Ružomberský kat: Duel s náročným súperom rozhodol profesionalizmus
zdroj: Monika Adamčiaková

Európskej výzvy z anglickej Premier League sa nezľakli, rozprávku dosnívali so vztýčenými hlavami. Kto by bol po žrebe 3. predkola Európskej ligy povedal, že Ružomberok bude po 170 minútach dvojzápasu s Evertonom jediný gól od predĺženia v boji o baráž o skupinovú fázu? Pod Čebraťom napokon gól padol, no nie do siete, do ktorej ho väčšina zo 4 752 divákov tlačila. Definitívnym katom domácich sa stal dvadsaťročný Dominic Calvert-Lewin.

Odchovanec Sheffieldu United, ktorý prišiel na trávnik v 69. minúte, si počkal na svoj okamih jedenásť minút. Vtedy dostal výbornú prihrávku do úniku od Holanďana Davyho Klaassena. Mládežnícky reprezentant Anglicka si loptu naviedol na šestnástku a krížnou strelou našiel pravý dolný roh Macíkovej bránky. Gólman „ruže“ na loptu nedosiahol, zablokovať ju nestačil ani stopér Ján Maslo. Zverenci Norberta Hrnčára potrebovali v tom čase na obrat tri góly v priebehu desiatich minút, domáce tribúny začali chystať rozlúčku s európskou sezónou slovenského klubového futbalu.

zdroj: Zostrih odvety 3. predkola Európskej ligy MFK Ružomberok - FC Everton 0:1, prvý zápas 0:1. (YT-kanál FC Everton)

„Boli to dva náročné zápasy, no ako tím sme boli súdržní už od prvého duelu. Vedeli sme, že nás dnes na ťažkej pôde čaká náročný súper. Osemdesiat minút do streleného gólu sme museli tvrdo pracovať, čo sa nám vyplatilo. Som rád, že som dnes tímu zásahom pomohol k víťazstvu v čase, keď sme gól najviac potrebovali,“ povedal po stretnutí Calvert-Lewin, ktorý vyzdvihol oba výkony súpera: „Ružomberok bol dobrým protivníkom. V priebehu dvojzápasu nás dokázal zatlačiť, výsledky sme si museli vybojovať.“

Talentovaný sekundárny útočník, ktorý sa mimo futbalu s pasiou venuje fotografovaniu, debutoval v prvom tíme Evertonu v decembri minulého roka. V predminulej sezóne hosťoval v štvrtej anglickej lige. Dnes má na konte titul pre majstrov sveta v kategórii do 20 rokov, s Evertonom zvládol svoju prvú európsku misiu na ceste za smelými plánmi ovládnuť pohárovú súťaž číslo dva. Do májového finále Európskej ligy vo francúzskom Lyone je však ešte ďaleko, Dominic Calvert-Lewin sa momentálne teší zo zvládnutia prvej prekážky na očakávanej dlhej ceste: „Bol to unikátny zápas v dobrej atmosfére. Vedeli sme, že to bude náročné. Avšak, prišli sme sem ako profesionáli a profesionálny výkon sme i podali. S výsledkom sme spokojní.“