ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Najlepší africký strelec roku 2012 v horšej kondícii než Wayne Shaw
zdroj: twitter

Najlepší africký strelec roku 2012 v horšej kondícii než Wayne Shaw

Africký pohár národov 2012 bolo výnimočné podujatie. Bol to turnaj, na ktorom mala byť konečne korunovaná zlatá generácia Pobrežia Slonoviny. Keď však krídelník londýnskeho Arsenalu Gervinho v deviatej sérii finálového rozstrelu svoj pokus nepremenil, obranca Sunzu rozhodol o jednej z najúžasnejších medzinárodných senzácií vôbec. Trofej patrila premiérovo trpaslíčiemu zambijskému výberu na čele s ukričaným trénerom Hervom Renardom. O hráčov Chipolopolo bol zo dňa na deň obrovský záujem, dôkazom bol prestup s tromi gólmi zdieľaného najlepšieho strelca pohára Emmanuela Mayuku (26) do anglického Southamptonu.

Dve sezóny, 32 gólov, 16 asistencií

Mayuka už v tom čase štyri roky pôsobil v Európe. Rozdelil ich medzi izraelský Maccabi Tel Aviv a švajčiarsky Young Boys. V Berne dokázal za dva roky nastrieľať 32 súťažných gólov, ktoré doplnil šestnástimi asistenciami. Ako mnoho afrických ofenzívnych hráčov i Mayuka sa presadzuje/presadzoval šikovnými a rýchlymi nohami. Jeho ortodoxný post je na hrote útoku, no vďaka univerzálnosti a hre oboma nohami je schopný hrať na oboch krídlach. Prestup za tri milióny libier do Premier League sa zdal byť dobrou a nie príliš riskantnou investíciou.

zdroj: Emmanuel Mayuka v najlepšom. (youtube.com)

Mayuka však počas dvoch sezón na Britských ostrovoch neskóroval. Odohral len šestnásť ligových duelov, rok strávil na hosťovaní vo francúzskom Sochaux, kam si ho stiahol práve strojca zambijského triumfu tréner Renard. Emmanuel po návrate na juh Anglicka naďalej stagnoval, klub ho predal francúzskemu druholigistovi z Mét. Rodák z Kabwe na „starom kontinente“ čelil vysokým očakávaniam, nedarilo sa mu vystúpiť z tieňa onoho úžasného vystúpenia na africkom šampionáte v roku 2012. Vyhasnutý zakončovateľ vlani v januári opustil Európu, podpísal zmluvu s egyptským Zamalekom.

iPiccy-collage
Emmanuele Mayuka v Southamptone (2012-15) a dnes v Zamaleku. (twitter)

Miluje jedlo ako Wayne Shaw

Tu sa začali objavovať jeho kondičné problémy, v ostatnej sezóne odohral len raz celých deväťdesiat minút. V dovedna dvanástich ligových zápasoch ani raz neskóroval. Pozadie Mayukovej nadváhy nie je známe, nevedno, či ide o nedostatok disciplíny zambijského futbalistu či zdravotný problém. Každopádne, podľa Marwana Ahmeda z webu kingfut.com, ktorý sa špecializuje na egyptský futbal, bývalý kouč Zamaleku prezradil v televíznom rozhovore, že Mayuka „miluje jedlo“.

Kedysi agilný útočník začína konštrukciou tela pripomínať pätnásťminútovú celebritu gólmana Suttonu United Wayna Shawa. Už bývalý 130-kilový zmrzlinár, správca štadióna i náhradný brankár anglického piatoligistu, ktorý sa počas osemfinále FA Cup-u proti Arsenalu napchával na striedačke mäsovým koláčom, krátko po stretnutí ukončil kariéru. Pri pohľade na súčasnú kondíciu stále len 26-ročného Mayuku sa vynárajú podobné obavy...

zdroj: Šrotovník Wayne Shaw v akcii. (twitter)

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Zambia

Pozri viac

Najnovšie z ligy: MS 2018 - Rusko

Pozri viac

HOKEJ.sk