ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Kritika do radov Slovana od extrénera: Odchovanci prosia o angažmán u konkurencie
zdroj: TASR

Kritika do radov Slovana od extrénera: Odchovanci prosia o angažmán u konkurencie

Presne pred rokom sedel krátko na lavičke Slovana Bratislava. Po konci neslávne známeho gréckeho kormidelníka Nikodimosa Papavasilioua prevzal zle zložený káder a za dva a pol týždňa v úlohe šéfa aspoň sčasti mužstvo prebral. Presne 18. augusta prišiel do tímu Ivan Vukomanovič a štart novej sezóny mu nedáva dobré vysvedčenie. Na Slovan, ktorý herne prepadáva na celej čiare, sme sa pozreli s bývalým kormidelníkom belasej mládeže a dnes šéftrénerom FC Petržalka akadémia Vladimírom Koníkom.

Päťdesiatštyriročný odborník síce pôsobil aj v prvoligových kluboch ako Nitra, Trenčín či Senica, jeho kariéra je ale spätá aj s rôznymi bratislavskými klubmi – pamätajú si ho ľudia z Dúbravky, Slovana, Interu a najnovšie aj z Petržalky. „Som veľký lokálpatriot, Bratislavčan telom aj dušou. Nikdy som nemal ambície mesto opúšťať, mám tu celú rodinu, silné korene. Vždy sa mi z Bratislavy odchádzalo ťažko,“ prezrádza Vladimír Koník, ktorému sa na stav futbalu v meste nepozerá jednoducho a otvorene vyzýva k zmene. „Osobne to vždy porovnávam s Čechmi – keď môže byť v ich najvyššej súťaži toľko pražských klubov, malo by mať aj naše hlavné mesto v prvej lige minimálne dva kluby a ďalší v druhej lige. Ekonomika v Bratislave je silnejšia ako v iných častiach krajiny, malo by sa to odraziť aj v športovom odvetví,“ myslí si.

Vladimír Koník (Slovan Bratislava)
Takto viedol len pred nedávnom Slovan z lavičky až do príchodu súčasného trénera. (foto: TASR)

Historicky najslávnejší a najúspešnejší slovenský klub mal Koník česť viesť pred rokom. Už vtedy dlhodobo kvalitatívne nespĺňal herné požiadavky. Keďže predtým v klube pôsobil ako šéftréner mládeže a neskôr hlavný kouč staršieho dorastu, mrzeli ho i iné skutočnosti. „Môžem hovoriť len za obdobie, ktoré som pri klube pôsobil, a to bolo za éry gréckeho trénera Papavasilioua. Tento pán absolútne ani nevedel či nejaká mládež v Slovane existuje. Smutné to však je najmä preto, že vedenie klubu mu tento prístup tolerovalo. Hráči z mládeže tak mali jedinú cestu – zutekať z klubu alebo skončiť v béčku,“ zhodnotil Koník situáciu, ktorá sa z pohľadu súčasného počtu mládežníkov v zostave Slovana evidentne výrazne nepohla.

Ivan Kmotrík, Samuel Kozlovský
Samuel Kozlovský v marci podpísal profi zmluvu so Slovanom. Ani raz sa odvtedy neposadil čo i len na lavičku. Naopak, klub v ostatných dňoch kúpil konkurenciu, ktorá v gréckom Panathinaikose dlhodobo nehrávala. (foto: skslovan.com)

Prevaha cudzincov začína byť v bratislavskom klube príliš výrazná, ba až absolútna. Aj v ostatných dueloch sme miesto odchovancov belasej školy mohli v zostave spatriť vlnu legionárov. Štarty zbierajú na pravidelnej báze Holanďania Ligeon, de Sa, Schet, de Kamps, Srbi Rundič, Damnjanovič, Čavrič či kapitán Sekulič, Čiernohorec Savičevič, čaká sa na vyzdravenie Nigérijčana Rabiua, do klubu najnovšie pribudol bulharský stopér Božikov, ktorý za minulú sezónu nazbieral v Turecku dokopy deväť štartov vo všetkých súťažiach a dvadsaťtriročný grécky ľavý obranca Chouchoumis, ktorý na jar a na jeseň odohral len po tri zápasy.

„V slovenskej lige máme podľa mňa prehnané množstvo legionárov. Tí často nespĺňajú ani minimálnu kvalitu, aby v najvyššej súťaži pôsobili a len berú priestor slovenským chlapcom. Zo Slovana môžem menovať – Juraj Kotula ako reprezentant do 21 rokov, Samo Kozlovský ako reprezentant do 19 rokov sú bezpochyby na vyššej úrovni ako Ligeon či de Sa. Takisto osemnásťročný Martin Vician, ktorý miluje Slovan, je po všetkých stránkach inde ako napríklad Uroš Damnjanovič. Ak ale chcel mať vidinu štartu medzi seniormi, musel toto leto odísť do Baníka Ostrava, pretože pri koncepcii v Slovane nemá šancu sa z akadémie presadiť. Nechcem sa nikoho dotknúť, predsalen niektorí legionári ani nemôžu za to, kde hrávajú a určitú kvalitu bezpochyby majú. Slovan však vždy bol Slovanom preto, že v ňom pôsobili najlepší hráči zo Slovenska, nebolo to mužstvo polepené z druhotriednych legionárov, maximálne bolo doplnené o naozaj výnimočného hráča spoza hraníc. Iba vtedy ľudia chodili. Cesta, ktorou sa Slovan uberá momentálne, nenaplní štadión, a to ani ten budúci Národný...,“ varuje skúsený kormidelník v exkluzívnej reakcii pre ProFutbal.sk.

Tehelné pole vizualizácia
Bude mať kto chodiť na vynovené Tehelné pole? Pri súčasnej filozofii a koncepcii podľa trénera Koníka nie. (foto: facebook/Štadión Tehelné pole)

Šikovní slovanisti sa na pomoc klubu pri štarte svojej kariéry veľmi spoliehať nemôžu. Aj v ostatnej sezóne si len hŕstka mladých futbalistov pripísala niekoľko zanedbateľných minút. Zostalo ich minimum, niektorí sa v lete pobrali do Čiech, iní do Maďarska, niektorí na hosťovania a mnohí sa ozvali aj svojmu extrénerovi Koníkovi, najnovšie pôsobiacom v Petržalke. „Na Slovane je smutné to, že hoci hrá Petržalka oveľa nižšie súťaže, tí hráči sa sem dnes hlásia sami. Keď som sa pýtal rodičov a samotných chlapcov, prečo chcú odísť z veľkoklubu, dostal som veľavravnú odpoveď – áno, odchádzame z väčšieho, ale chceme ísť do lepšieho,“ tvrdí.

Pasienky (Slovan Bratislava)
Slovan dnes pripomína jedine klubovými farbami natretý susedný štadión. (foto: TASR)

Nový šéftréner akadémie za Starým mostom je vďačný, že niekdajšia slávna Artmedia nezabúda na mladíkov a stavia na hráčov spod Tatier. „Petržalka je výnimočná práve v tomto smere práce s vlastnými futbalistami. Ak vám aj na štvrtú ligu príde na štadión tisíc až tisícpäťsto ľudí, to hovorí o všetkom. Klubizmus je dnes v Bratislave najsilnejší práve v Petržalke. Ekonomicky si síce nemôžu dovoliť kupovať hráčov vysokej kvality, vkladaný dôraz na perspektívu vlastných odchovancov sa im ale vypláca aj v A-tíme. Myslí sa aj na dôležité skĺbenie škola – futbal, máme tu špecializovanú strednú školu, do budúcna chceme otvoriť aj základnú, chceme vyrábať hráčov so vzdelaním a nie nezamestnaných futbalistov. Teraz už môžem zodpovedne povedať, že v klube máme na úrovni žiackych kategórii výborných trénerov, ktorí majú deťom čo dať a tak sa môže ľahko stať, že v budúcnosti už nebude odliv z Petržalky do Slovana, ale iba opačným smerom,“ uzavrel Vladimír Koník.

Najnovšie z klubu: FC Petržalka

Pozri viac

Najnovšie z ligy: 2. liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk