva, taktickej a psychologickej práce,“ komentuje Pavón.

zinedine-zidane-real-madrid-champions-league_100e1xzbdjqmx1kyxrbgymftog
Zinedine Zidane s trofejou Ligy majstrov. (twitter)

Aj keď Zidane nie je vášnivým mužom od postrannej čiary, v šatni je podľa Pavóna odlišný: „Nemyslím, že sa ako tréner zmenil. Vždy bol trochu introvert v kontakte s vonkajším svetom a médiami. Avšak, v kabíne bol vždy otvorený a rozprával sa s každým.“ Zidane už za poldruha roka na lavičke „bieleho baletu“ získal viac trofejí, než počas piatich rokov v Juventuse, respektíve šiestich hráčskych v Reale. Držiteľ Zlatej lopty za rok 1998 vyvracia mýtus, že výborní hráči nie sú zväčša rovnako úspešnými trénermi. „Myslím, že s výnimkou Johana Cruyffa to platilo,“ zamýšľa sa Pavón a pokračuje: „Zidane znegoval túto teóriu už po pár mesiacoch. Disponuje skvelým kádrom, no to aj iné kluby. Dôležité je dostať z každého jedného hráča to najlepšie, čo Zidane s veľkým úspechom robí. To je meradlo, akým by mala byť posudzovaná kvalita trénera.“

Najnovšie z klubu: Real Madrid

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Španielsko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk