ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Zväz bol pripravený na čierny scenár, nemohol rozhodnúť na základe pocitov
zdroj: jäzva

Zväz bol pripravený na čierny scenár, nemohol rozhodnúť na základe pocitov

Netradičnú situáciu len deň pred štartom druhej ligy musel riešiť Slovenský futbalový zväz, ako riadiaci orgán súťaže, v spolupráci s novovzniknutou Asociáciou klubov II. ligy. Vo štvrtok na pravé poludnie oznámili zánik klubu predstavitelia košického FC VSS. Hrozilo, že druhá liga bude od začiatku neregulárna, s nepárnym počtom účastníkov.

Ako pre ProFutbal.sk už v stredu potvrdila hovorkyňa SFZ Monika Jurigová, zväz mal plán B, ktorým hodlal reagovať na možné nenastúpenie VSS do druhej ligy. Po štvrtkovom potvrdení týchto informácií bola vybratá trojica minuloročných účastníkov súťaže - Trnava B, Rimavská Sobota a Nové Mesto nad Váhom - z ktorej mal, resp. má vzísť náhradník za FC VSS.

Predstavitelia Spartaka Trnava hneď po tom, ako dostali ponuku, zaujali negatívne stanovisko. „B-mužstvo Spartaka Trnava sme riadne prihlásili do 3. ligy Západ, ako nám to prináležalo. Takto sme od začiatku nastavení a pripravovali sme sa na štart v tretej najvyššej súťaži. Nechceme a nebudeme si dva dni pred štartom oboch súťaží vytvárať stres a tlak sami na seba, a preto sme sa rozhodli štartovať v lige, do ktorej sme zostúpili a do ktorej sme sa prihlásili,“ povedal pre náš portál PR a event manažér FC Spartak Trnava Marek Ondrejka.

Podolák a Lesniak
Vedenie FC VSS vo štvrtok, len deň pred štartom druhej ligy, oznámilo, že do súťaže nenastúpi (foto: TASR)

Iné to bolo v Rimavskej Sobote, ktorá potvrdila, že mala záujem štartovať v celoštátnej druhej lige, potrebovala však od zväzu istú benevolenciu. „Komunikovali sme so zväzom. Hoci to bolo narýchlo, prejavili sme záujem o účinkovanie v druhej lige. Všetky podmienky spĺňame, máme mužstvo i potrebnú infraštruktúru. Odsúhlasil nám to i primátor mesta, s tým, že káder by sme ešte vhodne doplnili. Od zväzu sme potrebovali jedine trochu času na to, aby sme mohli vyriešiť trénerskú otázku, keďže nemáme zazmluvneného kormidelníka s licenciou potrebnou na druhú ligu. V tomto smere nám zväz nevyšiel v ústrety, preto nemôžeme hrať celoštátnu druhú ligu. Je to škoda, bohužiaľ," poťažkal si pre ProFutbal.sk manažér MŠK Rimavská Sobota Attila Domik.

Predstaviteľ AFC Nové Mesto nad Váhom Peter Škratek informáciu o tom, že Nové Mesto má záujem o štart v druhej lige potvrdil, no nič viac: Prejavili sme záujem, no ešte nič nie je oficiálne. V piatok zasadá Výkonný výbor, ktorý rozhodne. Potom budeme múdrejší."

Norbert Csutora: "Druhá liga bola dlhé roky takpovediac na periférii záujmu. Myslíme si, že by sa mala dostať vyššie. A to môže pomôcť aj samotnej najvyššej súťaži."

Oslovili sme aj predsedu novovzniknutej Asociácie klubov II. ligy Norberta Csutoru, ktorý priblížil dianie z posledných hodín.

Ako vníma Asociácia klubov II. ligy správy o konci FC VSS Košice? Boli ste na niečo takéto pripravení?
Norbert Csutora: Boli sme pripravení aj na to, že VSS do súťaže nenastúpi. No berieme veci tak, ako sú a snažíme sa na ne reagovať. Tak, aby to bolo čo najrýchlejšie a aby to fungovalo čo najlepšie. Už pred týždňom sme predpokladali, že je tu veľký problém. V utorok 18. júla sme mali zasadnutie Komisie 2. ligy na SFZ, ktorej som tiež členom. Vyzvali sme vtedy FC VSS, aby predložili zmluvu, na akom štadióne budú hrať. Ostatné veci mali de facto a de jure splnené, čo sa týka slovenských futbalových noriem, ktoré sa týkajú pôsobenia klubu v druhej lige a pripustenia k súťaži. Oni nám 19. júla predložili platnú zmluvu s MŠK Žilina. Ak by sa tak nestalo, už minulý týždeň by sme ich vyradili zo súťaže. Takto sme museli čakať. Dnes prišla informácia a okamžite sme ju riešili."

Nemohol zväz konať skôr? Predsa len, boli informácie o tom, že VSS nemá hráčov ani trénera...
Každý to vedel, videl... Hráči nepodali podnet na Komisiu pre riešenie sporov. Tam nie sú otvorené veci, okrem tých, ktoré sú na UEFA, a tam verdikt ešte nie je vyrieknutý. My nemôžeme svojvoľne rozhodnúť. Ostatné veci VSS Košice zaplatilo, zbernú faktúru zaplatili, všetky dlhy, ktoré mali voči SFZ zaplatili. My musíme postupovať len v zmysle pravidiel. Aj ja som jeden z funkcionárov, aj ja pracujem vo futbale. Tiež chceme mať čisto, no nemôžeme sa rozhodovať na základe pocitov. Všetci o tom hovorili, ale nič nebolo dokázané. V rukách sme nemali žiadny papier."

Norbert Csutora
Norbert Csutora (foto: samorincan.sk/Peter Kováč)

Čo to znamená pre ďalší chod ligy, ktorú v piatok, resp. cez víkend čaká úvodné kolo nového ročníka?
Už minulý týždeň sme pripravili nejaký scenár, boli sme pripravení hrať súťaž aj pätnásti. Ja ale verím, že nakoniec budeme šestnásti. Toto by som ale nechal na Výkonný výbor, ktorý o tom rozhodne na svojom piatkovom rokovaní."

Aké sú ciele Asociácie klubov II. ligy? S akým zámerom vznikla?
Je to iniciatíva klubov, záujmové združenie, ktoré je normálne zaregistrované. Momentálne má 15 členov, sú v ňom všetci účastníci druhej ligy, okrem FC VSS. Je to niečo podobné ako Únia ligových klubov pri Fortuna lige, s tým, že riadenie súťaže prebieha prostredníctvom novovzniknutého štatútu, ktorý bol prijatý Výkonným výborom. Niektorí členovia Asociácie sú tiež členmi Komisie riadenia druhej ligy. Chceme sa ako členovia postarať o to, aby sa to prostredie, v ktorom futbal prebieha, zlepšilo. Svojimi vlastnými námetmi, nápadmi a myšlienkami chceme zlepšiť celkové prostredie slovenského futbalu ako takého. Druhá liga bola dlhé roky takpovediac na periférii záujmu. Myslíme si, že by sa mala dostať vyššie. A to môže pomôcť aj samotnej najvyššej súťaži."

Odporúčame

Najnovšie z klubu: FC Košice

Pozri viac

Najnovšie z ligy: 2. liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

HOKEJ.sk