ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Petržalka sa šplhá nahor, majstrovskú nostalgiu symbolizuje nový tréner
zdroj: Michal Šášky

Petržalka sa šplhá nahor, majstrovskú nostalgiu symbolizuje nový tréner

Posledný júlový deň sa pri útulnom štadióne v Petržalke zorganizovala predsezónna tlačová konferencia miestneho klubu. Nástupca slávnej Artmedie sa po troch sezónach vyhupol už do tretej najvyššej súťaže, kde nemieni byť len do počtu. Za jedným stolom sa stretli generálny manažér klubu Andrej Kalina, nový hlavný kormidelník A-mužstva Balázs Borbély, kapitán Boris Turčák a tiež šéftréner mládeže Vladimír Koník.

Niekdajšia Artmedia, ktorej značka začala upadať od roku 2008, v zlej finančnej situácii zanikla v roku 2014. Oživiť ju chce novovzniknutý FC Petržalka akadémia, ktorý sa po troch sezónach vrátil tam, kde pôvodný tím skončil. „Novodobá éra začala pred tromi rokmi a vtedy by nikoho nenapadlo, že sa v takej rýchlosti prebojujeme naspäť – seniori sú opäť v tretej lige, dorastenci v druhej najvyššej súťaži, žiaci v republikovej súťaži. Je to vizitka všetkých ľudí, ktorí sa dennodenne podieľali na chode klubu a pracovali i pracujú na sto percent,“ začal úvodnými slovami pondelňajšiu tlačovú konferenciu generálny manažér Andrej Kalina.

Po postupe do vyššej súťaže prišlo k obmeneniu na viacerých pozíciách, z mužstva odišlo osem hráčov a naopak ich prišlo desať. Po dávnejších odchodoch Halenára, Petráša, Pirosku či Šeba smeroval kroky niekdajších legendárnych spoluhráčov aj obranca Had. „S treťou ligou sa bezpochyby zvyšujú aj nároky na kvalitu hráčskeho kádra, ktorý sme doplnili zväčša presne vytypovanými hráčmi. Dovolím si teda tvrdiť, že nebudeme hrať druhé husle, túžime pôsobiť na špici a fanúšikov, ktorí vždy chodili v hojnom počte, baviť futbalom. Podarilo sa nám v nedávnej minulosti dotiahnuť zaujímavých hráčov na sklonku kariéry, ale už jarná časť, kedy tu bol len Marián Had, dokázala, že diváci poznajú a chodia sa pozerať aj na iné, než len mediálne známe mená. Na ligu sa tešíme, najmä zápas s bratislavským Slovanom bude zaujímavý. Ako tomu bolo aj minulé roky, na Petržalke sa budú chcieť vytiahnuť všetci a naše vonkajšie zápasy bývajú pre súperov menším sviatkom,“ neskrýva radosť Kalina.

Do nového ročníka, ktorý Petržalka odštartuje v tradičnom čase v nedeľu o 10.30 hod. proti Bernolákovu, povedie mužstvo nový tréner Balázs Borbély, kapitán Petržalky z éry Ligy majstrov. „Prvý kontakt nastal už v zime, keď sme sa s Andrejom Kalinom bavili nezáväzne o prípadnom postupe Petržalky, na niekoľko jarných zápasov som sa prišiel osobne pozrieť. Prostredie, ktoré som tu mohol zažiť, na mňa pôsobilo sympaticky a v letnej pauze sme sa dohodli, že ideme do toho spoločne,“ povedal petržalský navrátilec. „Je to príjemný a pozitívny pocit byť znova v tomto klube. Môžem povedať za každého z hráčov, ktorí slávnu éru zažili, že Petržalka je niečo extra. Spojila nás, vznikli kamarátstva, vzťah ku klubu i k značke, a to v nás bude do konca života. Je pre mňa česť stať sa jej hlavným trénerom.“

Začínajúci kouč v spolupráci s predchádzajúcim kormidelníkom Dominikom Tóthom absolvovali zhruba tri a pol týždňa trvajúcu prípravu, počas ktorej vyladili finálny káder. „Sústreďovali sme sa na správne zloženie mužstva po kvalitatívnej, typologickej aj charakterovej stránke. Chceli sme chlapcov posunúť na vyššiu úroveň z pohľadu kondície aj taktiky. Urobili sme maximum a dosiahli určitý bod, musíme však v práci pokračovať,“ zavelil Balázs Borbély, ktorého jedenástku bude z pozície kapitána viesť bývalý hráč Slovana Bratislava, Nitry či Ružomberka Boris Turčák: „Nečakal som takúto poctu, dozvedel som sa to len v piatok pred tréningom. Od dvoch rokov som v Petržalke vyrastal, bude pre mňa česť tohto mužstvo viesť. Budem robiť maximum, aby to fungovalo. Som hrdý na to, že budem na petržalskom drese nosiť aj kapitánsku pásku,“ dodal dvadsaťštyriročný futbalista.

Balázs Borbély (FC Petržalka akadémia)
Balázs Borbély - Artmediu viedol v ťažkých zápasoch Ligy majstrov ako kapitán, teraz bude šéfovať Petržalku z lavičky. (foto: TASR)

Mužstvo bude aj do budúcnosti stavať najmä na vlastnú akadémiu, ktorú nesie aj v názve celého tímu. Úzke prepojenie s mládežníkmi deklaruje aj príchod Vladimíra Koníka ako šéftrénera mládežníckych kategórií. „S Petržalkou som bol v určitom kontakte päť rokov v štýle poradného hlasu. Asi pred polrokom sa mi však dostali do rúk materiály, ktoré vytvorili ľudia okolo pána Rudolfa Nováka. To bol pre mňa zlomový moment. Videl som koncepciu nastavenú na dobrej úrovni, vytýčili sme si spoločný cieľ zjednotiť ju a posunúť vpred. Pripravili sme víziu a začiatkom týždňa ju zavádzame do praxe,“ načrtla nová posila realizačného tímu. „Ide o jednotný tréningový proces, ktorý by mal obsahovať aj určitú vlastnú tvár, ktorou sa chce Petržalka prezentovať. Obsahuje všetko od otvárania hry, prechodu cez každú zónu až do útočnej fázy, reagovanie po strate lopty, až po herné činnosti. Chceme to mať zosúladené, aby neprichádzali hráči neustále do nového, ale aby sa úroveň práce koncepčne algoritmicky zvyšovala.“

Návrat k futbalovým výšinám, ktoré vykopala Artmedia?

Slávna éra spred dvanástich rokov, kedy klub porážal kluby rangu Celtic Glasgow či FC Porto, je zatiaľ stále ďaleko, avšak vedenie sa neustále snaží petržalský futbal posúvať vpred. Klub rovnako ako v predchádzajúcich ročníkoch bude operovať so sezónnym rozpočtom na úrovni 300-tisíc eur, hľadajú sa ale ďalší sponzori, ktorí by mali pomôcť vybudovať aj nový štadión. Klub totiž potrebuje nové ihrisko vzhľadom na pretlak v detských kategóriách. „V tejto situácii je klub finančne zastabilizovaný na tretiu ligu. Sme v rokovaní s ďalšími subjektami a hľadáme väčšieho partnera, s ktorým by sme mohli pomýšľať aj na účinkovanie v druhej, prípadne až v prvej lige. Aby sme však mohli uvažovať o návrat medzi elitu, bude potrebný štadión. Hľadáme v Petržalke miesto, kde by sme vedeli postaviť stánok pre päťtisíc ľudí, potreba ihriska nám narastá aj so stúpajúcim číslom detí v mládežníckych kategóriách, ktorých je aktuálne už päť stoviek. Teraz na to nastáva ideálna možnosť. Budeme však potrebovať finančnú pomoc, aby sme to dotiahli vyššie,“ upozorňuje generálny riaditeľ.

Prepojenie s mládežou okrem príchodu trénera Vladimíra Koníka dokumentuje aj fakt, že do mládeže tečie až osemdesiat percent z rozpočtu celého klubu. Len za posledný mesiac sa do tréningového procesu pod taktovkou Balázsa Borbélyho dostali štyria hráči, v minulej sezóne nazbieralo prvé štarty až jedenásť dorastencov. „Nejaký čas vždy potrvá, kým všetky hráčske zmeny zapadnú v jeden celok, ale videl som všetky tréningy prvého tímu, rozprávali sme sa s chalanmi a tvorí sa výborná partia. Ak bude kabína fungovať, pôjde to aj na ihrisku. Ak mladí chalani ukážu túžbu hrať za Petržalku a predvedú určitú kvalitatívnu úroveň, šancu v prvom tíme určite dostanú. V našej filozofii vychovávať hráčov mienime určite pokračovať,“ zakončil Kalina.

Káder FC Petržalka akadémia na sezónu 2017/2018 v III. lige:
Brankári: Milan Valašik, Michal Petrovič
Obrancovia: Peter Sopúch, Valentín Majerčák, Ladislav Horvát, Dominik Košťál, Martin Walla, Dávid Marko, Peter Čapla, Alan Zemeš, Ivan Žiga ml.
Stredopoliari: Lukáš Čemba, Tomáš Uhlík, Jakub Hronec, František Hečko, František Lády, Patrik Kavoň, Maroš Pilát, Adam Semančík
Útočníci: Dávid Kondrlík, Tomáš Pochyba, Boris Turčák, Michal Maco

ODCHODY:
Marián Had (zahraničie), Denis Indrichovič (ukončil pôsobenie v FCPA), Patrik Zahustel (ukončil pôsobenie v FCPA), Marek Bončo (Slovan Bratislava jun.), David Boďo (bez angažmánu), František Nespešný (ukončil pôsobenie v FCPA), Ladislav Nagy (ukončil pôsobenie v FCPA), Peter Gábriš (zahraničie).

PRÍCHODY:
Ladislav Horvát (Most pri Bratislave), Peter Sopúch, Maroš Pilát (obaja Devínska Nová Ves), Valentín Majerčák, František Lády (obaja ŠK Slovan Bratislava), Dominik Košťál (MŠK Žilina), Patrik Kavoň (Oravská Jasenica), Lukáš Čemba (Šamorín), David Kondrlík (Dunajská Lužná), Tino Míguez (Španielsko, prestup je v riešení)

Hlavný tréner: Balázs Borbély
Asistent trénera: Dominik Tóth
Tréner brankárov: Miroslav Holčík
Fyzioterapeut: Viliam Kálman

Najnovšie z klubu: FC Petržalka

Pozri viac

Najnovšie z ligy: 2. liga

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk