ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Pád najkratšie letiacej rakety. Michu v 31 rokoch skončil
zdroj: premierleague.com

Pád najkratšie letiacej rakety. Michu v 31 rokoch skončil

V najvyššej súťaži debutoval až ako 25-ročný. O tri roky neskôr hral v drese Neapola play off o Ligu majstrov. V závere zápasu, keď nahradil Slováka Mareka Hamšíka, sa Michu (31) ocitol v čistej pozícii pred brankárom Athleticu Bilbao Iraizozom. Miguel Pérez Cuesta však z desiatich metrov nepochopiteľne nezakončil, loptu posunul pod seba na obsadeného Callejóna. Neapol len remizoval 1:1, v odvete vypadol a v Európskej lige narazil i na Slovan Bratislava. Bola to presne tá situácia, ktorú španielsky útočník v sezóne 2012/13 premieňal so zavretými očami. Vtedy však ešte nik netušil, že ako z ničoho nič jeho hviezda zažiarila na futbalovej oblohe, tak rýchlo znovu i zhasne.

Vzostup

Michuho nástup na scénu patrí k najúžasnejším v histórii Premier League. Zdanlivo neznámy hráč, ktorý prišiel do waleskej Swansea za 2,2 milióna libier zo španielskeho Vallecana, si rýchlo podmanil Britské ostrovy. Ide pritom o futbalistu, ktorý až do 21 rokov pôsobil najvyššie v tretej španielskej lige. V sezóne pred príchodom do Swansea však nasúkal za Vallecano sedemnásť súťažných gólov. Pri debute v drese „labutí“ sa blysol dvomi zásahmi a jednou asistenciou. Celkovo zaznamenal v onom ročníku 22 súťažných gólov, waleskému klubu pomohol k zisku historického ligového pohára a postupu do pohárovej Európy. „Ten chlapec, Michu, bol zjavom. Podpísať ho za dva milióny a dostať z neho dvadsaťdva strelených gólov. Aký to obchod,“ sňal po sezóne klobúk vtedajší tréner Manchestru United Sir Alex Ferguson.

zdroj: Michuho 22 gólov v pamätnej sezóne vo Swansea. (youtube.com)

Ekonomické oddelenie Swansea si hladilo kapsu, Arsenal ponúkal po Michuho premiérovom ročníku na ostrovoch pätnásťnásobok sumy, za ktorú rodák z Ovieda prišiel do City. To už mal Michu za sebou debut v španielskej reprezentácii v kvalifikácii na MS 2014. Prestup do Londýna sa však nezrealizoval. Klinického a vždy pokojného zakončovateľa prehovoril na zotrvanie v klube tréner a zároveň i priateľ Michael Laudrup. Pridanou hodnotou bola účasť v pohárovej Európe. Avšak, ešte v nasledujúcej sezóne sa začalo v City všetko rútiť.

Pád

Michu si začiatkom novembra poranil koleno, následne ho trápili problémy s členkom. Swansea medzitým prehrávala, manažér Laudrup bol vyhodený. Michu sa na jar vrátil, no už nikdy nedokázal nadviazať na svoje výkony z dvoch fenomenálnych sezón v Španielsku a Anglicku. Osudný členok sa stal Michuho permanentným problémom. Navonok sympatický futbalista bol v miestnych novinách opísaný ako samotár, ktorý nezapadol do kabíny. Na trávniku bol vždy vášnivý, gólové erupcie však nahradili agresívne výlevy na rozhodcov, spoluhráčov, seba samého. V lete 2014 žiadal o reštart, Swansea ho uvoľnila na ročné hosťovanie do talianskeho Neapola.

zdroj: Dokument o Michuho vzostupe, následnom páde a pokuse o reštart v Oviede pred štartom minulej sezóny. (FIFATV/youtube.com)

Klub v novembri 2014 oznámil, že 185 centimetrov vysoký útočník alebo ofenzívny stredopoliar potrebuje operáciu problémového členka. V drese Partenopei odohral dovedna šesť zápasov, ani raz neskóroval. „Pokúsil sa vrátiť späť, no nedokázal sa dostať na niekdajšiu úroveň. Swansea ako klub je dnes iným predátorom, Michu nefiguruje v našich plánoch,“ povedal pred dvoma rokmi vtedajší tréner Swansea Garry Monk. Michu bol spájaný s prestupmi do Granady či Vallecana, no žiaden klub nebol ochotný zaplatiť odstupné za španielskeho reprezentanta s jediným štartom. „Labute“ v novembri rozviazali s hráčom zmluvu, vlani v lete podpísal s UP Langreo hrajúcim štvrtú španielsku súťaž. Ostatnú sezónu strávil v svojom materskom Oviede, v druhej lige nastúpil na 27 zápasov, strelil jeden gól.

zdroj: Swansea sa lúči so svojou kométou. (twitter)

Budúcnosť

„Súčasný stav Michuho pravého členka mu znemožňuje vykonávať akúkoľvek športovú aktivitu na súťažnej úrovni. Pokračovať v kariére vrcholového futbalistu považuje momentálne za nemožné. Po zvážení lekárskych odporúčaní sa rozhodol ukončiť hráčsku kariéru. Namiesto nej sa sústredí na štart tej trénerskej,“ prezradil v stanovisku Michuho hovorca. Miguel Pérez Cuesta, ako znie oficiálne meno už bývalého dlhovlasého zakončovateľa, podľa španielskeho La Nueva Espana momentálne zvažuje ponuku stať sa športovým riaditeľom alebo členom realizačného tímu Realu Oviedo, ktorého je spoločne s bývalými hráčmi klubu Santim Cazorlom či Juanom Matom akcionárom. Michu má stále len 31 rokov, vo futbale na akejkoľvek úrovni a pozícii ešte nemusel povedať posledné slovo. Nateraz však zostáva dôkazom toho, že čo môže v živote futbalistu rýchlo prísť, môže sa ešte rýchlejšie vytratiť...

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Napoli

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Taliansko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

HOKEJ.sk