ProFutbal.sk ProFutbal.sk

PRED EL: S pokorou sa pokúsiť o zázrak pod Čebraťom
zdroj: profutbal.sk

PRED EL: S pokorou sa pokúsiť o zázrak pod Čebraťom

Ružomberok tretí raz po sebe prehral prvý duel z dvojzápasu predkola Európskej ligy UEFA. Po tom, ako dohnal manko so srbskou Vojvodinou a nórskym Brannom ho teraz čaká oveľa náročnejšia úloha – zaskočiť doma hviezdami nabitý anglický Everton. Tesná prehra 0:1 však živí nádej na postup, o ten sa zverenci trénera Norberta Hrnčára pokúsia vo štvrtok 3. augusta o 20.45 hod. nášho času.

V prvom zápase na liverpoolskom štadióne nebol medzi mužstvami badať enormný rozdiel, hoc kvalitou kádra či rozpočtom klubu sa oba celky papierovo porovnávať nemôžu. Na ihrisku však Hrnčárovci ukázali, že charakter a odhodlanie má často väčšiu silu ako trhová hodnota futbalistu. Pri troche šťastia mohla Ruža z Goodison parku odchádzať aj s remízou či dokonca víťazstvom.

Najväčšiu šancu spálil päť minút pred koncom striedajúci Miloš Lačný. „Riešenie takejto situácie poukazuje na kvalitu jednotlivca. Keby ju riešil Messi, je to gól. Lenže ju riešil Miloš Lačný, zvaný liptovský Messi, a to nie je originál,“ komentoval tento moment v priamom prenose RTVS Ladislav Borbély. No v nedeľňajšom fortunaligovom stretnutí aj Lačný ukázal svoje kanonierske schopnosti a po zahodenej penalte si napravil renomé gólom z hry. Ruža napokon zvíťazila doma nad Senicou 4:0.

„Konečne sme prepli do ligy ako sa patrí, proti Moravciam (1:2) sme to nezvládli. Čaká nás však veľký zápas a musíme sa znovu prepnúť na Európsku ligu. Je rozdiel hrať s mužstvom z Premier League a s mužstvom z Fortuna ligy,“ zhodnotil Lačný po zápase so Senicou a na otázku jedného z novinárov, pýtajúceho sa na pokus o prekvapenie proti Evertonu si odfúkol a s nadhľadom sebe vlastným odpovedal: „Vyhráme 4:0 a vybavené! Stačí taká odpoveď?“

Poctivú ružomberskú defenzívu pochválil aj Laco Borbély

V útoku Ruže dostane pravdepodobne opäť priestor Nermin Haskič, ktorému sa tiež podarilo prvý raz skórovať v ružomberskom drese. „Mal som veľkú motiváciu dať konečne gól, som šťastný, že sa to podarilo mne i Milošovi. Urobili sme všetko, aby sme sa na Everton dobre pripravili, ale s efektivitou spokojní byť nemôžeme. Toľko šancí v Európskej lige mať nebudeme a musíme to zlepšiť, ak chceme niečo proti britskému súperovi uhrať,“ upozorňuje letná posila Ružomberka.

Ako najschopnejší kanonier sa proti Senici ukázal mladý stopér Dominik Kružliak, ktorý vsietil dva góly. Takú produktivitu si od seba pamätá naposledy ešte v doraste, avšak pred opäť vypredaným štadiónom by ju zaiste rád zopakoval. „Vždy teší, keď je vypredaný štadión, aj hráčom sa hrá ľahšie. Vo štvrtok sme hrali v Goodison parku pred desiatkami tisíc ľudí, v nedeľu proti Senici pred tisíctristo fanúšikmi, je to iné. Sme však vďační, že ľudia nás chodia v Európe povzbudzovať. Everton má svoje meno, ale dalo sa s nimi hrať aj u nich, pokiaľ sme boli vzadu dobre organizovaní. Urobíme všetko pre malý zázrak,“ zavelil vicekapitán po Marekovi Saparovi.

Everton nastúpil proti bronzovému fortunaligistovi z minulej sezóny v plnej zbroji, z mediálne zámych mien zostali na lavičke 36-ročný stredopoliar Gareth Barry i o dva roky mladší obranca Phil Jagielka. V odvete by však opäť nemali chýbať v základe Rooney, Mirallas, Klaassen, Schneiderlin, Baines či Stekelenburg, vo výbornom svetle sa ukázali najmä striedajúci mladíci Sandro Ramirez či Tom Davies. Mužstvo trénera Koemana od súboja s Ružou nehralo žiadny duel, liga Angličanom začína až 12. augusta.

Na zápas prijal klub podľa medializovaných informácií dvadsaťtisíc žiadostí na lístok, kapacita štadióna je však zhruba 4 500 miest na sedenie. Lístky sa tak dali vyhrať len v súťažiach a zo žiadostí sa losovalo. Zvláštnosťou duelu bude fanzóna na námestí Andreja Hlinku pred Mestským úradom Ružomberok, kde bude pre návštevníkov pripravený moderovaný program, živý prenos zápasu na veľkoplošnej obrazovke, stánky so suvenírmi a občerstvením a súťaže o klubové suveníry.

Stretnutie povedie dánska rozhodcovská trojica Tykgaard - Rix, Hummelgaard. V priamom prenose duel odvysiela druhý televízny kanál RTVS (Dvojka). Úspešnejší z dvojzápasu postúpi do play-off, súpera v ňom sa dozvie deň po odvetnom zápase 4. augusta na žrebe vo švajčiarskom Nyone.

Predpokladaná zostava Ružomberka na zápas proti Evertonu:
Macík – P. Maslo, J. Maslo, Kružliak, Kupec – Daniel, Takáč, Qose, Sapara, Gal Andrezly - Haskič

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Everton

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Anglicko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

HOKEJ.sk