ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Tínedžer s úlohou nahradiť Mabouku: Ak máme uspieť, musíme zostať jedenásti
zdroj: facebook/MŠK Žilina

Tínedžer s úlohou nahradiť Mabouku: Ak máme uspieť, musíme zostať jedenásti

Miloš Volešák, Ernest Mabouka, Jakub Holúbek, Viktor Pečovský, Filip Hlohovský. Tréner Adrián Guľa nemal vôbec ľahkú robotu so skladaním základnej jedenástky v druhom predkole Ligy majstrov proti FC Kodaň. Mnohí členovia základnej jedenástky mu chýbali pre prestup či zranenie a musel tak zaloviť na lavičke náhradníkov.

Skúseného tridsaťtriročného brankára Volešáka, ktorého napokon po sezóne zavolal do svojho tímu aj reprezentačný kouč Ján Kozák, nahradil menej skúsený Čech Aleš Mandous, svoj post si však zastal. Najlepšieho strelca minulého fortunaligového ročníka Hlohovského dostal za úlohu nahradiť ďalší legionár Eligijus Jankauskas, devätnásťročný Litovčan sa určitým chybám, avšak pri značnej ofenzívnej aktivite, nevyhol. Asistoval však na gól Špalekovi.

Naopak, odchádzajúceho legionára Ernesta Mabouku mal zaskočiť v základe Slovák Kristián Vallo. Nedalo sa ani čakať, že chlapec zo žilinskej akadémie bude rovnakým vodcom a lídrom ako Kamerunčan, ktorý sa na reprezentačnej úrovni úspešne potýkal aj s Alexisom Sanchezom. Napriek tomu si pri iba svojom druhom štarte v základnej zostave MŠK nepočínal zle, pri podporách ofenzívy, žiaľ ojedinelých, na ňom boli vidieť značné kvality, pri defenzívnej činnosti boli rezervy badateľnejšie.

„V minulosti som hrával ako krídlo, ale tréner sa rozhodol, že by ma chcel využívať na kraji obrany a musím uznať, že som sa na tomto poste cítil dobre, vyhovuje mi. Nebolo vôbec isté, že by som mohol dostať šancu, ale veril som, že mi ju tréner dopraje. Na tréningoch som sa vždy snažil odviesť maximum a vážim si, že som dostal priestor priamo v Lige majstrov,“ zhodnotil pre ProFutbal.sk pomerne čerstvé skúsenosti Vallo, ktorý bude zrejme robiť len konkurenciu novej posile Jurajovi Chvátalovi. Ten len niekoľko dní pred duelom prišiel do mužstva zo Sparty Praha.

Cez stranu devätnásťročného obrancu padol víťazný gól stretnutia i ten posledný. Vina za ne však neleží len na ňom. Po červenej karte, ktorú si vykoledoval údajným filmovaním v šestnástke Káčer, Žilinčania prehrávali kľúčové súboje v defenzíve i stredovej zóne. Väčšinu zápasu však šošoni boli kodanskému klubu viac ako vyrovnaným súperom. „Hrali sme podľa mňa dobre, ťahali sme ako tím za jeden koniec a škoda, že sa nám nepodarilo prevahu pretaviť na viacgólové vedenie. Zdolalo nás vylúčenie, ktoré však prísť nemuselo, rozhodca to posúdil z môjho pohľadu zbytočne prísne,“ premietal si mladý futbalista v mysli dôležité momenty stretnutia.

V odvete nečaká Žilinčanov nič jednoduché. Ekonomicky aj šírkou kádra silnejší klub, ktorému navyše nevyhovovala umelá tráva, nastúpi do pomyselného druhého polčasu s tromi strelenými gólmi na ihrisku súpera a Žilinčania sa okrem viacerých odchodov a zranení nebudú môcť spoliehať ani na jedného zo svojich najlepších hráčov Káčera. „Našou hrou v prvom polčase a možno aj začiatkom druhého sme jasne dokázali, že sme schopní skóre otočiť. Výsledok nie je ideálny, ale na postup nie nereálny. Treba hrať našu hru, plniť si úlohy, držať kompaktnosť obrany. Musíme sa tlačiť do koncovky, viac strieľať a najmä - zostať jedenásti,“ zakončil s vierou Vallo.

Tréner Žiliny musel v prvom majstrovskom dueli sezóny vložiť dôveru do hráčov, ktorí v minulej sezóne z rôznych príčin veľa štartov nenazbierali. Otubanjo mal na konte osemnásť štartov, Mazáň trinásť, Vallo o jeden menej, Mandous iba tri a nováčik Jankauskas len jeden jediný. „Hráči priniesli na ihrisko energiu. Budeme pracovať na tom, aby sme ich dostali ešte na vyššiu úroveň. Progres sa predbehnúť nedá, do hráča nenatlačíte za týždeň všetko, ale všetci ukázali obrovský potenciál, ktorý musíme rozvíjať. Úlohu, hoc nie štandardnú, všetci zvládli. V týchto dueloch však rozhodujú detaily, nie všetky sme vyriešili správne a z tohto pohľadu tak vyhral súper,“ zhodnotil po stretnutí hlavný kormidelník Adrián Guľa.

Najnovšie z klubu: FC Kobenhavn

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Taliansko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk