ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Namiesto kolena videl ruku. Kvalifikačný duel MS sa bude opakovať
zdroj: twitter

Namiesto kolena videl ruku. Kvalifikačný duel MS sa bude opakovať

„Je po zápase, už sa to nedá zmeniť...“ Obligátna fráza hráčov, trénerov či diskutujúcich fanúšikov po kontroverzných rozhodnutiach arbitrov, ktorí zásadne ovplyvnia výsledok stretnutia či celého turnaja. „Zápas by sa mal opakovať!“ kričí poškodená strana. Spomeňme si na vášnivé debaty po Neymarovej nasimulovanej a premenenej penalte, ktorá nakopla Barcelonu k veľkému obratu v osemfinále tohtosezónnej Ligy majstrov proti PSG. Tentoraz však bude krivda napravená, šalamúnsky verdikt prišiel nečakane z afrického regiónu futbalových kuriozít.

V novembri minulého roka sa hrala 41. minúta kvalifikačného stretnutia africkej zóny o postup na majstrovstvá sveta 2018 do Ruska, keď domáci Juhoafričan Eleazar Rodgers hlavičkou trafil koleno neapolského stopéra Kalidoua Koulibalyho. Senegalčania loptu odvrátili do bezpečia, v tom prišiel nepochopiteľný hvizd hlavného arbitra z Ghany Josepha Lampteyho, ktorý ukázal na biely bod pre údajnú ruku spoluhráča Mareka Hamšíka. JAR z penalty otvorila skóre, decimovaní hostia inkasovali v prvom polčase ešte raz. Po zmene strán dokázali už len skorigovať prehru.

zdroj: Údajná ruka Kalidoua Koulibalyho. (youtube.com)

Udalosť vyvolala vlnu kritiky, protestov, FIFA podrobila stretnutie vyšetrovaniu. Ghanskému rozhodcovi udelila v marci tohto roka doživotný dištanc, v stredu rozhodla, že predmetný duel sa bude opakovať. Termín zatiaľ nebol presne stanovený, no zápas sa odohrá v novembri, rok po anulovanom výsledku. Lamptey, ktorý pískal i na africkom pohári národov 2015 či vlaňajšej olympiáde v Riu, podal proti verdiktu FIFA odvolanie na Medzinárodnom arbitrážnom súde, no ten jeho apel zamietol a v profesionálnom futbale si už píšťalku do úst nevloží.

ghanaref-1170x780
Joseph Lamptey naznačuje hráčom Senegalu, že Koulibalyho ruku jednoznačne videl. (twitter)

Senegal si anuláciou výsledku v štvorčlennej skupine poslednej fázy kvalifikácie na budúcoročný šampionát, kam postúpi len víťaz, udržal jednobodové manko na dvojicu Burkina Faso a Kapverdy, no získal k dobru jedno stretnutie, v ktorom sa môže posunúť na čelo. Naopak, manko Južnej Afriky narástlo na päť bodov. Opakovaný duel môže o mnohom napovedať a zmeniť osud štyroch futbalových národov. Zároveň môže vytvoriť precedens pre budúce hrubé omyly chybujúcich rozhodcov.

Najnovšie z klubu: Senegal

Pozri viac

Najnovšie z ligy: MS 2018 - Rusko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Video & Foto

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk