Mementom zápasu červená karta: Nešťastná pre Káčera, neudelená pre Kodaň
zdroj foto: TASR

Ondrej Hercegh
13.7.2017

„Šošoni“ nastúpili do druhého predkola Ligy majstrov proti FC Kodaň s viditeľným odhodlaním. Až do 68. minúty to vyzeralo veľmi sľubne, keďže domáci viedli po presnom zásahu Nikolasa Špaleka 1:0. Futbalisti dánskeho majstra však dokázali zužitkovať takmer polhodinovú hru v početnej výhode na tri presné zásahy a domov odchádzajú so silným postupovým imperatívom.

Mladé žilinské mužstvo sa nezľaklo skúseného súpera, ani po dlhom čase zaplnených tribún, a od začiatku stretnutia diktovalo tempo zápasu. Kombinačnou hrou, sebe tak vlastnou, sa domáci dostali do viacerých sľubných príležitostí. Šance Škvarku či Jankauskasa zostali bez efektu, gólovo zapršalo až v 39. minúte. Litovský krídelník Jankauskas vyslal jemný center na zadnú žrď, ktorý usmernil Nikolas Špalek hlavičkou za brankára Olsena. „Vidíte, aj najmenší hráč na ihrisku sa dokáže presadiť hlavou,“ povedal s pokrčeným úsmevom 170-centrimetrový ofenzívny futbalista a k zápasovému dianiu dodal: „Prvý polčas sme boli dominantnejší, dobre sme naskočili aj do druhého dejstva, no po vylúčení Káčera to upadlo. Aj po vyrovnaní sme verili, že môžeme pridať druhý gól, ale súper nás potrestal z ďalšej šance a proti tak skúsenému súperovi sa hrá v početnej nevýhode len veľmi ťažko.“

Zlomový moment stretnutia sa udial v 61. prvej minúte, keď už so žltou kartou hrajúci Káčer spadol na zem v pokutovom území súpera. Podľa francúzskeho rozhodcu Millota pád nafilmoval a po druhom kartovom napomínaní putoval predčasne pod sprchy. „Ak nám budú takto pískať aj v Kodani, tak tam ani nemusíme vycestovať. Za faul na mňa mala byť čistá červené karta a potom za blbosť udelili Káčerovi druhú žltú. Nemáme sa o čom baviť,“ narážal žilinský stopér Denis Vavro aj na incident z 52. minúty, kedy mu Bengtsson úmyselne šliapol do chúlostivých miest...

Keďže som na majstrovstvách Európy do 21 rokov nenastúpil ani na minútu, teraz mi futbal veľmi chutí. Užívam si ho. V kabíne sme sa s chalanmi rozprávali, že do odvety si pôjdeme za postupom. Veď celý dnešný zápas sme boli lepší ako náš súper,“ nepadá napriek dvojgólovému manku na duchu 21-ročný dlháň. Svoj skvelý fyzický fond demonštroval okrem spoľahlivej defenzívy aj útočnými výpadmi a, samozrejme, počas štandardných situácií trpezlivo číhal vpredu na centrované lopty.

Hrdinom stretnutia sa napokon stal Srb Andija Pavlovič. Strelil všetky tri góly dánskeho celku a raz opečiatkoval žrď domácej svätyne. „Kvalitný hráč. Nedokázali sme ho ustrážiť. Dal nám tri góly, predovšetkým ten prvý bol naozaj výstavný,“ vzdal hold hosťujúcemu futbalistovi český brankár Aleš Mandous, na ktorého smerovalo v priebehu deväťdesiatich minút päť striel.

Denis Vavro
Azda najlepší hráč Žiliny Denis Vavro bol po zápase poriadne doudieraný. (foto: tasr)

Spokojný mohol odchádzať zo štadióna pod Dubňom hosťujúci tréner Ståle Solbakken. „Nečakali sme, že dáme až tri góly. Predpovedal som výsledok 0:0 alebo 1:1. Vedeli sme, že Žilina disponuje silným tímom a nám nevyhovuje umelá tráva, povedal na margo výsledku lodivod FC Kodaň, ktorý nebol spokojný s prvopolčasovým výkonom svojich zverencov: „Na stranách sme mali obrovské problémy. Hra sa prelievala z jednej strany na druhú a zo situácií jeden na jedného si domáci dokázali vytvoriť príležitosti. Celkovo boli nebezpečnejší. Druhý polčas sme začali aktívnejšie, zmenili sme rozostavenie a mali sme hru pod kontrolou. V pokročilom čase prišlo k vylúčeniu, obidve mužstvá boli už dosť unavené, čo malo tiež svoj vplyv na zápasové dianie.“