ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Futbal na ľade, Ľadový futbal či Eisfussball. Čo to presne je?
zdroj: brainpool.de

Futbal na ľade, Ľadový futbal či Eisfussball. Čo to presne je?

V uplynulých dňoch ste možno aj vy postrehli na sociálnych sieťach pomerne vtipné videá futbalistov šmýkajúcich sa na ľade a snažiacich sa trafiť bránu súpera. Tých, ktorí si mysleli, že je to naozajstný šport, trochu sklameme. Ako vznikol futbal na ľade (Eisfußball) a pri akej príležitosti sa hral?

Pohár ľadového futbalu vymyslel moderátor, zabávač a hudobný skladateľ Stefan Raab. Nešlo však o žiadnu športovú revolúciu, ale o obyčajnú televíznu šou. „TV total Deutscher Eisfußball-Pokal“ sa hrala dvakrát v histórii – v rokoch 2009 a 2015. Po druhej sérii Stefan Raab ukončil kariéru a stiahol sa do úzadia po televíznej i hudobnej stránke.

Pravidlá tohto športu boli jednoduché – fungovali bežné futbalové normy, nesmeli sa používať ruky, pískali sa fauly a logicky vyhralo mužstvo, ktoré vsietilo najviac gólov. Hra bola výrazne prepojená s hokejom ľadovou plochou a ihriskom – hrať sa dalo aj za bránkou. Športovci mali obuté bowlingové topánky, takže o šmykľavosť na tomto povrchu nebola núdza. Jeden zápas trval päť, vo vyraďovacej fáze osem minút.

V roku 2009 sa Eisfußball-Pokal odohral len deň pred naozajstným futbalovým DFB-Pokal v Lanxess aréne, ktorú poznáme aj z hokejových majstrovstiev sveta z rokov 2010 a 2017. Zúčastnilo sa ho osem tímov Bundesligy, hralo sa v dvoch skupinách, následne prebehlo semifinále a finálový súboj. Okrem futbalistov - často aj niekoľkonásobných reprezentantov - sme v mužstve mohli nájsť olympijských víťazov, atlétov, sánkarov, rýchlokorčuliarov, hádzanárov, ale aj spisovateľov, spevákov, muzikantov, hercov a televíznych moderátorov i zabávačov. Nechýbal ani kuchár z rannej šou. Najlepším strelcom bol Stefan Raab.

Okrem domáceho Kolína nechýbali tímy ako Bayern Mníchov, VfB Stuttgart, FC St. Pauli, Eintracht Frankfurt, Hamburger SV, VfL Wolfsburg a Schalke 04. Do finále sa napokon prebojovali prvé dve mužstvá zo skupiny A a rovnako ako v skupine, aj vo finálovom dueli zvíťazil Stuttgart nad St. Pauli 1:0.

Šou si pozrelo dve a štvrť milióna divákov, čím dosiahli solídny televízny podiel 18.1 %.

Tento duel dospel až do pokutových kopov (druhá séria, 2015)

Začiatkom mája 2015, krátko pred ukončením kariéry jeho autora, sa tento projekt bez výrazných zmien zopakoval. Miesto Frankfurtu a víťaza zo Stuttgartu teraz nastúpili kluby Werder Brémy a Borussia Dortmund, ani jeden však zo skupiny nepostúpil.

Viacerí si svoje účinkovanie spred šiestich rokov zopakovali, najmä hráči St. Pauli. Okrem bývalých futbalistov, medzi ktorými boli aj niekoľkonásobný reprezentant Brazílie Élber či Chorvátska Ivan Klasnič, sa Eisfußball-Pokal zúčastnili aj spravodajskí a športoví redaktori, baviči, speváci, spisovatelia, nechýbal ani model, kuchár, syn Borisa Beckera a reprezentanti iných športov, ako hádzaná, plážový volejbal či ženský kickbox. Najlepším strelcom sa stal bývalý nemecký reprezentant Mike Hanke, obliekajúci dres Borussie Mönchengladbach.

M'gladbach však skončil, rovnako ako domáci Kolín, už v semifinále a vo finále bol opäť tím St. Pauli v roli porazeného. Držiteľom pohára sa stal Hamburger SV. Sledovanosť poklesla oproti predchádzajúcemu ročníku na 1.7 milióna divákov s podielom na trhu 14.3 %.

Finálový súboj druhej série (2015)

Najnovšie z ligy: Nemecko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Video & Foto

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk