ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Na zozname talentov pred Özilom či Kroosom. Rabiu: S kariérou som spokojný
zdroj: skslovan.com

Na zozname talentov pred Özilom či Kroosom. Rabiu: S kariérou som spokojný

Kroos (dnes Real Madrid), Mata (Man. United), Rakitič (Barcelona), Özil, Walcott či Alexis Sánchez (všetci Arsenal). Všetky tieto hviezdy súčasnosti sa v roku 2007, keď Ibrahim Rabiu (26) s Nigériou získal titul majstrov sveta medzi sedemnásťročnými, nachádzali v rebríčku TOP 50 talentov podľa uznávaného magazínu World Soccer pod stredopoliarom ŠK Slovan Bratislava. Rodák z Kana v onom roku ovládol so „super orlami“ aj africký šampionát, meno Rabiu sa spájalo s Manchestrom United, Liverpoolom alebo Chelsea. Prečo sú dnes domovom vtedajšieho talentu Sportingu Lisabon bratislavské Pasienky?

Bol som sám, nemal podporu

Nemal som tú podporu, ktorú som v tých rokoch potreboval. Bol som sám a bolo pre mňa, tínedžera, náročné čeliť určitým situáciám a tlaku,“ začal rozprávanie o svojich začiatkoch Ibrahim Rabiu, keď sa s ním ProFutbal.sk stretol minulý týždeň na Pasienkoch. Prvých šestnásť rokov života strávil v rodnej Nigérií, pôsobil v mládeži Gateway United. Príležitosťou ukázať sa boli pre nevysokého špílmachra medzištátne stretnutia za nigérijské mládežnícke výbery.

Zlomom boli majstrovstvá sveta „sedemnástok“ v roku 2007. Super Eagles získali titul, Rabiu odohral všetkých sedem stretnutí a raz skóroval. Zanechal výborný dojem, objavil sa v spomínanej 50-ke talentov, v rankingu TOP desiatich afrických nádejí webu goal.com sa vyššie umiestnil len Gervinho. Ibrahim pár mesiacov predtým odišiel rozvíjať svoju kariéru do lisabonského Sportingu. Adresu mohol meniť znovu, interes prejavili giganti z anglickej Premier League: „Tie ponuky boli na stole, no agent, ktorého som mal pred Tonym Harrisom, mi nepomohol zrealizovať prípadný transfer. Nemal som po svojom boku správnu osobu, ktorá by rozumela futbalu a biznisu okolo neho. Ja som vtedy o tejto hre taktiež nevedel veľa, bol som ešte tínedžer. Keby som stretol Tonyho skôr, mohol som sa posunúť do správneho klubu, kde by som rástol. A áno, mohol som byť dnes na úrovni spomenutých hráčov.“

img_770x433$2011_03_14_19_26_00_593310
Ibrahim Rabiu v drese Sportingu Lisabon. (twitter)

Mohol som byť jedným z nich

Za Sporting v priebehu troch rokov ani raz nenastúpil. Keď ho v roku 2009 The Times zaradil opäť medzi najtalentovanejšiu päťdesiatku sveta, odišiel na hosťovanie do treťoligovej Massamy. Krátko predtým to bolo naposledy, čo sa o jeho služby zaujímal Liverpool, ktorý chcel ťažiť zo skutočnosti, že Rabiu odmietol dve ponuky na profesionálny kontrakt od Sportingu. Ibrahim z toho dôvodu nedostával príležitosť v prvom tíme. Stál za tým jeho vtedajší agent Bertram Ekenwa, ktorého požiadavky nebol portugalský klub ochotný akceptovať. Všetko sa to dialo v dobe, keď sa talentovaný Ibrahim nachádzal v kľúčovom veku.

Rabiu bol vo svetových médiách a medzi hľadačmi talentov hodnotený rovnako ako lídri jeho generácie Kroos, Özil či Alexis Sánchez. Stačil podarený ťah pri hľadaní nového pôsobiska a nigérijský supertalent mohol byť spoluhráčom menovaných: „Cítim, že som mal potenciál byť jedným z nich. Nemal som však nikoho, kto by ma tlačil vpred. Ako tínedžer som si neuvedomoval svoj talent. Škoda, no to je život.“ Sen o jagavej Premier League sa po ďalších komplikovaných rokovaniach rozplynul, Rabiu odišiel do eindhovenského PSV, kde po vzájomnej dohode po roku a len štyroch odohratých zápasoch rozviazali kontrakt.

16599381
Rabiu predstavený ako perspektívna posila pre Celtic Glasgow. (twitter)

Živím sa hrou, ktorá ma baví

Rovnako neúspešných dvanásť mesiacov strávil aj v glasgowskom Celticu, aby sa následne cez Kilmarnock dostal až do Trenčína. To ho už zastupoval Tony Harris: „Pomohol mi najviac zo všetkých. Bol tu pre mňa v zložitých situáciách. Podporoval ma, dodával sebavedomie, veril vo mňa. Pomáhal mi rozvíjať môj potenciál.“ Na Slovensku dostal na seniorskej úrovni prvú reálnu príležitosť. Počas dvoch sezón získal s AS dvakrát double, odišiel za lepším do belgického Gentu. Tu znovu nehrával a tak v lete kývol ponuke belasých. Stal sa najdrahším hráčom, ktorý kedy prestúpil do slovenskej ligy. Faktormi, ktoré ho pritiahli na Pasienky, boli seriózny a opakujúci sa záujem zo strany Slovana, možnosť pravidelne hrávať i osoba trénera Vukomanoviča.

20151108_TN11_4RS3800300189
Rabiu sa v Slovane stretol aj so stopérom Milanom Rundičom, bývalým spoluhráčom v Trenčíne (na fotke vľavo). (tasr)

„Rozumie svojim hráčom a ich pocitom. Hráči to od svojho trénera potrebujú. Niekedy o svojich problémoch nechceme hovoriť, úlohou kouča je ich bez ohľadu nato odhaliť. V tomto je dobrý a kladie nato dôraz. Sám bol dobrým hráčom a vie, o čom je futbalový život,“ tvrdí o srbskom lodivodovi Rabiu, ktorého ciele v hlavnom meste Slovenska sú jasné - vyhrať double a postúpiť do skupinovej fázy jedného z európskych pohárov. Web ProFutbal.sk strávil s vyrovnaným nigérijským playmakerom príjemné predpoludnie, ktoré sme zakončili otázkou, či je napriek všetkému spokojný so svojou kariérou: Niekedy to bolo drsné, no som hrdý, že som tým všetkým prešiel. Dnes sa môžem živiť hrou, ktorá ma baví a už tento samotný fakt možno nazvať úspechom.“

Najnovšie z klubu: Slovan Bratislava

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Reprezentácia - Ostatné

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk